Sanovat, että meiltä on Suomesta hävinneet pölypunkit pois kokonaan, kun lakanat on sekoitemateriaalia.
Minulla on kuitenkin puuvillalakanat. Mitenkä usein niitä pitäisi vaihtaa, ettei pesiydy mönkiäisiä?
Yhdessä TV-ohjelmassa juontaja sanoi vaihtavansa lakanat joka toinen päivä. Mielestäni se on iso vaiva.
Minulla on kuitenkin puuvillalakanat. Mitenkä usein niitä pitäisi vaihtaa, ettei pesiydy mönkiäisiä?
Yhdessä TV-ohjelmassa juontaja sanoi vaihtavansa lakanat joka toinen päivä. Mielestäni se on iso vaiva.
Vastaukset 11
Vanhimmat
noin usein.
Vaihdan kerran viikossa, tai vieläkin harvemmin.
Onkohan se juontaja kova hikoilemaan vai miksi pitää nähdä noin hirveästi vaivaa.
Kerran viikossa lienee turvallista. Saunan jälkeen lauantaina puhtaisiin lakanoihin.
kerran kahdessa viikossa riittää meidän huushollissamme. En pidä lainkaan pussilakanoita, koska siitä tulee turhaa pyykkiä. Kunhan alulakanat ovat aina puhtaat ja suorassa, silloin tunnen olevani puhtaan vuoteen armoilla. Pesen täkin n. kerran kk. Tyynyliinan vaihdan kerran viikossa, sehän joutuu eniten pyörimisliikkeen alla olemaan. En käytä milloinkaan pesuainetta, jossa on zeoliittia=valkaisuaine, sillä olen huomannut sen vain ärsyttävän ihoa. Eräs teollinen pesulanpitäjä kertoi juuri zeoliitin jäävän kankaan kuosiin, eikä sitä helposti saa sieltä pois muuten, kuin useamman pesun jälkeen.
Vaan - vuodevaatteitten tuuletus on yhtä tärkeää kuin niitten pesu. Tuuleen, aurinkoon ja ah´ miten ihanan puhtoiselta kaikki tuntuukaan.
toinen päivä, on varmaa, että eivät kestä vuottakaan ja pölyävät valtavasti,kun materiaali pehmenee. Ei sairaalassakaan noin usein vaihdeta. Ilmeisesti kyseessä joku siivousfriikki tai bakteerikammoinen.
Järkeä käteen. Itse vaihdan noin viikon puolentoista välein ja se riittää aivan varmasti.
Ihmiset pesevät itseäänkin liian paljon. Ihon normaali bakteerikanta häiriintyy ja iho alkaa oireilla. Vanheneva nahka ei tarvitse koko vartalon pesua kuin kerran viikossa. Intiimialueet on eri juttu. Ja ihoa pitää kosteuttaa voiteilla.
mieleenikään tehdä aivan turhaa työtä.
Lopetin mummovuosilääkkeet viime vuonna ja yöllä kyllä hikiaaltoja tulee,mutta jätän sänkyni aamuisin petaamatta kahvinjuonnin ajaksi ja kun se siinä saa tuulettua,ei jatkuvaa lakanoitten vaihtoa tarvitse.
Silloin kun ne vaihdan pyrin imuroimaan sängyn ja tietenkin "ulkoilutan" peiton ja tyynyt.
Muistelen lukeneeni Jaqueline Kennedyn olleen sellainen tyranni että piika vaihtoi lakanat,mikäli Hän vain lepäsi hetken päivällä vuoteellaan.
Tottakai tekisin saman muttei €:t riitä moiseen :)
Kerran viikossa vaihdan. Käyn illalla suihkussa ennen kuin ryömin pehkuihin, enkä kärsi yöhikoilusta. Nuori sukupolvi vaihtaa lakanoita paljon harvemmin.
Lakanoiden silittäjänä tiedän, että niitä vaihdetaan suurinpiirtein jokatoinen päivä. Pyyhkeet menevät pesuun päivittäin, koska niihin tulee bakteereita. Hammasharjat vaihdetaan viikottain ja kun lapsi oli pieni, kaikki harsovaipatkin piti silittää molemminpuolin.
On näitä utopisen steriilejäkin "nuoria", kun näitä äitinä seurailen lapsellani. Onneksi nämä lapsenlapseni syövät hiekkaa ja multaa, mutta aina on puhtaat vaattee silittettyinä, joita vaihdetaan tarpeentullen, ja nimenomaan "tarpeentullen", koska opetamme pikkuista vaipoista pois.
Koska itse asun yksin, niin en aina muista tuota lakanoiden vaihtoa. Aikaisemmin kuitenkin, kunnes lakanat ovat puhki kuluneet. Vitsi, vitsi.
viikossa vaihdan. Riittää aivan hyvin, kun itse käyn saunassa miltei joka päivä. Ympäristöä ajatellen ei tarvitse pestä niin kovin usein. Pölypunkkeja en ole koskaan pelännyt. Käsipyyhkeitä vaihdan miltei päivittäin.
joutuu ilmeisesti vaihtamaan lakanoita useammin.Mummot nukkuu housut jalassa, flanelliyöpuku päällä ja kun oikein kolottaa niin puhtaat villasukat jalkaan. hähähhää
Myö pruukataan vaihtaa kuuven viikon välein tai kaheksan, ka mite muistetaan.
Lainattua tekstiä:
"30.03-08. Julkaistiin uutinen , jonka mukaa Oulun hyönteistutkijaintendentti
Juha Itämies antoi lausonnon siitä, että maassamme on pölypunkit miltei
kuolleet sukupuuttoon. Niille tiedoksi, jotka asiaa ei tunne laillani:
Kyseinen henkilö jäi maaliskuun alusta 2008 vuosilomansa kautta pysyvästi
pois työelämästä. Samoin kun Itämeren löydöksistään,
ydinlauhdekampamaneettien kumpuamiskeskustiedoistaan jne. vain viikon
varoituksella 90v ikäinen Merentutkimuslaitos lakkautettiin vuoden
vaihteessa tulleella paniikipäätöksellä. Niinmuodoin myös Oulun
hyönteistutkinnan "ötökkäpalvelut" ja kaikki vastaavat! Samoin Oulun
yliopistoon ei, toistan EI olla hankkimassa uutta virkavastaavaa Juhani
Itämiehen tilalle!
Jos oli uutinen jostakin outo näistä punkkikadoista, niin tausta oli sitä
oudompi. Noin vuosi sitten Suomessa oli kokoontuneena peräti YK:n alainen
kansainvälisesti arvostettu massiivisen mehiläiskadon hälyttämä kokous.
Siellä esiin otettiin mm. nettikirjoituksistani alkuun lähtenyt tieto siitä,
että 93% mehiläiskadoista kärsimiset olivat kiistatta
näyttöydinvoimalapäästöjen säteilyionisaatioeksymisten
mangneettikenttäpoikkeamista maailman ionosfäärissämme. SUPO/STUK/TVO kosti
nähdysti heti kansainvälisen IAEA:n painostuksen kautta ja kokousfaktat
vaiettiin kuoliaaksi. Samoin kun esim. NASA:n ruotsalaistutkijan
Fuuglesangin ionosfäärien säteilysaastumislöydökset. Samoin jopa Finnairin
lentokonetuhotaustat samaisiin ilmiöihin vaijennettiin väkivalloin. Aranda
oli vuorostaan samalla listalla niinikään netissä julkaisemistani
kaikenkattavista +1C ja 5 000MW TVO:n kampamaneettiruokintareaalin
kumpuamisfaktoistani."
Lähde: sfnet.viestinta.nyyssit
Ottaa nyt noista selväjärkinen selvää, onko tuo nyt tosissaan?