Kaikki vinkit Transnistriasta ovat tervetulleita.
Erityisesti mistä voi varata hotellin, paljonko maksaa, nähtävyydet, turvallisuus jne.
Chisinausta menen sisään ja Odessaan lähden jatkamaan.
Transnistriaan
2
1628
Vastaukset
- SmartAdventure
Olin transnistriassa pari viikkoa sitten.
Seuraavat vinkit kannattaa pitää mielessä.
Matkaan pääsee Chisinausta pikku bussilla. Suosittelen että pukeudut köyhän opiskelijan tavoin tai sitten kohtalona voi olla että rajavartiat keventävät lompakkoasi. Itsellä bussikuski sanoi bussiin noustessa että "you big problem..."
Rajaseudulla on sekä Transnistrian raja-joukkoja että armeijan kuljetuskalustoa.. Huom. raja-alueella ei sitten kannata valokuva jos haluaa säilyttää kameransa. Oma rajanylitys meni helpohkosti mutta rajalla voi menettää myös toisaalta kaiken rahansa ja arvokamansa.
Itse maassa voi koettaa saada majoituksen "Lenan apartementos" (Googlaa) Majoitus on kohtalainen mutta Lenan kämppää on itse miltei mahdoton löytää eli tarvitset paikan päällä oppaan. Ei pitäisi olla ongelma jos annat jollekulle dollarin käteen ja näytät Lenan osoitetta.
Varovaisuutta kannattaa käyttää myös siinä missä valokuvaa sillä tälläkin hetkellä joku Englantilainen toimittaja on vakoilusta vankilassa kun oli ottanut kuvia kadulla väärässä paikassa.
Jos illalla liikkuu baareissa niin siellä näkee kavereita jotka isosta dollarirullasta maksavat juomia. Vinkki on että älä mene kyselemään mistä olet noin hyvin päässyt ansioille. Lisäksi ei kannata itse juoda liikaa vaan ottaa coolisti ja katsella vain ympärilleen. Transnistriaa ei turhaan kutsuta gangsterin paratiisiksi josta länsivaltojen interpol ei tule hakemaan pois: http://www.youtube.com/watch?v=sU4DP8_iYdM
JA lopuksi kannattaa muistaa että "maata" ei ole oikeasta olemassa joten vakuutukset etc konsulaattipalvelut eivät toimi mikäli hätään joudut. Itse kaupunki on sinänsä rauhallinen aktiivisen poliiisi ja armeijan näkyvyyden vuoksi mutta "maassa" asustelee oikeasti pahaa porukkaa jotka eivät lähtökohtaisesti halua joutua hankaluuksiin turistien takia mutta pitää muistaa että asekauppiaille ei yksi henki paina mitään ja että koska maata ei ole olemassa mitään mikä tapahtuu alueella ei oikeasti ole tapahtunut. Näin ollen sairas vakuutus ei toimi ja Suomen / EU:n konsulaattipalveluita on turha odottaa apuun jos jotain tapahtuu.. Eli jos et ole reissannut vähän oudommissa ympyröissä aikaisemmin älä aloita Transnistriasta.- kesäkuussa/tsernobyl
Kiitos vastauksesta!
Siitä oli varmasti apua monelle. Kävin itse tuolloin kesällä 2008 siellä. Silloin ei voinut emämaa Moldovasta edes soittaa Transnistriaan, linjat olivat poikki. Kännylläkään ei päässyt.
Bussilla matkaan Chisinaustasinullekin tutun kuljettajan voivottelun kera. Kun bussi tyhjeni, Tiraspolissa, kuljettaja vei pientä korvausta vastaan haluamaani hotelliin kuin taksilla ikään.
Lähdin muutaman päivän jälkeen bussilla Odessaan. Sinne känny-yhteys toimi ja hotelli oli helppo varata.
!998 ei Tiraspolissa juuri turisteja näkynyt...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1444857Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813546SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt302545SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402223Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä652061Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632013Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231981Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851973Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191458Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään991262