Olisi mahdollisuus päästä Sedun yökerhoon plokkariksi. Aikaisempaa kokemusta tai koulutusta ravintola-alalta ei ole niin kysyisin kokemuksia ko. työstä?
Epäilyttää kyllä hieman että on sk-ravintola, mutta pakko sitä rahaa laskujen maksamiseen jostain olisi repiä :o
Kiitos vastauksista jo etukäteen!
Epäilyttää kyllä hieman että on sk-ravintola, mutta pakko sitä rahaa laskujen maksamiseen jostain olisi repiä :o
Kiitos vastauksista jo etukäteen!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sedu tekee mitä tahansa välttääkseen palkanmaksua.
Näin on ollut, on ja tulee aina olemaan.
Mene mielummin johonkin henkilöstövuokrausfirmaan.
Voi kuule, helposti pääsee. Ei siihen mitään kokemusta tartte (itellä ei ainakaan ollu). senku täytät hakulomakkeen vaan netis (mahd. ainakin onnelassa ja joissain muissa sk-baareissa) tai sit vaan otat yhteyttä aluepäällikköön (yht.tiedot netissä) :)
Kyllä sk:lla palkat maksetaan aina ajallaan, sen verran isosta firmasta kyse että siihen voi luottaa. Ja palkka on ihan TES:in mukainen ja kaikki lisät tulee niin kuin pitää. Erityisesti la-yöt on kannattavia olla töissä kun klo 24 jälkeen tuplapalkka.
Blokkaus on raskasta hommaa ja siinä täytyy olla halu tehdä fyysistä työtä ja nopeassa tahdissa. Toki riippuu myös baarista, jos on kiireinen yökerho niin silloin siellä juostaan "niska limassa".
Kuitenkin baarialalla on yleensä rentoa ja mukavaa porukkaa töissä (toki aina ikäviäkin tyyppejä saattaa sekaan mahtua mutta ei niistä kannata välittää) ja raskas työ vaatii myös raskaat huvit. ;)
Itse lähdin sk:lta pois muutaman vuoden jälkeen, mutta mene ihmeessä tutustumaan ja kokeilemaan. Siitä saattaa joko startata ura ravintola-alalla tai sitten voit ottaa sen niin että teet nyt väliaikaisesti noita hommia parempaa etsiessä. :)
SK Ravintolan työntekijänä voin sanoa et se on erittäin hyvä työpaikka. Työympäristö on rento ja motivoiva ja ainakin itsellä töihin on AINA ollut huippua mennä. Asiakkaatkin välillä ihmettelee miten ns. tiskin huonommallakin puolella voi hymy olla niin herkässä ja muutenkin niin hauskaa. Itse jopa voisin kuvitella jatkavani tulevaisuudessakin SK Ravintoloiden alaisuudessa työskennellen. Ja koska kyse on laaja-alaisesti levinneestä yrityksestä, niin töitä on mahdollisuus saada helpostikin paikkakuntaa vaihdetaessa.
Suosittelen kyllä kokeilemaan.!:D:D