Hei. Olen käyttänyt kuukauden ajan Remeron 7.5 mg iltaisin unettomuuteen/aamuyön heräilyyn. Se on auttanut hyvin, ja päiväväsymykseni oli samaa luokkaa kuin aiemmin.
Nyt paremmin nukkuneena laskin annokseni 3.75 mg:aan ja olen aamupäivän ja pitkälle iltapäivään lähes tokkuraisen väsynyt.
Onko kellään kokemusta tästä? Tiedän, että ko. lääkkeessä pienempi määrä väsyttää paremmin jne, mutta voiko tosiaan olla niinkin, että tuo pienenpieni mg-määrä aiheuttaa järkyttävän päiväväsymykseni?
Nyt paremmin nukkuneena laskin annokseni 3.75 mg:aan ja olen aamupäivän ja pitkälle iltapäivään lähes tokkuraisen väsynyt.
Onko kellään kokemusta tästä? Tiedän, että ko. lääkkeessä pienempi määrä väsyttää paremmin jne, mutta voiko tosiaan olla niinkin, että tuo pienenpieni mg-määrä aiheuttaa järkyttävän päiväväsymykseni?
Vastaukset 1
Vanhimmat
...tuon kanssa on ihan tottumiskysymys. Jos muuttaa annosta niin se aiheuttaa juuri sitä tokkuraa. Sama se on kun alkaa käyttämään niiin ekat 1-2 päivää on just sitä aamupäivätokkuraa. Kunnes siihen tottuu.