Yleisesti on tunnettua, että haavan kaulaaminen muutamaa vuotta ennen kaatamista estää vesakon muodostumista kannon ympäriltä. Asiaan liittyen kysyn: Mitä tapahtuu itse haavan puuaineelle. Onko se kaatamisen jälkeen kelvollista kuitupuuta/rakennuspuuta/polttopuuta.
Haavan kaulaus
Puolueeton tarkkailija
95423
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
vaan kaulaamaan, siitä ei hyvä seuraa.
Kun kaulaat, taitaa päästä taudit iskemään puuhun. Polttopuuksi kelpaa ja vältyt enimmältä vesomiselta.
Varma en ole puun käyttökelpoisuudesta kaulaamisen jälkeen, mutta monilla palstoilla suositetaan kyllä haavan tappamista pystyyn ennen sahaamista nimenomaan kiertymisen estämiseksi. Itse kaataisin haavan, kuivaisin sen ennen sahuuta lanssissa kuori päällä. Vesomisen ehkäisyyn toimii kantoon annosteltu glyfosaatti (Roundup, Glyfonova).
ei kuiva haapa kuoripäällä. lahoaa vaan.
oikein kiertyy,sinun kaulaan vain?????????????
www.puuproffa.fi/arkisto/haapa.php
HAAVA PUU viime vuosi tuhannella puhuttiin yleisesti HAAPA puusta,VOI NENÄ
suomi24 -keskustelupalstan kommentit ovat kautta linjan alatyylisiä, niin tämäkin. Suomen kielessä on se erikoisuus moniin muihin kieliin verrattuna, että se taipuu, samalla konsonantti voi vaihtua, vrt. rauta - raudan (huom. ei rautan) ja haapa - haavan (huom. ei haapan). Jos kyseessä olevan puun nimi olisi haappa, olisi oikea taivutusmuoto haapan.
ei haittaa tahtia , kaulaamisen jälkeenkin se elää siinä usean vuoden pois tiehensä että varmin konsti on talvella kaataa puu ja kantoon juottaa keväällä rounduppia niin mä tein ... pari vuotta tukit kasalla ( ei peiteltynä) ja sit sahalle..