Osaisikohan joku kertoa luottokorttien (Visa & MC) käyttömahdollisuuksista Japanissa? Eli täytyykö mukaan varata hillitön määrä valuuttaa vai voiko turvautua osittain korttiin? Hyväksytäänkö esim. hotelleissa ja ravintoloissa luottokortti yleisesti maksuvälineenä?
Luottokortit..
1
772
Vastaukset
- sasae
Ensinnäkin cashin kantamisesta: kaikista postitoimistojen automaateista saa suomalaisella Visalla ja Visa- eletronicilla nostettua rahaa. Lisäksi esim. City Bankin automaateista.
Hotelleissa voi miltei kaikissa maksaa luottokortilla, poikkeuksia pienet perhe-ryokanit ja ehkä jotkut retkeilymajat.
Ravintoloissa, joissa voi maksaa luottokortilla on yleensä ulko-ovessa tai kassassa luottokorttien tarramerkit. Kaikissa kalliissa ravintoloissa sekä ketjuravintoloissa (ketju-izakayat ym.) voi maksaa luottokortilla, jälleen pienemmät perhe- ym. kuppilat ovat cash only. Asemien raamenkuppiloissa voi usein maksaa käteisen lisäksi suicalla eli ladattavalla junakortilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 445785
- 455295
- 483688
- 133643
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise903181- 313126
- 592864
- 572720
- 532370
- 381824