Kun liiankin, monet etenkit nuoret menevät kihloihin seurusteltuaan muutaman kuukauden..?
Onko siinä mitään järkeä?
En oikeastaan oikein kyllä ymmärrä ollenkaan, että miksi kihloihin meneminen on ylipäätään keksitty?
Se on vaan sellainen "välimuoto" ennen naimisiin menoa..
Kertokaa mielipiteitä ja kommentteja asiasta?
Kyllä
1
652
Vastaukset 1
- Kosintaa odottava
Olet ilmeisesti aika nuori. Kihlautuminen tarkoittaa sitä, että mies ja nainen lupautuvat menemään keskenään naimisiin. Tietysti kaikki tekevät tämän päätöksen jossain vaiheessa ennen naimisiinmenoaan, joten kukaan ei voi päätyä naimisiin olematta ensin kihloissa. Kihlasormuksia ei ole mikään pakko hankkia, mutta useimmat kuitenkin haluavat nämä konkreettiset symbolit sormiinsa.
Kihlautuminen liittyy siis kiinteästi naimisiinmenoon, ei sitä ole erikseen "keksitty". Nykyään vain monilla kihlautumisen merkitys on valitettavasti hämärtynyt. Erityisesti nuorempi sukupolvi yrittää näköjään tuhota tämän kauniin perinteen teinikihlautumisillaan. He kyllä tulevat häpeämään tyhmyyttään myöhemmin. Vanhempien tulisi painottaa nuorille kihlautumisen oikeaa tarkoitusta. Kihlautuminen ei ole mikään itseisarvo, vaan merkki tulevista häistä, jotka ovat The Thing.
Kaikki ne, jotka kihlautuvat sopimatta silti mitään naimisiinmenosta, eivät todellisuudessa ole kihloissa. Jos näiden ihmisten täytyy joku sormus saada sormeensa, käyttäköön he siitä nimeä seurustelusormus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1571470Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1291170Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216869- 65791
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus62710- 46675
- 52670
- 76576
- 52572
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187568