kesätuki

????

Miten Kela odottaa suorituksia, jos kesällä nostaa asumislisää/opintotukea? Luin Kelan sivuilta, että 5.5 op/kk, mutta riittääkö, jos osa on suorittanut jo esim. nyt keväällä ja kesällä tekee esimerkiksi vain 7 op?

Sain alkukeväästä työpaikan eräässä yrityksessä, jossa olen työskennellyt osa-aikaisena pari päivää viikossa, töiden luvattiin jatkuvan samoin myös kesällä. Noh, nyt työnantaja sitten ilmoittaa, että töitä ei ole kesäkuussa ollenkaan, koska hän on luvannut eräälle työntekijälle, että hän saa tehdä muidenkin vuorot yrityksessä ainakin kesäkuussa. Asia on kuulemma ollut kaikkien tiedossa. Ärsyttää ihan suunnattomasti moinen valehtelu, tekis mieli lähteä saman tien koko puljusta. Kai se on sitten nostettava opintotukea myös kesällä, että edes jotenkin pärjää. Uutta kesätyötä en ole näin myöhään sitten onnistunut löytämään, joka paikassa näyttää olevan kaikki kesätyöläiset jo palkattu, joten sen takia täällä kyselen :)

4

1337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • merkkaa

      Kela tarkistaa edeltävän vuoden suoritukset syksyllä, ja keskiarvoksi pitää tulla se 5,5 op / kk (jonkun huhun mukaan jopa 4,8 riittäisi?). Ei ole väliä, milloin nuo on tehty, kunhan keskiarvo täyttyy. Eli jos olet opiskellut keväällä ahkerasti, niin voit nostaa tukia myös kesältä, kunhan sinulla on merkata jotkut kurssit Kelan kesäopintotukihakemukseen.

    • ...

      5,5 op on hieman enemmän kuin tarvitaan. Itse en tuota tietoa ole edes huomannut Kelan sivuilta, mutta itse näin suuren plakaatin yliopiston kela-toimiston edessä, jossa kesäkuukautta kohti vaaditaan 5 op:tä.

      Ja täältäkin saa mukavaa tietoa: http://www.utu.fi/opiskelu/opinnot/ajankohtaista/kesatuki.html

      Mutta tosiaan kuten edellinenkin vastaaja sanoi, Kela laskee koko vuoden opintopisteet yhteen ja katsoo, onko niitä sitten tarpeeksi. (Ilmeisesti Kelan sivuilta ymmärsin, että pitäisi olla 4,8 op / tukikuukausi.)

      • hjälp

        Jos nostan 10 kuukaudelta opintotukea ja asumislisää ja kasassa on syksyllä 50 op eli keskiarvoks tulee 5 niin karhuaako kela tukia takasin?
        Ja olen tosiaan noi opintopisteet tienanny kevään aikana, en yhtään syksyllä.


      • hjälp
        hjälp kirjoitti:

        Jos nostan 10 kuukaudelta opintotukea ja asumislisää ja kasassa on syksyllä 50 op eli keskiarvoks tulee 5 niin karhuaako kela tukia takasin?
        Ja olen tosiaan noi opintopisteet tienanny kevään aikana, en yhtään syksyllä.

        Tarkoitan siis kesällä. Eli en ole yhtään opintopistetta tienannU kesällä.

        Karhuaako kela muuten ainaki asumislisän takasin ku muutin muualle toukokuun vika, enkä tehny olosuhdemuutosilmotuskakkaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3073
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2735
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2345
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2188
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2006
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      57
      1949
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1586
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1547
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1390
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      30
      1361
    Aihe