Se aikaisempi hissi-koira-tapaus oli, että 4-vuotias oli menossa koiran kanssa hissiin.
Hissien käyttö on kielletty ilman aikuista alle 12vuotiailta - muistaakseni niissä on oikein kieltolappukin (?).
Missä olivat lapsen vanhemmat ?
http://netlari.econnection.fi/forum/forum.php?viesti=672954&sana=
Hissien käyttö on kielletty ilman aikuista alle 12vuotiailta - muistaakseni niissä on oikein kieltolappukin (?).
Missä olivat lapsen vanhemmat ?
http://netlari.econnection.fi/forum/forum.php?viesti=672954&sana=
Vastaukset 3
Vanhimmat
kyltit 12 vuoden ikärajasta, missä minä äidin kanssa lapsena asuin... mutta kuka niitä noudatti ja kuka niitä edelleenkään noudattaa? Heti kun me kakarat yletyttiin suinkin nappeja painamaan niin alettiin käyttää hissiä yksin. Aluksi huolellisesti ja varoen, mutta muistaako lapsi joka ainoa kerta olla yhtä varovainen hissiin mennessään, kun sitä käyttää joskus jopa kymmeniä kertoja päivässä? Mutta vaikka ne olivat jo vanhoja hissejä niin niissä kyllä turvajärjestelmä pelasi, vaikka kuinka ohut nauha jos jäi oven väliin niin hissi ei liikkunut kuin kymmenisen senttiä ja jytkähti paikalleen. Ja se oli niin noloa niinä kertoina kun sitä ei siitä enää liikkeelle saanutkaan ja oli hälytettävä apua, että se oli ainakin meille huomattavasti opettavaisempi kokemus kuin äitien huolehtivat sanat. :)
Tämä hissi pysähtyi ajoissa
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200805087627182_uu.shtml
ja niin kai OLISI PITÄNYT myös tuon koiran kuolemaksi koituneen hissin tehdä?! Jos se koiran omistajan kertoma pitää paikkansa, niin se hissihän oli suunnilleen yhtä turvallinen kuin auto ilman jarruja!
teilataan seuraavaksi tuo nelivuotias, toivottavasti palstan täydelliset ja virheetömät huomaavat tämän avauksen ja teilaavat sen lapsen oikein kunnolla.
niin ettei vielä osannut lukea tämä nelivuotias..