miten vartiaksi

miten voi alkaa vartiaksi. pitääkö käydä joku koulu ja onko se pitkä? Minun kaveri on vartia työssä ja sanoo että mustakin tulisi hyvä vartia. että pitääkö joku koulu käydä ja missä siihen pääsee helsingissä.
Minulla on urheilutausta olen harrastanut nyrkkelyä ja jujutsua aika kauan ja iso kokoinen. Pituutta 186 ja painoa 114 kiloa ja penkiltä nousee noin 150.
6894
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Joo kyllä tuo penkki tulos alkaa olla sitä luokkaa että ehdottomasti kannattaa mennä vartija kurssille! Jos pelkäät että lisäaineet ovat vaurioittaneet aivosolujasi ja et sen johdosta pääse vartijaksi, pelkosi on aivan turha sillä sisäasianministeriön laatima vartijakoe on tehty juuri sinunlaisille ihmisille sopivaksi!

Ainiin ensimmäinen kurssi ei kestä kuin 40 tuntia, joten pääset pian tekemään pekkiä täysipäiväisesti!

PS. Itse suoritin tänään vartijan erityisenvoimankäytön kokeen hyväksytysti.

Äänestä
  • Ja vittu jos mule alatte niin kiskorvairti.

    Äänestä

Jos nyt ihan ekaks opettelisit kirjoittamaan ton vartijan oikein, niin sekin on jo plussaa......

Äänestä

Oot sen verran läski, ettet pysty millään juoksemaan piiriä läpi. Ei muuta kuin hymyä huuleen ja puhelinvaihteeseen töihin. Palkkakin on parempi.

Äänestä

Kannattaa kyllä ensinnä suorittaa Suomen kielenkurssi niin voi olla työnkin tekeminen osittain helpompaa. Suomessahan tässä asutaan, vaikka mutahanureiden kanssa joutuukin sähläämään, mutta siittä selviää, kun istuttaa kaverin penkkiin ja antaa tuijottaa sen 1-2 tuntia kopin seinää.

Ei tuolla painolla kannata työhön ruveta, eihän sulla mahdu edes varustevyö vyötäisille.

Äänestä

ainakaan piirissä. kokemusta meiltä löytyy p-3 ja p-5 vuoroista. noin isolla kaverilla menee jalat poikki kun vetää springiä. ja kirjoitustaidoista päätellen faksin lähettäminenkin voi olla todella vaikeaa.
mutta yrittää kannattaa aina, jollei muuten niin ainakin sohvalla nukkuminen luonnistuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jönty kirjoitti:

miten voi alkaa vartiaksi. pitääkö käydä joku koulu ja onko se pitkä? Minun kaveri on vartia työssä ja sanoo että mustakin tulisi hyvä vartia. että pitääkö joku koulu käydä ja missä siihen pääsee helsingissä.
Minulla on urheilutausta olen harrastanut nyrkkelyä ja jujutsua aika kauan ja iso kokoinen. Pituutta 186 ja painoa 114 kiloa ja penkiltä nousee noin 150.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu