tehty kuinka pitkään voi viipyä että saan perintöni.
perintöverot maksettu
testamentti
7736
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nimimerkkisi viittaa testamenttiin.
Oletko saanut testamentilla jotakin?
Oletko antanut tiedoksiannon testamentista muille perillisille?
Ovatko moittineet? Jos ovat voi mennä pitkäänkin.
Onko puolen vuoden moiteaika kulunut?
Ovatko vaatineet lakiosia?
Oletko vaatinut perinnönjakoa?
Onko joku muu vaatinut perinnönjakoa?
Joku varmaan keksii lisää kysymyksiä.
Kuten huomaat mahdoton vastata nuilla tiedoilla
testamentti tehty minulle.
tiedoksi saatettu muille sukulaisille.
eivät moittineet ole.
puolivuotta on kulunut.
eivät saane lakiosaa?
mitä tarkoittaa, vaatia perinnnönjakoa?
Jossa kuolinpesä hajoitetaan.
Eli perintö jaetaan.
Sinun tapauksessa on moiteaika mennyt.
kukaan ei vaatinut lakiosia eikä kukaan moittinut ja olet ainoa edunsaaja.
Nyt sinun itse pitää toimia, ei kukaan sinun puolesta toimi.
Eli vaadit perinnönjakoa ja kun ei ole muita vaadit sen itseltäsi ja alat töihin (ei tarvitse oikeasti sinun tapauksessa vaatia, mutta kukaan ei normaali tilanteessa ala toimiin ennenkuin joku vaatii jakoa)
Jos et itse osaa tehdä tarvittavia mahdollista ositusta ja tietenkin jakoa ja näistä dokumentit eli ositus ja jakokirjaa pyydä joku asianajaja tekemään se puolestasi.
Tämän dokumentin avulla saat pankista rahat omiin nimiisi sekä muunkin varallisuuden.
Niin ja tuo dokumentti pitää toimittaa verottajalle että se tietää että kuolinpesä on lakkautettu.
Tällä hetkellä kuolinpesä on oma juridinen yksikkö.
Testamenttisi oikeuttaa sinut perintöön. Perintö on kuitenkin kuolinpesän hallinnassa kunnes vaadit perintösi jaettavaksi eli annettavaksi sinulle.
Lähetä siis (suositukseni: kirjattu) kirje ja ilmoita välittömästi vaativasi testamentilla saamasi perintö jaettavaksi ja viivytyksettä luovutettavaksi sinulle.
asia on selvä : )
Kehoitat lähettämään kirjatun kirjeen, kenelle?
Tässä tapauksessa on vain yksi joka saa koko perinnön muut eivät vaatineet edes lakiosia.
Meinaatko että muut jotka eivät saa mitään pesästä alkaisivat toimimaan ja tekisivät työn aloittajan puolesta.
Mikään laki ei velvoita muita toimimaan, kyllä se joka saa kaiken tulee itse toimia niinkuin tuossa yllä neuvoin.
Turha lähetellä mitään kirjeitä, ei muuta kuin papereiden kanssa asianajajan puheille niin homma hoituu.
Perintövero on maksettava vaikka omaisuutta ei saisi realisoitua. Esim. asunto-osuuden periminen - leski hallitsee asunto elinikänsä.