Mikä on proseminaari?

Mikä on proseminaari? Eikö seminaari ole se tilaisuus, missä joku työ esitetään?
411589
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tehty kirjallinen työ. Proseminaarityöksi kutsutaan tietääkseni sellaista työtä, josta ei ole kirjoitettu kypsyysnäytettä. proseminaarityön voi muuntaa kandidaatintutkielmaksi suorittamalla sen kypsärin. Näin muistaakseni yliopistossani tehtiin.

Tutkielmaseminaari-istunnoiksi kutsutaan luentoja, jossa omaa ja muiden ryhmän töitä ja töiden osia käsitellään ja kommentoidaan. Meillä oli näin seminaarityön ja pro gradun teon aikana. Vaasan yliopistossa oli ainakin ennen tutkinnonuudistusta joissain aineissa tehtävä prosemman(tai kanditutk.)lisäksi seminaarityö ennen varsinaista gradua. Seminaarityö oli vähän laajempi kuin prosemma tai kandi, mutta huomattavasti niukempi kuin gradu. Se oli ikäänkuin vielä yksi harjoitus ennen isoa g:tä.

Äänestä

toimittiin näin:

aineopintoihin kuului proseminaari, eli lukuvuoden kestävä kurssi, johon kokonnuttiin viikoittain ja jonka aikana kirjoitettiin n. 25-sivuinen tutkielma. Se esiteltiin ja opponoitiin seminaarissa.
Tämä tutkielma hyväksyttiin kandidaatintutkielmaksi, ja siitä kirjoitettiin kypsyysnäyte.
Joissakin aineissa proseminaaria sanotaan praktikumiksi.

Äänestä
  • Meillä oli (ennen tut.uudistusta) proseminaari pää ja sivuaineen aineopinnoissa. Siinä tehtiin n. 25 sivuinen tutkielma ja seminaari kokoontui kerran viikossa (välillä oli taukojakin). Saatiin tutkielmantekoon ohjeita ja neuvoja. Jokainen oli vuorollaan toisen työn opponoija, eli arvostelija. Etsi työstä hyviä ja huonoja juttuja, kommentoi, arvioi kieliasua ja sitten katsottiin myös lähteiden oikeellisuus yms teksti, että on tieteellistä.

    Proseminaarityön pystyi muuttamaan sitten kandityöksi tekemällä siitä kypsyysnäytteen.
    Kaksi prosemmaa pitää siis käydä, ennen gradua yksi syv.aineiden seminaari, jossa käsitellään sitten jo gradua ja tehdään siitä joku osa arvioitavaksi. Siellä myös opponoitiin pari kertaa muiden työtä ja keskusteluahan se oli neuvoja sai proffilta.

    Äänestä

  • Joensuussa näin meneepi kirjoitti:

    Meillä oli (ennen tut.uudistusta) proseminaari pää ja sivuaineen aineopinnoissa. Siinä tehtiin n. 25 sivuinen tutkielma ja seminaari kokoontui kerran viikossa (välillä oli taukojakin). Saatiin tutkielmantekoon ohjeita ja neuvoja. Jokainen oli vuorollaan toisen työn opponoija, eli arvostelija. Etsi työstä hyviä ja huonoja juttuja, kommentoi, arvioi kieliasua ja sitten katsottiin myös lähteiden oikeellisuus yms teksti, että on tieteellistä.

    Proseminaarityön pystyi muuttamaan sitten kandityöksi tekemällä siitä kypsyysnäytteen.
    Kaksi prosemmaa pitää siis käydä, ennen gradua yksi syv.aineiden seminaari, jossa käsitellään sitten jo gradua ja tehdään siitä joku osa arvioitavaksi. Siellä myös opponoitiin pari kertaa muiden työtä ja keskusteluahan se oli neuvoja sai proffilta.

    Kiitos teille, jotka vastasitte!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kanditutkielmako? kirjoitti:

Mikä on proseminaari? Eikö seminaari ole se tilaisuus, missä joku työ esitetään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu