Inkeri nousee

uskokaa vaan

Otsikko ei ole vitsi. Inkerinmaa nousee ja kovaa. "Venäläiset" ovat tunnistaneet juurensa ja päättäneet erota Moskovasta (joka heille on = Venäjä). Venäjää pitävät Aasialaisena miehittäjävaltiona jolla ei ole mitään asian Itämerelle. Vatjalaiset ja Inkeriläiset juuret ovat tärkeä osa identiteettiä. Haluavat myös liittyä EU:n ja NATO:on.

Lisää tietoa (venäjäksi), jos ei itänaapurin kieli taivu niin voit käyttää online-tulkkia kuten

http://www.google.com/translate_t :

http://ingria.info/?about

http://community.livejournal.com/ingria_republic/

Liikkeen puolivirallinen tunnusbiisi on Vadim Kurilevin (ex-DDT) käsialaa; Ingermanlandija!

http://www.youtube.com/watch?v=xPkK-YxTy5s&feature=related

Vadim kertoo biisistään ja sen vaikuttimista:

http://dosug.ptz.ru/art/view/id/589/

Kuva kaverista Inkerinlippu paidassa

http://dosug.ptz.ru/content/Image/2008/05/Kurylev.gif

Tässä luodaan nyt uutta 2000-luvun Inkerinmaalaista identiteettiä jolla ei ole yhtään mitään tekemistä isovenäläisen paatoksen kanssa. Päinvastoin, rohkeita kavereita joille pitää nostaa hattua! Inkeri!

2

573

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2130
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1903
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1332
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1150
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      952
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      899
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      849
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe