Lastensaanti luvanvaraiseksi!

Ehdottomasti kuuluisi lasten saaminen olla tässä valtakunnasa luvanvaraista. Katsokaa nyt mitkä kaikki, välillä aivan uskomattomat idiootit työntää rattaita kaduilla! "Meidän nikopetteri ei sitten hiihdä koulussa", "meidän maija on huippuälykäs, vaikka on syntynyt tyyliin amk-insinöörin ja sairaanhoitajan perheeseen" on älyttömän yleisiä ajatuksia nykyään.
On muodostunut enemmän käytännöksi kun poikkeukseksi "tehdä" lapsi sitä varten että parisuhde parantuisi. Tästä on päästävä eroon; psykologin lausunto ja sosiaalityöntekijän arvio ennenkun vanhemmille annetaan kasvatusvastuu!
7574
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"meidän maija on huippuälykäs, vaikka on syntynyt tyyliin amk-insinöörin ja sairaanhoitajan perheeseen" on älyttömän yleisiä ajatuksia nykyään.

Ja kenen perheeseen ne älyköt tulee? Mihin ihmeeseen perustat tämän väitteen

Äänestä

Kaksi lasta maksimiksi, ehdottomasti! Ja sitten pällikokeet ja testit jotta tiedetään millaiset munappäät on lapsentekoon alkamassa ja miksi, eli että tulee homma hoidettua. Moni todellakin luulee, että parisuhde tarkoittaa sitä että on yhteiset velat ja lapset ja kauhea valitus, vaikka todellisuudessa parisuhde on sitä että viihdytään ja halutaan olla yhdessä, eikä sitä että ukko on homokavereiden kanssa moottoripyöräilemässävelkapyörällä puoli kesää ja akka on äitinsäluona makaamassa kun ei pärjää lasten kanssa.

Äänestä

vaikka viestisi oli aika kökkö, ja jotkut väittämät ihan käsittämättömiä, olen silti jollain tapaa samaa mieltä..

on niin paljon tapauksia joiden vain ei pitäisi hankkia lapsia.. amis jää kesken kun tehdään vauva "kun ne on niin suloisia" kahden viikon seurustelun jälkeen jonkun keskenkasvuisen ensimmäistä kertaa pillua saavan känniääliön kanssa "koska äitinä oleminen kuulostaa niin kivalta". sitten dumpataan lapsi isovanhemmille että voidaan elää nuoruutta jonka lapsi pilasi. tai tähän suuntaan. näitä tarinoita saa kuulla..

välillä tuntuu niin pahalta kun tällaista näkee ympärillä ja itselle ei lasta kuulu niin millään..

ja mikseivät aikuiset ihmiset osaa käyttää ehkäisyä jos lapsia ei haluta?? itkettää..

Äänestä
  • tollasella asenteella

    Äänestä

  • ::: kirjoitti:

    tollasella asenteella

    kirjoitin tuon viestin hirveän surullisena ja vihaisena...ottaa vain niin päähän, että ihmiset jotka eivät todellakaan halua lapsia niitä tekevät, kun jotkut monen vuoden yrittämisenkään jälkeen eivät saa..vähän ymmärrystä. :(

    Äänestä

  • ::: kirjoitti:

    tollasella asenteella

    onko sinusta sitten hyvä tuo aikaisempi esimerkkini?? mun asenne on se, että ihanaa jos saavat lapsia kun pystyvät niistä huolta pitämään ja rakastavat. ymmärrätkö?

    Äänestä

viestissäsi oli; joskus minäkin mietin, että vanhemmuuteen pitäisi suorittaa autokoulun tyyppinen vanhemmuuskortti.
Joillekin vanhemmille on vaikea ymmärtää sitä, että oma lapsi ei voi olla huomion keskipisteenä ja etusijalla koulussa, tai että yhteiset säännöt ihan oikeasti pätevät kaikkiin.

Tuo sairaanhoitaja/amk-insinööri-kommenttisi oli vaan aika hassu, nimittäin monesti keskiluokkaisissa perheissä osataan suhtautua tarpeeksi rennosti lapsen kehittämiseen jolloin lasta ei stressaa ja hän omaehtoisesti kehittää itseään. Joskus näkee näitä aivokirurgien lapsia, joille ei anneta satukirjoja vaan MAOL-taulukkoa luettavaksi, ja toivotaan sormet ristissä että se oma lapsi olisi erityislahjakas.

Lahjakkaita lapsia voi olla ihan mitä sosiaaliluokkaa edustavissa perheissä, tosin keski- ja yläluokan perheissä monesti suhtaudutaan koulutukseen myönteisemmmin ja vanhemmat osaavat antaa kehittäviä leluja, kirjoja ja leikkejä lapsilleen, joka tietenkin helpottaa lasta.

Sitäpaitsi, sh ja amk-inssi ovat keskiluokkaisia ammatteja, ymmärtäisin jotenkin kommenttisi paremmin, jos täysin kouluttutumattomat vanhemmat väittäisivät lapsensa olevan asia X.

Ja lisätään vielä, että täysin kouluttautumatkin vanhemmat voivat olla loistavia äitejä ja isiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_5622113 kirjoitti:

Ehdottomasti kuuluisi lasten saaminen olla tässä valtakunnasa luvanvaraista. Katsokaa nyt mitkä kaikki, välillä aivan uskomattomat idiootit työntää rattaita kaduilla! "Meidän nikopetteri ei sitten hiihdä koulussa", "meidän maija on huippuälykäs, vaikka on syntynyt tyyliin amk-insinöörin ja sairaanhoitajan perheeseen" on älyttömän yleisiä ajatuksia nykyään.
On muodostunut enemmän käytännöksi kun poikkeukseksi "tehdä" lapsi sitä varten että parisuhde parantuisi. Tästä on päästävä eroon; psykologin lausunto ja sosiaalityöntekijän arvio ennenkun vanhemmille annetaan kasvatusvastuu!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu