Kertokaahan!

Olenko ymmärtänyt, että likinäköisellä on miinuslasit ja lukulaseja tarvitsevalla pluslasit??? Entäpä mikä on asteikko eli mitä tarkoittaa -3,75? Onko silloin kovinkin huono näkö?
2499
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Olet ymmärtänyt ihan oikein. -3.75 ei ole vielä kovin huono näkö. Ilman laseja näkee hyvinkin lukea tai kirjoittaa, mutta ei toki ajaa enää autoa. Uimahalliin tai saunaankin uskaltaa vielä noilla vahvuuksilla mennä ilman laseja. Muistelisin että näkövamman raja kulkee -10:ssä.

Äänestä
  • joku antoi kyllä nyt sulle väärää tietoa. itselläni oli ennen silmäleikkausta näkö -7 ja sain kortin jossa luki:59% näkövammainen,jolla sain junamatkalle avustajan ilmaiseksi mukaan.jos olet likinäköinen,se tarkoittaa että tarvitset lukulasit,jos on huono kaukonäkö tarvitset lasit joilla näkee kauas!eipä muuta..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minni kirjoitti:

Olenko ymmärtänyt, että likinäköisellä on miinuslasit ja lukulaseja tarvitsevalla pluslasit??? Entäpä mikä on asteikko eli mitä tarkoittaa -3,75? Onko silloin kovinkin huono näkö?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu