Lastaajan vai kuljettajan vastuulla?

pienautoilija

Ei ole pitkä aika kun vastaantulleesta sora-autosta putoili pikkukiviä jotka romahtivat autoni keulaan, konepeltiin ja tuulilasiin jälkiä.

Mutta, ei tuossa vielä mitään sen kummempaa.
Lauantaina ajoin samaa tietä, suunnilleen kahdensadan metrin sisällä tuohon edelliseen paikkaan nähden oli sellainen kahden nyrkin kokoinen pyöreä kivi ajoradalla.

Kumman vastuulla tuollainen on, lastaajan vai kuljettajan?

Joko lastataan liikaa, tai sitten peherretään lastatessa soraa yli laitojen.

On taas ajan kysymys, milloin tuollainen isompi kivi tappaa vastaantulijan. Onhan noita sattunut ennenkin.

PS. poistin kiven ajoradalta.

14

2185

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyypillistä

      puuttuu ammattitaito.

    • jipsu -80-

      ...kuorma tulisi olla peitetty ettei kivet lentele.Sen jättävät tekemättä ammattilaiset ja amatöörit.Varmaan kerran vuodessa näkyy sorakuski joka on laittanut pressun päälle.Kyllähän se hidastaa...kun sitä pressua päälle vetää ja kiinnittää, mut se on ihan ammatinvalinta kysymys.
      Olisit soittanut poliisilli asiasta.Auttaa enempi kuin tämä palsta kyseisessä asiassa.

      • tuokin

        Hiekkakurmat peiteltävä! Ei sentään. Hullu idea.


      • tässä taas
        tuokin kirjoitti:

        Hiekkakurmat peiteltävä! Ei sentään. Hullu idea.

        Aivot kateissa?


      • sulta?
        tässä taas kirjoitti:

        Aivot kateissa?

        Kaikkeahan tietenkin saa esittää. Realismi ei ole kuitenkaan pahasta.


      • kuormasta

        Jos kuorma on oikein tehty, ei sieltä kivet lentele mihinkään, oli peittoa tai ei. Pölyä ajoviima kyllä heittää kuivasta tavarasta, jos mukana on hienoa ainesta. Tällöin kuorma kyllä tulisi peittää, mutta harva sorakuski sen käytännössä tekee. Useilla montuilla on kastelulaitteita pölyämisen estämiseksi, mutta valitettavasti ei läheskään kaikilla. Väittäisin, että 90 % lavalta pudonneiksi väitetyistä kivistä on todellisuudessa lentänyt renkaasta. Kuormien reunat kun ovat laidan alapuolelle ja ajoviima ei kyllä pikkukiveäkään heitä mihinkään.

        Yleensä peitetyissä kuormissa sora-autossa on kyse saastuneesta maa-aineksesta (lain mukaan jätekuormat on peitettävä ja kaatopaikat eivät ota vastaan kuin peitettyjä kuormia) tai asfalttikuormista (jäähtyvät pitkillä siirtymillä/sateella liikaa ilman peittoja). Jos auton peitot toimivat koneellisesti, käyttävät kuljettajat niitä jostain mystisestä syystä paljon herkemmin myös pölyävien kuormien kohdalla. =)


      • CuddleBuddy
        tuokin kirjoitti:

        Hiekkakurmat peiteltävä! Ei sentään. Hullu idea.

        Kuorma ON VARMISTETTAVA siten, ettei siitä putoa tai lentele mitään. Meidän autoissa on kaikissa hydrauliikalla toimivat kuormapeitteet sekä vetäjässä että kärryssä. Eikä valituksia ole kuulunut.
        Toimivat muuten ihan samalla periaatteella kun rullaverot. Edestä nousee panko, joka vetää "verhon" kuorman yli. Helppo ja nopea käyttää hytistä.


    • olevan sora-auton

      perässä ja kuormasta lensi kivi minun tuulilasiin. Kivi oli sen verran iso että siitä tuli kolo tuulilasiin. Pysäytin kuskin ja kerroin mitä oli tapahtunut. Kuski alkoi vittuilemaan että ei ole hänen ongelma. Onneksi minulla oli muuta porukkaa autossa jotka näki tapahtuneen. Koska kuski ei ruvennut sopimaan asiaa soitin kuljetusliikkeeseen ja sovimme että vien auton seuraavana päivänä korjaukseen. Jälki oli senverran pieni että se pystyttiin korjaamaan. Korjaus ei tullut edes kovin kalliiksi kuljetusliikkeelle.

      • entinen autoilija

        Toki on totta, että kuormasta ei saisi pudota tai pöllytä mitään tieltä. Mutta tuokin olis varmaan ollut vältettävissä riittävällä turvavälillä. Itselle ei tulis mieleenkää roikkua sorarekan puskurissa.


      • taaksepäin
        entinen autoilija kirjoitti:

        Toki on totta, että kuormasta ei saisi pudota tai pöllytä mitään tieltä. Mutta tuokin olis varmaan ollut vältettävissä riittävällä turvavälillä. Itselle ei tulis mieleenkää roikkua sorarekan puskurissa.

        Se on selvä että aina sieltä sora-autosta pölisee jotain, mutta sattumia ei saisi seassa olla. Turvavälin pitäminen on tietysti yksi, mutta mites noiden vastaantulijoiden kanssa? Jos ja kun vahinko käy, minkälainen MIES sitä autoa ajaa joka ei vastuuta ota? On se niin saatanan vaikeaa myöntää olleensa väärässä ja tehdä sitä vahinkoilmoitusta kuormasta tippuneesta kivestä.


      • entinen autoilija kirjoitti:

        Toki on totta, että kuormasta ei saisi pudota tai pöllytä mitään tieltä. Mutta tuokin olis varmaan ollut vältettävissä riittävällä turvavälillä. Itselle ei tulis mieleenkää roikkua sorarekan puskurissa.

        jotta pölistelin tyhjiltään asfalttitiellä. Oli muistaakseni kevättä, tie ainakin oli paljas. No kuitenkin, etupuolella, kohtalaisen kaukana vieläpä, meni henkilöauto. Siis se oli oikeasti etäällä. Jotenkin satuin katsomaan just sillä hetkellä auton ojanpuoleisen takarenkaan luo kun näin miten kivi sinkoutui taaksepäin. Näin koko sen lyhyen hetken miten se vääjäämättömästi lensi kaarella kohti tuulilasia. Kuului melkoinen napsahdus, vähän kuin olisi kiväärillä ammuttu. Vekkihän siihen lasiin tuli. Että joskus on myös huonoa tuuria.


    • valiisi polvoo

      Kyllä nyt riittää itkua, porua ja selkääntaputtajaa kun isosta autosta on leijaillut kiviä, mutta silloin minun kerrottiin olevan katkera rekkakuski kun kerroin henkilöauton peräkärrystä lentäneestä roinasta! Jestas mitä omaannapaantuijottajia!

      KASVAKAA, PENNUT!

    • Tuomari...

      Kyllä se on pienautoilian vika, olis pysyt kotona!

      • pienautoilija

        ei tarvitse ihmetelläkään jos kiviä, isompia ja pienempiä tippuu. Toivottavasti ei kukaan kuole tai vammaudu.
        Täytynee oikein rukoilla, koska rekkakuskien puolesta tuollaiset onnettomuudet kyllä saavat olla mahdollisia jatkossakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      198
      1536
    2. Palstamiittinkiä taas ajattelen

      Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka
      Sinkut
      181
      800
    3. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      51
      730
    4. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      53
      709
    5. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      36
      684
    6. Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät
      Maailman menoa
      380
      656
    7. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      30
      531
    8. Voi, voi herttinen nainen

      Kun olet ollut niin..... Tyly ja kylmä. Eikö
      Ikävä
      18
      525
    9. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      19
      516
    10. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      511
    Aihe