lennot puolaan

ss85

eli miten puolaan mahdollisimman halvalla?

10

2534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varmaankin...

      lentää ryanairilla Tampereelta johonkin paikkaan esim. Lontooseen tai Dubliniin ja ottaa sieltä sitten lento Puolaan ja etsiä sellaiset lennot, että matkat joka suuntaan maksaa 10 euroa. Itse lensin noin mutta silloin ei tietenkään voi valita päivämääriä eikä Puolassakaan kaupunkia. Eli minä vain halusin käydä Puolassa kun en ollut siellä koskaan käynyt. Sinun tilanne voi olla toinen joten silloin toi voi vaikuttaa typerältä suunnitelmalta.

      • ihan

        hyvä idea tuokin taitaisi olla :)


    • kapteeni21

      kävele ulos ovesta, skannaa joku vanha kärry minkä pystyy helposti tiirikoimaa, nokka kohti puolaa ja väliajoin vaihdat autoo, helppoo, ilmasta, eikä tuu tylsää.

    • Turusta ainakin Gdanskiin

      Tietääkseni Turusta lentää Gdanskiin joku halpalentoyhtiö.
      Toisaalta, riippu tietysti aika paljon mihin päin Puolaa olet menossa. Jos menet vaikka Etelä-Puolaan, niin Gdanskista on sinne vielä hyvä matka.

    • Tomiii

      Turusta tosiaan Wizzair lentää Gdanskiin ja yhdensuuntaisia lippuja voisaada jopa parilla kympillä. Helsingistä lentää Finnair Gdanskiin halvimmillaan menopaluuta noin 150 eurolla. Varsovaan voi päästä eestaas Finnairilla tai Lotilla alle 200 eurolla ja suoraan Krakovaan Finskillä.

      • avusta

        täytyypä käydä tutkimassa :)


      • Tomiii
        avusta kirjoitti:

        täytyypä käydä tutkimassa :)

        Elikkäs myös Blue1 lentää Varsovaan ja joskus jopa ihan kilpailukykyiseen hintaan. Varsovasta pääsee esim. Krakovaan junalla reilussa parissa tunnissa.

        Niin ja extreme-vaihtoehto on tietty mennä Tallinnasta bussilla (esim. Eurolines) Varsovaan, mutta hinta lähentelee lentolipun hintaa ja matka kestää (ja Tallinnaankin on ensin päästävä).


    • mush

      Eikä Berliiniä sovi unohtaa. Blue1 ei taida lentää enää Helsingistä, mutta AirBerlin ja Finnair lentää. EasyJet lentää Tallinnasta ja Riiasta.

      Berliinistä pääsee sitten eteenpäin lentokenttäbussilla/-taksilla ainakin Szczeciniin ja Poznaniin. Myös junalla pääsee, mutta saksalainen juna on kalliimpi kuin puolalainen lentokenttätaksi. Berliinistä Szczeciniin kestää reilu 2 tuntia.

      Puolasta sitten pääsee junalla eteenpäin vaikka minne.

    • lienee edullisin

      Työpaikaltani matkustetaan usein Gdanskiin, ja nyt on löydetty tuo Wizzairin yhteys Turusta. Olen kuullut vain pelkkää positiivista, koneet ovat uusia ja siistejä, yhteys nopea ja lennot ajallaan. Halvimmillaan lentää todella parilla kympillä, mutta näyttää osa kesän lähdöistä olevan jo huomattavasti kalliimpia. Itse en ole vielä käynyt Puolassa, mutta suunnitelmissa olisi nyt.

      • mindeeeeeeeee

        Ryanair lentää Tukholmasta Krakovaan. Tässä yksi vaihtoehto, jos haluaa extremeä :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      267
      17542
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      187
      12454
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6212
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      35
      5118
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      75
      5029
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      54
      4162
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      51
      3763
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3692
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      62
      3286
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3159
    Aihe