Mitkä ovat tietoliikenteen palveluluokat?Ja myöskin voisi kertoa hieman liikenteen priorisoinnista? kiitos
tyhmä
kysymys
3222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Quality of Service (QoS) tarkoittaa sitä, että verkon suorityskyky on ja pysyy riittävänä. Työkaluina tässä käytetään palveluluokkien (Class of Service, CoS) ja palvelun tyypin (Type of Service, ToS) mukaan tapahtuvaa verkkoliikenteen priorisointia.
CoS on mekanismi, joka hoitaa tietyn datapaketin siirron yksittäisen verkkolaitteen läpi. Mitä korkeampi prioriteetti paketilla on, sitä nopeammin se siirretään. CoS säilyttää sisääntulevan paketin prioriteetin, ei muuta sitä. Matalamman prioriteetin data odottaa kunnes korkean prioriteetin paketti on hoidettu jaloista. Prioriteetti määritetään yleensä IP-osoitteen, ToS:n, protokollan tai IEEE 802.1Q:n VLAN tagin avulla.
ToS puolestaan on mekanismi, joka antaa sovellusohjelmalle mahdollisuuden asettaa datalle prioriteetti ja siirtää tieto reitittimille.
CoS on protokollasta riippumaton, ToS kytkeytyy IP-protokolliin.
Toivottavasti tästä oli jottai apua...
Meni yli hilseen, mut toi ei ollut tarkoitettukkaan mulle.
Lähinnä sitä tässä, et se on hienoa et täilläisiinkin kysymyksiin löytyy viisaita ihmisiä. Eli se on kunnioitettavaa, et viitsit vastailla täällä.
Joten kiitos, ja piipahda näissä vaikeimisa asioissa täällä silloin tällöin. Aina joku neuvojasi kaipailee.
Have a nice week.
... itse kullakin - mullakin tämän suhteen :-)
Siis koko systeemissä on kyse siitä, miten nopeasti mikäkin tieto siirretään. Paketin siirto verkkolaitteen läpi ottaa aina tietyn määrän aikaa ja mitä enemmän dataa on, sitä tärkeämmäksi tämä aika muuttuu.
Jos esim. yrityksen toiminnan kannalta tärkein tietokanta on Novell-palvelimella, voidaan CoS:n avulla määrittää esimerkiksi että IPX/SPX-protokollan mukainen liikenne tälle palvelimelle käsitellään jokaisessa verkon laitteessa ennen kuin IP-protokollien mukainen liikenne. Käytännössä se voisi näkyä loppukäyttäjälle vaikka siten, että tietokantasovellus toimii nopeasti, kun taas weppiselain aina hiukan takkuaa.
Nykyiset verkkolaitteet ovat sen verran tehokkaita, että QoS tulee käytännössä vastaan ainoastaan isommissa 24/7-verkoissa, joissa verkosta joudutaan puristamaan irti viimeinenkin pisara.