Menemme ensi kuussa viikoksi ensimmäistä kertaa Prahaan. Hotelli on syrjäisempi Hotel Golf (Plzenska 215A) mikäköhän tuonne olisi kätevin tapa mennä lentokentältä? Mukana olisi varmaankin rinkka, vedettävä matkalaukku ja reppu.
Ajattelin, että bussi 119 Dejvickaan voisi olla järkevin? Tuolta Dejvickasta ilmeisesti pääsisi 7,9 tai 10 raitiovaunulla suoraan hotellin eteen. Lieneekö ongelma noitten matkatavaroitten kanssa? Vai pitäisikö ottaa luotettava taksi (esim AAA?) lentokentältä? Matkan kestoa on myös vaikea arvioida ainakin tuolla bussi raitiovaunu yhdistelmällä.
Mitenköhän hyvin tuolla Prahassa käy visalla maksaminen? Kysymyksessä on lähinnä nähtävyyksen katselua ja shoppailua, ei mahdotonta ryyppääämistä.
Tietäisi hiukan mitä viikon matkalle vaihtaa korunoita mukaan, jos Visa käyttö ei tuolla ole järkevää/toimivaa. Valuutanvaihto jo suomessa on varmaankin varminta ja taloudellisinta jokatapauksessa.
Lentokentältä Hotelli Golffiin ja viikon rahantarve
2
872
Vastaukset
- Prager
Lentokentältä bussi 179 Motol-nimiselle pysäkille, sieltä spåra 9:llä kaksi pysäkin väliä Hotel Golfin luo. Matka-aika n. 30-40 minuttia.
- kätsää!
Jos et ole oikein kokenut julkisilla reissaaja vieraissa suurkaupungeissa, niin ottaisin sinuna taksin. Taksi ei tuonne kovin paljoa maksa, kun hotelli sijaitsee keskustan ja kentän välillä. Taksi hurauttaa kentältä hotelliin 10 minuutissa. Hotellistanne pääsee kyllä kätevästi keskustaan ratikalla, mutta julkisilla kentältä tulo onkin mutkikkaampi homma. Tuo edellisen kirjoittajan esittämä yhteys on varmaan paras, mutta miten osaatte jäädä oikealla kohtaa pois bussista? Seikkailumielessä tietenki voi kokeilla.. Esittämäsi vaihtoehto bussi metrolle metro ratikka on monimutkainen, ja saattaahan siellä olla vähän tungostakin.. Lentokenttäbussin päättäriltä ei ole suoraa ratikkayhteyttä hotelliinne. Minä ottaisin taksin, jotta pääsisin nopeasti nauttimaan lomasta, sensijaan että kiertelisin matkalaukkujen kanssa pitkin kaupunkia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567765Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675861Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615360Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515253Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084592Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1062289Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol31140Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e21135Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa37996Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko43944