Kaikki vinkit Transnistriasta ovat tervetulleita.
Erityisesti mistä voi varata hotellin, paljonko maksaa, nähtävyydet, turvallisuus jne.
Chisinausta menen sisään ja Odessaan lähden jatkamaan.
Transnistriaan
2
1602
Vastaukset
- SmartAdventure
Olin transnistriassa pari viikkoa sitten.
Seuraavat vinkit kannattaa pitää mielessä.
Matkaan pääsee Chisinausta pikku bussilla. Suosittelen että pukeudut köyhän opiskelijan tavoin tai sitten kohtalona voi olla että rajavartiat keventävät lompakkoasi. Itsellä bussikuski sanoi bussiin noustessa että "you big problem..."
Rajaseudulla on sekä Transnistrian raja-joukkoja että armeijan kuljetuskalustoa.. Huom. raja-alueella ei sitten kannata valokuva jos haluaa säilyttää kameransa. Oma rajanylitys meni helpohkosti mutta rajalla voi menettää myös toisaalta kaiken rahansa ja arvokamansa.
Itse maassa voi koettaa saada majoituksen "Lenan apartementos" (Googlaa) Majoitus on kohtalainen mutta Lenan kämppää on itse miltei mahdoton löytää eli tarvitset paikan päällä oppaan. Ei pitäisi olla ongelma jos annat jollekulle dollarin käteen ja näytät Lenan osoitetta.
Varovaisuutta kannattaa käyttää myös siinä missä valokuvaa sillä tälläkin hetkellä joku Englantilainen toimittaja on vakoilusta vankilassa kun oli ottanut kuvia kadulla väärässä paikassa.
Jos illalla liikkuu baareissa niin siellä näkee kavereita jotka isosta dollarirullasta maksavat juomia. Vinkki on että älä mene kyselemään mistä olet noin hyvin päässyt ansioille. Lisäksi ei kannata itse juoda liikaa vaan ottaa coolisti ja katsella vain ympärilleen. Transnistriaa ei turhaan kutsuta gangsterin paratiisiksi josta länsivaltojen interpol ei tule hakemaan pois: http://www.youtube.com/watch?v=sU4DP8_iYdM
JA lopuksi kannattaa muistaa että "maata" ei ole oikeasta olemassa joten vakuutukset etc konsulaattipalvelut eivät toimi mikäli hätään joudut. Itse kaupunki on sinänsä rauhallinen aktiivisen poliiisi ja armeijan näkyvyyden vuoksi mutta "maassa" asustelee oikeasti pahaa porukkaa jotka eivät lähtökohtaisesti halua joutua hankaluuksiin turistien takia mutta pitää muistaa että asekauppiaille ei yksi henki paina mitään ja että koska maata ei ole olemassa mitään mikä tapahtuu alueella ei oikeasti ole tapahtunut. Näin ollen sairas vakuutus ei toimi ja Suomen / EU:n konsulaattipalveluita on turha odottaa apuun jos jotain tapahtuu.. Eli jos et ole reissannut vähän oudommissa ympyröissä aikaisemmin älä aloita Transnistriasta.- kesäkuussa/tsernobyl
Kiitos vastauksesta!
Siitä oli varmasti apua monelle. Kävin itse tuolloin kesällä 2008 siellä. Silloin ei voinut emämaa Moldovasta edes soittaa Transnistriaan, linjat olivat poikki. Kännylläkään ei päässyt.
Bussilla matkaan Chisinaustasinullekin tutun kuljettajan voivottelun kera. Kun bussi tyhjeni, Tiraspolissa, kuljettaja vei pientä korvausta vastaan haluamaani hotelliin kuin taksilla ikään.
Lähdin muutaman päivän jälkeen bussilla Odessaan. Sinne känny-yhteys toimi ja hotelli oli helppo varata.
!998 ei Tiraspolissa juuri turisteja näkynyt...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15214486Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant408326Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va486072SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1695677Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124447HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.694317Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm544068Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot263975"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153730Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan692713