Meillä olis mahdollisuus vain elokuussa lähteä reissuun ja Rhodos on kohdetoivemaana. Mietin vain, että onko siellä miten tuskaisen kuumaa eli onko hullua pienten lasten kanssa sinne lähteä? Toki ilmastoituun hotelliin menisimme mutta kuitenkin. Paljonko se paljon puhuttu tuuli oikeasti viilentää oloa?
Kuinka kuumaa elokuussa -lasten kannalta ajateltuna?
Perheen kanssa reissuun
51118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olen ollut nyt kahtena vuotena peräkkäin elokuussa reissussa, tosin Kreetalla, mutta elokuu on ollut tosi kuuma! Kreetalla ainakin on vain aurinkorasva valunut pois ja uimassa/suihkussa saa käydä vähän väliä. Ja vaikka rasvaa lisää kaiken aikaa, niin siltikin olen palanut vähäsen... Se tuuli kyllä varmasti vähäsen viilentää, mutta se on tuuli on petollinen kun et huomaa että ihosi palaa... Ilmastointi hotellihuoneissa on ihana siinä kuumuudessa ja todellakin siitä on hyötyä.
Ja Rodos on sitten huomattavasti kuumempi paikka kuin Kreeta
Käyn siksi toukokuun lopulla tai syyskuun puolivälissä. Mutta jos elokuu on ainoa vaihtoehto ja matkalle pitää mennä, niin mikäli hotelli on Rodoksen kaupunkialueella, niin tuulisen rannan puolella on helpompaa. Edes kesäkuun alussa en jaksanut olla Ellin rannalla, joka on yleensä suojaisempi tuulelta. Myös Ixia on pohjoisen puolella eli tuulisemmalla alueella.
Tuossa on linkki mistä voit itse katsoa lämpötiloja useamman vuoden takaa.
Klikkaa Säähistoria ja sieltä paivittäinen arkisto valitse kk ja vuosi sitten ok.
En välttämätä lähtisi pienten lasten kanssa on siellä sen verran kuumaa elokuussa ja jos menette niin ilmastointi on kyllä melkeimpä pakko ottaa. http://www.freemeteo.com/default.asp?pid=15&gid=400666&la=10
Just tultu, mukana 2 alle 5vuotiasta ja ihan riitti jo nyt meille lämpö 23-25c. En vois kuumemmassa kuvitella noitten kanssa. Nyt oli ihan ihanneilmat :)