lasten ruokailusta

Minkä ikäiselle saa antaa kananmunaa? saako antaa sekä valkuaista että keltuaista?

Leivissä on hieman suolaa, mutta voiko niitä kuitenkin rauhassa antaa vauvalle mutusteltavaksi?

Mitä margariinia olisi hyvä käyttää lapselle?

Sitten kun lapselle voi antaa maitotuotteita sisältävää ruokaa, voiko käyttää vähärasvaisia ruokakermoja? vai pitääkö olla kunnon tavaraa? Olen joskus kuullut että lapselle ei tulisi antaa kevyt tuotteita, mutta lasketaanko niihin juustot ja kermatkin?

Tämmösiä kaikkia pyörii nyt päässä..
2395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Oletko ottanut äitiyspakkauksen? Jos, niin siellä mukana Imeväisikäisen ruoka-vihkonen, josta löydät vastaukset useimpiin mieltäsi askarruttaviin ruokakysymyksiin.

Munaa samanikäisestä kuin lihaa, kalaa. Itse totutin ensin eri lihoihin ja kaloihin, sitten vasta kananmunaan. Ja olen antanut sekä valkuaista että keltuaista. Lapsi saa munaa max. 1 kpl / viikko (tykkää tosi paljon ja söisi varmasti enemmänkin). Kananmuna on helpohko pikkuruoka ja myös ravitsemuksellisesti hyvää, mutta en menisi antamaan kovin monta kertaa viikossa.

Myös vähäsuolaisia leipiä löytyy. Kannattaa etsiä sellaisia ja aloittaa niillä.

Olen antanut lapselle samaa margariinia jota itsekin syömme, määrät ovat kuitenkin hyvin pieniä ja sama juttu ruokakerman kanssa. Joissain lapsenruokaohjeissa käsketään laittaa maitopohjaisia kasvirasvasekoitteita.

Äänestä

Tuossa toisessa viestissä tulikin jo aika hyvin asiaa, samoilla linjoilla... Leivästä vielä vähän. Itse olen antanut ihan tavallista kaupan leipää mutta myös itse tehtyä, johon en ole suolaa laittanut. Aika vähän sitä leipää kuitenkaan lapsen tulee syötyä (tai riippuu aikuisesta miten usein tarjoaa), joten hyvin saa kontrolloitua suolan määrää siten.

Meillä on käytössä paljolti kevytkermat, joita on lapsemmekin saanut. Ja ohje, mikä saatiin neuvolasta oli että maitotaloustuotteet saisivat olla rasvattomia tai vähärasvaisia... Tosin meillä ei sitä neuvoa ole niin noudatettu, käytetään mitä käytetään omien mieltymysten mukaan, kuitenkin sillä ajatuksella että kaikki söisivät terveellisesti. Kevyttuotteiden sisältämiä lisäaineita ja suolamäärää kannattaa verrata siihen ns. normaaliin tuotteeseen...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysymyksiä.. kirjoitti:

Minkä ikäiselle saa antaa kananmunaa? saako antaa sekä valkuaista että keltuaista?

Leivissä on hieman suolaa, mutta voiko niitä kuitenkin rauhassa antaa vauvalle mutusteltavaksi?

Mitä margariinia olisi hyvä käyttää lapselle?

Sitten kun lapselle voi antaa maitotuotteita sisältävää ruokaa, voiko käyttää vähärasvaisia ruokakermoja? vai pitääkö olla kunnon tavaraa? Olen joskus kuullut että lapselle ei tulisi antaa kevyt tuotteita, mutta lasketaanko niihin juustot ja kermatkin?

Tämmösiä kaikkia pyörii nyt päässä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu