Kylistä

Monet Azoreilla käyneistä puhuvat saaremme väestökeskittymistä käyttäen pelkästään sanaa kylä. Saarellamme, São Miguelilla, on toki muitakin taajamia kuin kyliä. Kuten Suomessakin, kylä on myös Azoreilla perinteinen väestötaajama.

Portugalin kunnallishallinto poikkeaa suomalaisesta, siten että se sisältää pienempiä yksikköjä kuin kunta. Olen monesti käyttänyt portugalin kunta (concelho) sanan vastineena suomalaista termiä piirikunta (county), sillä kunnat täällä jakautuvat hallinnollisiín yksikköihin nimeltä freguesia, piiri.

São Miguelin saarella on kaksi kaupunkia, etelärannan Ponta Delgada ja pohjoisrannan Ribeira Grande. Vila Franca do Campo on vila, eräänlainen kaupungin esiaste, kauppala, samoin Lagoa.

Ponta Delgada käsittää 24 freguesiaa, piiriä, joista ydinkeskustan muodostavat São José, São Sebastião ja São Pedro. Ihan ydinkeskusta (matriz) käsittää pelkästään São Sebatiãonin. Sete Cidades (kaksoiskraaterijärvet) on yksi Ponta Delgadan Freguesioista, samoin Fajã de Baixo, jossa monet teistä ovat käyneet tutustumassa ananaksen viljelyyn.

Saaremme muita piirikuntia, concelhoja, Ponta Delgadan, Ribeira Granden ja Vila Franca do Campon lisäksi ovat Povoacão ja Nordeste. Furnas on Povoacãohin kuuluva freguesia; Agua d'Alto, jossa sijaitsee mm. Bahia Palace, on yksi Vila Franca do Campon freguesioista; Caloura sijaitsee naapurifreguesiassa, Agua de Paussa, joka on osa Lagoaa.

Suomenkielisen termistön käyttöä vaikeuttaa vielä se, että freguesiakin on enemmän kuin kylä, myös siihen saattaa kuulua sekä varsin urbaania aluetta että myös maaseutua.

Matkailijan kannalta saattaa olla yhdentekevää, miten hän käyttää kylä-sanaa, onhan sanan käyttö Suomessakin varsin luovaa. Jotenkin halusin kuitenkin ottaa esiin tämän terminologisen asian, kun näkee keskustelijoiden puhuvan Nordesten tai Povoacãon kylästä. Monesti matkailija on napannut termin oppailta.

Osittain kaupunkimaisesta asutuksesta huolimatta São Miguelia leimaa maatalous, etenkin maidontuotanto.

Täällä on viihtyisiä pikkutaajamia, jossa paikat ainakin ulkoisesti näyttävät olevan ihanasta rempallaan. Toki näin ei ole pelkästään vain Azoreilla, vaan myös Portugalin mantereella.

Ihaninta täällä on ihmisten ystävällisyys ja välittömyys, joka ei kuitenkaan ole mitenkään tunkeilevaa. Täällä saa olla oma itsensä, toki muut on syytä ottaa huomioon, sillä täälläkin metsä vastaa niin kuin sinne huutaa.

0

614

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Olen tumma ja tulinen

        Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
        Ikävä
        179
        1366
      2. Tunnustuksia

        Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
        Ikävä
        85
        1263
      3. Mitä kysyisit

        Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
        Ikävä
        101
        1003
      4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

        Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
        Ikävä
        48
        849
      5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

        ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
        Ikävä
        40
        743
      6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

        Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
        Ikävä
        83
        609
      7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

        mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
        Ikävä
        30
        538
      8. Leski ja Volvomies

        Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
        Kuhmo
        7
        536
      9. Mikä on vahvuutesi palstalla?

        Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
        Sinkut
        111
        520
      10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

        En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
        Ikävä
        44
        512
      Aihe