KTM 525 SX/EXC

Kooteeämmä

Joo jommankumman näistä oon ostamassa...
tuli mielee et mitä erojä noillakahella on?

ja onko toi kuutio määrä liian iso ''Alottelialle'' eli oon muutamankerran ajanut krossilla/mopolla. pituus on varmasti sopiva(172cm)

4

2498

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotka..

      Sx on crossi-malli ja exc on enduro. Endurossa on siin valot, vähän nöyrempi moottori ja alustan säädöt erilaiset.
      Molemmat noista ovat aloittelijalle todella rajuja vehkeitä.

    • Mitä löytyy

      Kun aloittaa enduron tai crossin ajamisen kannattaa valita markkinoiden suurimmalla moottorilla varustettu pyörä. Itse kyllä suosittelisin valitsemaan BMW HP2 tai KTM 950 super enduro R:n väliltä. Molemmat pyörät on tarkoitettu vasta-alkajille ja lyhyt kasvuisille. Piikit, kakssatkut, puolikkaat on tarkoitettu sitten lapsille.
      Aikuisten oikeesti vasta-alkajan kannattaa valita mielummin 200cc 2T tai 250cc 4T.

    • kävelenkö enää koskaan???

      Ehdottomasti hankinnan arvoisia vehkeitä.Itse 171cm pitkä ja toinen jalka yltää päkiällä maahan.
      EHKÄ kannattaisi aloittaa jollain miedommalla kamppeella,kerkeät sitten ajotaidon karttuessa hommata isomman pyörän jos on vielä ajajaksi....
      Varpaita,solisluita,kylkiluita,sormia onnistuu murtamaan 80-250cc:n 2T vehkeilläkin.(25v.kokemusta crosseista&enskoista)

    • 525 exc

      ite oon 165 pitkä ja 525 exc on mulla lähinnä stuntti käytössä, 250 exc nelarina olis siihenkin hommaan sopivin koko se on myös muutaman ammattilaisenkin valinta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      353
      1066
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      738
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      676
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      48
      571
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    9. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      461
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe