Lastaajan vai kuljettajan vastuulla?

pienautoilija

Ei ole pitkä aika kun vastaantulleesta sora-autosta putoili pikkukiviä jotka romahtivat autoni keulaan, konepeltiin ja tuulilasiin jälkiä.

Mutta, ei tuossa vielä mitään sen kummempaa.
Lauantaina ajoin samaa tietä, suunnilleen kahdensadan metrin sisällä tuohon edelliseen paikkaan nähden oli sellainen kahden nyrkin kokoinen pyöreä kivi ajoradalla.

Kumman vastuulla tuollainen on, lastaajan vai kuljettajan?

Joko lastataan liikaa, tai sitten peherretään lastatessa soraa yli laitojen.

On taas ajan kysymys, milloin tuollainen isompi kivi tappaa vastaantulijan. Onhan noita sattunut ennenkin.

PS. poistin kiven ajoradalta.

14

2151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyypillistä

      puuttuu ammattitaito.

    • jipsu -80-

      ...kuorma tulisi olla peitetty ettei kivet lentele.Sen jättävät tekemättä ammattilaiset ja amatöörit.Varmaan kerran vuodessa näkyy sorakuski joka on laittanut pressun päälle.Kyllähän se hidastaa...kun sitä pressua päälle vetää ja kiinnittää, mut se on ihan ammatinvalinta kysymys.
      Olisit soittanut poliisilli asiasta.Auttaa enempi kuin tämä palsta kyseisessä asiassa.

      • tuokin

        Hiekkakurmat peiteltävä! Ei sentään. Hullu idea.


      • tässä taas
        tuokin kirjoitti:

        Hiekkakurmat peiteltävä! Ei sentään. Hullu idea.

        Aivot kateissa?


      • sulta?
        tässä taas kirjoitti:

        Aivot kateissa?

        Kaikkeahan tietenkin saa esittää. Realismi ei ole kuitenkaan pahasta.


      • kuormasta

        Jos kuorma on oikein tehty, ei sieltä kivet lentele mihinkään, oli peittoa tai ei. Pölyä ajoviima kyllä heittää kuivasta tavarasta, jos mukana on hienoa ainesta. Tällöin kuorma kyllä tulisi peittää, mutta harva sorakuski sen käytännössä tekee. Useilla montuilla on kastelulaitteita pölyämisen estämiseksi, mutta valitettavasti ei läheskään kaikilla. Väittäisin, että 90 % lavalta pudonneiksi väitetyistä kivistä on todellisuudessa lentänyt renkaasta. Kuormien reunat kun ovat laidan alapuolelle ja ajoviima ei kyllä pikkukiveäkään heitä mihinkään.

        Yleensä peitetyissä kuormissa sora-autossa on kyse saastuneesta maa-aineksesta (lain mukaan jätekuormat on peitettävä ja kaatopaikat eivät ota vastaan kuin peitettyjä kuormia) tai asfalttikuormista (jäähtyvät pitkillä siirtymillä/sateella liikaa ilman peittoja). Jos auton peitot toimivat koneellisesti, käyttävät kuljettajat niitä jostain mystisestä syystä paljon herkemmin myös pölyävien kuormien kohdalla. =)


      • CuddleBuddy
        tuokin kirjoitti:

        Hiekkakurmat peiteltävä! Ei sentään. Hullu idea.

        Kuorma ON VARMISTETTAVA siten, ettei siitä putoa tai lentele mitään. Meidän autoissa on kaikissa hydrauliikalla toimivat kuormapeitteet sekä vetäjässä että kärryssä. Eikä valituksia ole kuulunut.
        Toimivat muuten ihan samalla periaatteella kun rullaverot. Edestä nousee panko, joka vetää "verhon" kuorman yli. Helppo ja nopea käyttää hytistä.


    • olevan sora-auton

      perässä ja kuormasta lensi kivi minun tuulilasiin. Kivi oli sen verran iso että siitä tuli kolo tuulilasiin. Pysäytin kuskin ja kerroin mitä oli tapahtunut. Kuski alkoi vittuilemaan että ei ole hänen ongelma. Onneksi minulla oli muuta porukkaa autossa jotka näki tapahtuneen. Koska kuski ei ruvennut sopimaan asiaa soitin kuljetusliikkeeseen ja sovimme että vien auton seuraavana päivänä korjaukseen. Jälki oli senverran pieni että se pystyttiin korjaamaan. Korjaus ei tullut edes kovin kalliiksi kuljetusliikkeelle.

      • entinen autoilija

        Toki on totta, että kuormasta ei saisi pudota tai pöllytä mitään tieltä. Mutta tuokin olis varmaan ollut vältettävissä riittävällä turvavälillä. Itselle ei tulis mieleenkää roikkua sorarekan puskurissa.


      • taaksepäin
        entinen autoilija kirjoitti:

        Toki on totta, että kuormasta ei saisi pudota tai pöllytä mitään tieltä. Mutta tuokin olis varmaan ollut vältettävissä riittävällä turvavälillä. Itselle ei tulis mieleenkää roikkua sorarekan puskurissa.

        Se on selvä että aina sieltä sora-autosta pölisee jotain, mutta sattumia ei saisi seassa olla. Turvavälin pitäminen on tietysti yksi, mutta mites noiden vastaantulijoiden kanssa? Jos ja kun vahinko käy, minkälainen MIES sitä autoa ajaa joka ei vastuuta ota? On se niin saatanan vaikeaa myöntää olleensa väärässä ja tehdä sitä vahinkoilmoitusta kuormasta tippuneesta kivestä.


      • entinen autoilija kirjoitti:

        Toki on totta, että kuormasta ei saisi pudota tai pöllytä mitään tieltä. Mutta tuokin olis varmaan ollut vältettävissä riittävällä turvavälillä. Itselle ei tulis mieleenkää roikkua sorarekan puskurissa.

        jotta pölistelin tyhjiltään asfalttitiellä. Oli muistaakseni kevättä, tie ainakin oli paljas. No kuitenkin, etupuolella, kohtalaisen kaukana vieläpä, meni henkilöauto. Siis se oli oikeasti etäällä. Jotenkin satuin katsomaan just sillä hetkellä auton ojanpuoleisen takarenkaan luo kun näin miten kivi sinkoutui taaksepäin. Näin koko sen lyhyen hetken miten se vääjäämättömästi lensi kaarella kohti tuulilasia. Kuului melkoinen napsahdus, vähän kuin olisi kiväärillä ammuttu. Vekkihän siihen lasiin tuli. Että joskus on myös huonoa tuuria.


    • valiisi polvoo

      Kyllä nyt riittää itkua, porua ja selkääntaputtajaa kun isosta autosta on leijaillut kiviä, mutta silloin minun kerrottiin olevan katkera rekkakuski kun kerroin henkilöauton peräkärrystä lentäneestä roinasta! Jestas mitä omaannapaantuijottajia!

      KASVAKAA, PENNUT!

    • Tuomari...

      Kyllä se on pienautoilian vika, olis pysyt kotona!

      • pienautoilija

        ei tarvitse ihmetelläkään jos kiviä, isompia ja pienempiä tippuu. Toivottavasti ei kukaan kuole tai vammaudu.
        Täytynee oikein rukoilla, koska rekkakuskien puolesta tuollaiset onnettomuudet kyllä saavat olla mahdollisia jatkossakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      176
      6446
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      77
      5329
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3725
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      122
      3355
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      179
      2715
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      74
      2325
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2088
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      39
      1665
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1586
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1326
    Aihe