Hei!
Ehkä jokin toinen osasto olisi sopinut kirjoitukselleni paremmin, mutta jostain on aloitettava. Toivon, että kirjoitukseni ja ongelmani ei pahoita tätä palstaa lukevien, hyönteisiä lemmikkeinään pitävien mieltä!
Olen eläinrakas, jossain määrin luonnonsuojelijakin - ja araknofoobikko. Fobiani kohdistuu nimenomaisesti ja vain hämähäkkeihin. Isoja lukkeja pelkään melkeinpä hysteerisesti, pienempiä, karvaisia vähemmän.
Fobiani ei enää ole niin ahdistava kuin aiemmin, mutta tarpeeksi tekemistä tässäkin on. Kolme kuukautta vuodesta - heinäkuu, elokuu ja syyskuu - menevät pelätessä: mistä eteeni kipittää seuraava hämmäri? Loppukesästä alan jo odottaa ensimmäisiä pakkasia, joka tainnuttaa kahdeksanjalkaiset kammotukseni. Harrastuksiini kuuluu mm. monenlaista möyrimistä ja ulkona liikkumista, ja sätkyjä totisesti riittää, kun huomaan, etten yhtäkkiä olekaan yksin.
Tiedän, että erilaisista fobioista on mahdollista selvitä. Keinoina tiedän käytettävän mm. aktiivista poisoppimista ja hypnoosia.
Vaikka fobiani ei rajoita elämääni yhtä paljon kuin aikaisemmin, olisin silti kiinnostunut kuulemaan, miten muut saman kysymyksen kanssa aprikoivat ovat elämäänsä järjestelleet. Kiitos siis vastauksistanne etukäteen!
Haluan lopuksi vielä korostaa: kunnioitan ja arvostan elämää kaikissa muodoissaan - enkä tosiaankaan halua pahoittaa niiden eläinrakkaiden mieltä, joilla on hyönteisiä - vaikkapa hämähäkkejä - lemmikkinään.
Araknofobia
4
491
Vastaukset
- kummallista?
Minulla itselläni on jokunen tarantella lemmikkinä. Ne ovat mielestäni ihania, joskin mielelläni pysyn kyllä pienen välimatkan päässä niistäkin.. siis lasin toisella puolen!
Mutta vapaana hiippailevia luonnon hämähäkkejä kammoan yli kaiken!
Kiljun hysteerisenä jos sellainen pääsee "liian lähelle". - Tuija
Moi,
älysin vasta nyt lukea täältä tätä aihepiiriä. Kärsin nimittäin itse samanmoisesta fobiasta. Ja kirjoittelinkin siitä toisaalla. Siellä joku neuvoi aloittamaan netistä! Mielestäni se oli hyvä neuvo ja harmittelin miksi en ollut niin yksinkertaista ratkaisua itse älynnyt.
Siis "itsehoidon" aloitin siitä että viikoittain seilailen ja katselen mahdollisimman paljon hämyrien kuvia netissä. Toistaiseksi en muuhun pysty, mutta koen edistyneeni.
Patikkareissut ajoittuvat juuri hämähäkkikammon vuoksi myöhäiseen syksyyn tai aikaiseen kevääseen, muutoin metsään menemistä rajoittaa nuo toisaalta niin tarpeelliset pöttiäiset.
Kokeile auttaako kuvien katselu, itselleni se oli aikaisemmin mahdotonta, mutta nyt ei enää tee niin pahaa klikkailla kuvia auki.
Tsemppiä! - salamandra
Minä ja sisareni olemme kumpikin araknofobisia, mutta sisareni kammo yltyi niin pahaksi, että hän päätyi hakemaan apua hypnoositerapiasta. Nyt hän sentään kykenee tappamaan hämähäkin asunnostaan eikä vain pakene olohuoneeseen/makuuhuoneeseen hyönteismyrkkypullon turvin...
- ...
Hämähäkithän eivät ole hyönteisiä, vaan kuuluvat hämähäkkieläimiin. Myöskään lukit eivät ole varsinaisia hämähäkkejä vaan kuuluvat omaan joukkoonsa hämähäkkieläimissä, niin kuin myös punkit.
Tsemppiä fobiasi kanssa. Ehkäpä tieto lieventäisi pelkoa? Ime tietoa hämpeistä. Ovat mielenkiintoisia otuksia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️651423Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia109855- 57690
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä46689- 53683
Missä kaikessa olet erilainen
Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.39677Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606025645Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli66633Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan69621Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.40616