Tapasin viikonloppuna kahden päivän ajan sukulaistani ja hänen yli kolmevuotiasta lastaan ja huolestuin.
Poika puhuu täysin omaa kieltään joka koostuu lähinnä K, G ja O kirjaimista ja äng-äänteistä. Ainoa joka lapsen puhetta ymmärtää on äiti joka tulkkaa puhetta muille. Lapsella ei ole yhtään ymmärrettävää sanaa.
Äiti sanoi että kyllä lapsi kohta alkaa puhua kunnolla mutta samaa hän on sanonut jo ainakin puoli vuotta.
Oma lapseni olisi kovasti halunnut leikkiä hänen kanssaan mutta ryhtyi lopulta leikkimään yksin huomatessan ettei ymmärrä mitä toinen haluaa tehdä.
Onko huoleni aiheetonta ja mikäli ei ole niin miten puhun asiasta äidille loukkaamatta häntä?
huolissaan
Huolipeikko
2
665
Vastaukset
- ennen pitkää
neuvolassa.
- Puheterapeutti#
Jos todellakin lapsen kommunikointi on kirjoittamaasi tasoa, pitäisi lapsen puheen kehityksestä olla todella huolissaan. 3-vuotiaalla kun pitäisi olla jo ymmärrettäviä lyhyitä lauseita (vaikkakin äänteitä toki voi vielä puuttua/sekoittua). Lapsen äidin kannattaisi viedä lapsi pikimmiten neuvolaan ja pyytää pääsyä puheterapeutin arvioon. Tässä vaiheessa ei enää kannata odotella hetkeäkään.
Jos heillä ei ole neuvolakäyntiä pian tulossa, toivottavasti uskallat ottaa huolesi esille lapsen vanhempien kanssa ja ehdottaa puheterapeutilla käyntiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1835047Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,214440Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993127Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2563007Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432912- 522521
- 271929
- 421812
- 701780
- 221777