K. W. Blomqvist??

Pikkutyttö

Hei ihmiset!

Kertokaa nyt vähän minulle herrasta nimeltä K.W. Blomqvist?? Tiedän vain että hänellä oli Radio Mafiassa Tutti Frutti -ohjelma jota muistan että itsekin joskus pienenä kuuntelin, vanhemmilta salaa kun tuli niin myöhään. Wikipediasta tai muualtakaan ei paljon tietoa löydy. :(

Ainakin nämä asiat on jääneet mietityttämään...
Mitä se ulvonta ohjelman alussa tarkoitti?
Mikä oli se mankeli kun joskus sanottiin että hän on mankeliSSA?
Muistaakseni hän käytti jostain musiikkityylistä, esittäjästä tms termiä "kovennettua rangaistusta"... Mitähän se tarkoitti?

Kiitos avusta! :)

3

2052

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antisusi
      • Rick

        Tuosta Blomqvistista en tiedä mutta Wolfman Jack on yhä radioaalloilla vaikka kuolikin yli kymmenen vuotta sitten.

        http://www.kbcradio.eu/?page_id=3

        Nuo nykyisin esitettävät ohjelmat lienevät niitä jotka oli tehty aikoinaan Radio Caroline merirosvoradiolle ja joista tuossa wikipediassa mainitaan että niitä ei koskaan radioitu.


    • Cool Cat

      K.W. esittäytyi Tutti Frutti rock'n'roll radio show'ssa "alter ego"naan, Hound Dog Man'ina, josta juontui tuo eräänlainen koiran haukunnan ja ulvonnan välimuoto ohjelman alussa ja lopussa. Sinänsä muuta merkitystä sillä ei ollut.

      Mankelit ja kovennetut rangaistukset kuuluivat K.W:n viljelemiin värikkäisiin kielikuviin, siinä missä kutsui vaikkapa country & western-musiikkia nimellä "lande ja länsi" tai ko. musiikkityylissä usein kuuluvaa pedal steel-kitaraa "kissalaudaksi" siitä irronneen naukuvan äänen johdosta.

      K.W. teki jo ennen Tutti Fruttia Jake Nymanin Onnenpäiviin osiota "Juurihoito" (viittaa roots-musiikkiin nokkelasti sanalla leikkien). Juurihoitoa lähetettiin myös omana ohjelmanaan Mafian alussa. 90-luvun alkupuolella Tutti Frutti oli osana Mafian Roots-iltaa, jossa samassa paketissa oli lisäksi Teppo Nättilän Kantrispagetti ja Esa Kuloniemen Ulvovat sudet. Iltojen erikoisuutena oli, että kaikki kolme juontajaa kokoontuivat paketin alkuun vaihtamaan kuulumisia "roots-looshissa".

      K.W:n tietämys ja innostus 50-lukuiseen rock'n'rolliin ja muuhunkin juurimusiikkiin yhdistettynä velmuun, silti aina herrasmiesmäiseen juontotyyliinsä olivat ainutlaatuinen yhdistelmä suomalaisessa radiokentässä. Ikävä kyllä tälle ei riittänyt ymmärrystä Yleisradion lukuisissa uudistusmyllerryksissä vaan K.W. itse oma-aloitteisesti lopetti ohjelmansa teon kyllästyttyään vuosittaiseen pähkäilyyn jatketaanko ohjelmaa vai ei, onko sen elinkaari jo päättynyt ja niin edelleen. K.W. sinänsä oli päätoimisesti töissä Ilmailulaitoksessa, ja rock'n'roll siinä missä Tutti Frutti rock'n'roll show oli hänelle paremminkin rakas harrastus kuin leipätyö.

      Valitettavasti K.W:n oma terveydentila heikentyi pian sen jälkeen. Hänen mukanaan hautaan meni mittaamattoman korvaamatonta tietotaitoa ja näkemystä rock'n'rollin alkuajoista ja monista senkin jälkeisistä vuosista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      1
      3080
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      9
      2128
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      113
      1739
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1066
    5. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      982
    6. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      129
      976
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      35
      764
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      50
      697
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      691
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      655
    Aihe