Tämä kysymykseni saattaa kuulostaa typerältä, mutta olisin kiitollinen jos joku osaisi asiallisesti vastata.
Olen todella ujo ihminen, tinkiminen kuulostaa vaikealta. Miten tingitte? Ensin kysytään myyjältä hintaa, jos se on liian korkea mitä sanotte? "its too much"? vai sanotteko kenties vain alemman hinnan esim "ten liiras"
jos jollain olisi hyviä vinkkejä tinkimiseen, olisin kiitollinen.
Olen todella ujo ihminen, tinkiminen kuulostaa vaikealta. Miten tingitte? Ensin kysytään myyjältä hintaa, jos se on liian korkea mitä sanotte? "its too much"? vai sanotteko kenties vain alemman hinnan esim "ten liiras"
jos jollain olisi hyviä vinkkejä tinkimiseen, olisin kiitollinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kun myyjä sanoo oman hinnan, sano vaan takaisin esim puolet siitä. Inttäähän siinä monesti saa, mutta usein, kun kääntää selän ja tekee lähtöä, myyjä tulee perässä ja tarjouksesin onkin OK. Ei kannata antaa periksi!!!
Äkkiä kyllä opit niksit! =)
kiitti sinulle :)
Sitähän tuo tinkaaminen välillä tuolla Turkissa on.... Jos haluat ostaan jonkun tuotteen ja myyjä sanoo sinulle sen hinnan, mieti ennen tinkaamisen aloittamista mitä siitä todella olet valmis maksamaan. Jos myyjä pyytää 50liiraa ja olet valmis maksamaan tuotteesta esim. 30liiraa niin älä tarjoa sitä hintaa ensin vaan mieluumin 20-25liiraa. Näin sinulle jää pelivaraa nostaa tuota tarjoustasi tuohon 30:neen kuin myös myyjällä on mahdollisuus laskea sitä hintaa. Jos myyjä ei tule tuohon asti vastaan siinä hinnassa niin lähde pois, jos hän tosissaan haluaa myydä sinulle sen niin hän huuta kyllä takaisin. Jos ei niin silloin tiedät että hinta meni liian alas, joten seuraavassa kohteessa tiedät mitä siitä kyseisestä tuotteesta pitää maksaa. Vähän menee välillä leikkimiseksi tuo tinkaaminen mutta ennemmin tinkaus kuin liiallinen maksu.
Ensiksi vältä Ataturk Caddesia ja Keikupat Caddesia= Pääkatua. Sama tavara 25. kadulla huomattavasti halvempaa kuin pääkadulla koska paikalliset ostavat 25. kadulta.Samoin poikkikaduilla on huomattavasti edullisempaa kuin pääkädulla.Esimerkki T-paita merkkituote pääkatu 35ytl ja 25. katu 15ytl. Riippuu täysin mitä olet hakemassa.SAma pätee kenkiin.Suuri hintaero. Samat farkut ovat puolta halvempia 25, kadulla.Älä unohda outlet myymälöitä ATM ja monet muut kaupat.
Joillekin on nautinto tinkiminen.Minulle ei se sitä ole. Mietin mielessäni, mitä olen valmis maksamaan ja jos myyjä sanoo liian kalliin hinnan lähden pois.Monessa tavallisessa kaupassa on myös kiinteät hinnat.Suosin enemmän sellaisia kauppoja.
Tietenkin moni sanoo, ettei niin saisi tehdä, mutta minä en jaksa kuluttaa aikaa montaa minuuttia kaupassa kun haen jotain.On muutakin tekemistä. Monelle tinkiminen kuuluu osana lomaan ja kaupankäyntiin.
Sama jos lähtee 25. kadusta ylöspäin vuorille, niin hinnat halpenevat vielä. Lastenvaatteet kannattaa ehdottomasti ostaa poikkikaduilta.
Olen itse ostanut läheltä satamaa ja sama vaate tytän hame maksoi siellä 45ytl ja Baronessan viereisessa lastentarvike liikkeesssa 20ytl.
arka tinkimään, mutta nykyään se on minusta hauskaa.
Ei tietenkään joka ostosreissulla, mutta sopivassa mielentilassa ja ehkä muutama nautittu drinkki nupissa siitä voi kehittää ihan ajanvietettä.
Tietysti iloisella mielellä ja hauskan huulenheiton säestämänä saa tuloksiakin aikaan.
Ei missään nimessä agressiivisesti ja kauppiasta ärsyttäen, työtäänhän hän vaan tekee.
Jos ei muuta tekemistä niin voihan sitä tinkiä.Mutta siihenkin väsyy.Jos saa suoraan jo tarpeeksi edullisesti niin ei tarvitse sitä vaivaa nähdä. Siksi hyviä ostospaikkoja Kipa, Aluminium kun ei tarvitse joka asiasta tinkiä vaan hinnat reilusti näkyvissä.
ihan oikeasti. voit esittää ihan eri henkilöä mikä ite oot. ja kannattaa se muistaa et ei lähde kilpaa huutamaan kauppiaan kanssa vaan puhumalla se sujuu. ja jos hinta ei oo mieleinen, ei oo pakko ostaa. kyllä aina ostajia riittää.
Muista seuraavaa...
Älä koskaan mene valkoisena ostoksille
suuntaa vasta kun on väriä pinnassa, valkonaamoja huijataan enemmän jos huomaavat että olet juuri saapunut...ajoita% jos olet taitava...usein hinnasta saa sen 50%... shoppailu loman loppuun...samalla olet jo ehkä hieman tietoisempi siitä missä hintaluokissa mennään.. (voi kysellä muilta esim paljon ovat maksaneet...hnnasta yleensä saa pois 70 Tavaratalot ovat hyviä kohteita aroille, siellä on kiinteät hinnat..