Hei.Olen monta vuotta miettinyt,itselleni sopivaa rotua ja olen päätynyt tolleriin. Tämä olisi ensimmäinen omakoirani. Enkä tiedä mistä lähtisin liikkeelle. Kuinka löydän sopivan kasvattajan? Halun pääasiassa kotikoiran..lenkkeilyä, ulkoilua luonnossa, leikkejä ja mitä ikinä keksiikään. Ja olisi se kiva saada seuraa pitkille lenkeille. Treenit ei kuitenkaan ole ehkä minun juttu, mutta pentukoulutusta olen harkinnut yhtenä vaihtoehtona. Ja luulen, että koira saisi purkaa kyllä kaiken energiansa ilman erillisiä treeni tapahtumia. Kaverini kuitenkin sanoi minulle hyvin jyrkästi, että en saisi tolleria tai mitään koiraa jos en kävisi treeneissä. Tämä on hieman vaivannut minua..Ja maalaisjärjellä tuntuu hieman oudolta. Koska kotonani on kaksi koiraa (toinen kuoli vanhuuteen muutama vuosi sitten :( ) mutta niiden kanssa emme ole käyneet treeneissä koskaan..Niillä on ollut puuhaa kyllä ihan kotirintamalla:)
omakoira mielessä
4
537
Vastaukset
- jke
Moikka
Olen monia kertoja kirjoittanut tänne vastauksia tolleria harkitseville. En nyt laiskuudessani jaksa vääntää kaikkea uusiksi. Lue vaikka vastaukseni henkilölle, joka pohti rotuvalintaa tollerin ja labbiksen välillä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=4500000000000127&posting=22000000032964417
Sen verran voin lisätä, että moni kasvattaja ei tolleria pelkäksi kotikoiraksi suostu edes myymään. Pennulle etsitään ensisijaisesti aktiivisesti harrastavia koteja. Tämä ei ole kasvattajien ilkeilyä vaan vastuuntuntoa. Kotikoirana tylsistyneestä tollerista kehittyy helposti valtava ongelma.
Kannattaa miettiä mitkä ovat ne ominaisuudet, joita koirassa arvostat ja löytyykö niitä tollerista.- caro1986
Tuntuu että minua ei oikein ymmärretä..jos sanon, että tahdon koti/perhekoiran..tai kun et en ehkä ole sellainen ihminen, joka ravaa treeneissä. Ettei se ole minun juttu. Ei se kuitenkaan tarkoita, että koira ei saisi liikuntaa tarpeeksi. Minusta se on omistajastakin kiinni. Ja näin ensimmäistä omaa koiraa hankkiessa pentukoulu kuulostaa hyvältä, sitä en ole sulkenut pois. Välillä suorastaan tuntuu, että henkilöt jotka ravaavat treeneissä niin heillä on putki aivot..joihin ei mahdu muuta kuin se treenaus.
- k-u
caro1986 kirjoitti:
Tuntuu että minua ei oikein ymmärretä..jos sanon, että tahdon koti/perhekoiran..tai kun et en ehkä ole sellainen ihminen, joka ravaa treeneissä. Ettei se ole minun juttu. Ei se kuitenkaan tarkoita, että koira ei saisi liikuntaa tarpeeksi. Minusta se on omistajastakin kiinni. Ja näin ensimmäistä omaa koiraa hankkiessa pentukoulu kuulostaa hyvältä, sitä en ole sulkenut pois. Välillä suorastaan tuntuu, että henkilöt jotka ravaavat treeneissä niin heillä on putki aivot..joihin ei mahdu muuta kuin se treenaus.
caro hyvä, sinä et näköjään ole vielä ymmärtänyt ja tuntuu, että et haluakaan ymmärtää saamiasi neuvoja koiran - erikoisesti metsästyskoirarotuun kuuluvan koiran tarvitsemasta aktiviteetista! Se EI tyydyty kertomallasi tavalla 'liikuntaa tarpeeksi, metsässä juoksentelua ja leikkimistä'.
Koiran "korvien väli" tarvitsee toimintaa ja sitä ei edes parinkymmenen kilometsin lenkit tee!
Pentukoulu on ihan hyvä nuoren koiran sosiaalistamiseen, mutta pitkälle ei sillä toiminnalla potkita. Usko pois!
Kun kerran koti- lenkkiseuralaista olet haluamassa niin suuntaa hakusi muualle kuin metsästyskoirarodun edustajaan.
- tuuti1
Me hankimme pitkän harkinnan jälkeen tollerin emmekä ole päivääkään katuneet. Tollerit ovat varmasti aktiivisuudessaan vaativa rotu, mutta joskus tuntuu että sitä ominaisuutta liioitellaan. Meidän koiramme on aika rauhallinen ja tosi oppivainen. Se on erittäin laumarakas ja tulee loistavasti toimeen myös lasten kanssa. Emme ole mikään himoliikkuja- emmekä metsästäjä-perhe. Silti tolleri on meille juuri sopiva rotu! Että siitä vaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581091Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11820Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75775- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83573Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45522Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36494Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43483Sinun kanssasi
Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver36476