Panamassa viime jouluna ja uutena vuotena

Elena

Olimme viime joulun ja uuden vuoden mieheni kanssa Aurinkomatkojen yhdistelmämatkalla Panama city - Gamboa - Decameron. Cityssä olimme Radisson-hotellissa, oikein hyvä hotelli ja ystävällinen henkilökunta. Kanavareissu oli hieno kokemus, kannattaa mennä ehdottomasti. Oli jännää mennä rahtilaivan kanssa samassa sulkukammiossa kanavalla. Cityssä olisi voinut olla pidempäänkin. Ravintolakadulla oli viihtyisiä ravintoloita ja iltapaikkoja.

Gamboa oli näkemisen ja kokemisen arvoinen paikka. Kävimme luontoretkillä bongaamassa eläimiä ja kävimme myös Embera-intiaanien kylässä. Hyvin järjestettyjä retkiä ja paljon sai tietoa luonnosta, intiaaneista ja kaikesta.

Decameronissa sitten olikin mukava laiskotella ja nauttia hyvästa ruuasta ja juomista. Kävimme sieltä panamahattu- ja sikaritehdasretken kun löhöily rupesi kyllästyttämään. Villojen huoneet olivat vaatimattomat, mutta eipä siellä paljon tullut oltuakaan. Uudenvuoden juhlat olivat upeat. Showta näytettiin kahdelta screeniltä, jotta kaikki varmasti näkivät. Kaikille oli istumapaikat ja vuoden vaihtuessa upeat ilotulitukset ja samppanjaa tarjoiltiin.

Reissusta parhaimmaksi muistoksi jäi Gamboa. Illalla kävimme ulkona kävelyllä ruokailun jälkeen ja kuuntelimme luontoa ja valaisimme taskulampuilla pensaikkoja ja silmiä siellä vilisi... Parvekkeella oli riippumatto ja siitä saattoi seurata vierestä kun kolibrit tulivat Mimosapuuhun, jonka oksat tulivat parvekkeellemme.

Itse puhun espanjaa, ja panamalaisiin sai helposti kontaktia ja heistä oli todella eksoottista kun kerroin että olemme Suomesta. Suosittelen pienen ravintolasanaston opettelemista cityä varten.

Mukavia reissuja kaikille Panamaan menijöille!

2

1240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matka varattuna

      Mukava oli lukea kirjoitustasi. Luulen, että olemme tehneet oikean valinnan ja varauksen ensi talven Panama yhdistelmälle. Tähän asti olemme olleet AINA Thaimaassa ja on kiva lähteä katsomaan maailmaa toiseen suuntaan.

      • Elena

        Mekin reissasimme Thaimaassa eri paikoissa viitenä vuonna perättäin 90-luvulla. Ja tykkäsimme myös kovasti.

        Panamalainen elämänmeno on hyvin erilaista; ei huolta huomisesta, salsa soi ja ihmiset ovat kaikkea muuta kuin pidättyväisiä! Ja on ihmeellistä että miljoonakaupungista alle tunnin bussimatkan päässä on sademetsä.

        On kiva katsella maailman eri kolkkia. Ensi talvena lähdemme Meksikoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      247
      14099
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      60
      7187
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      199
      6872
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      26
      4776
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      102
      4756
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      74
      4667
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      76
      4361
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4122
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      101
      3911
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3711
    Aihe