jokamiehen oikeus/metsäkiinteistövero

Jos metsä-maalle tulee kiinteistövero, niin mielestäni jokamiehen oikeus voitaisiin poistaa. Ensinnäkin se vero ei olisi oikeuden mukainen, koska osalla on vain taimikkoa. (köyhyyttään myyty puut)
Metsästys-vuokra sopimus tulisi seuroille maksamaan luultavasti tuon kiinteistöveron verran, joka olisi mielestäni kohtuullinen. Yksityis tiethän ovat jo kovalla kulutuksella, metsästäjienkin toimesta josta eivät korvaa mitään... ajattelija
4216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ovat pääosin nimellisiä. Se toki osaltaan tekeekin metsästyksestä harrastuksen, jota lähes kaiki halukkaat voivat harrastaa. Osasyy vuokrien halpuuteen on myös ollut, että vuokraaja itse kuuluu seuraan johon on maansa vuokrannut. Tulevaisuudessa on tilanne kenties toinen, koska yhä useampi vuokraaja asuu kaupungissa, eikä itse metsästä. Ehkäpä nuo maavuokrat tulevat tulevaisuudessa nousemaan toiselle tasolle nykyisestä.

Äänestä

jokamiehen oikeus voitaisi poistaa jo muutenkin.
ei tänä päivänä etelän-vetelät ymmärrä mikä on muita kohtaan häiritsevää toimintaa.

Äänestä

jokamiehen oikeutta ei juridisesti ole olemassa.

koko touhu on vain "maan tapa", että kaikilla olisi hyvä olla.

voit kyllä kieltää kaikkien viherpiipartajien, naapureidesi yms... kulkemasta maittesi kautta, jos haluat.

eri asia, kuinka jatkossa naapurisuhteittesi, kyläläisten jne. kanssa käy...


jotkut asiat ovat vain parasta pitää, kuinka ne ovat; yleiseksi eduksi.


teiden käyttöön: "se käyttää, joka maksaa", eli hommaan löytyy laistakin tarkat pelisäännöt.

silleen.

ei asiassa ole paljoa ajattelemisen aihetta.

Äänestä

Koska jokamiehen oikeuksien puitteissa maata käyttävä ei osalistu veron maksamiseen niin miksipä veronmaksajan hänelle pitäisi ilmaiseksi tarjota jotakin palveluksia. Ostakoon omaa maataan jos haluaa metsässä kävellä ja sieniä poimia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ajattelija nobel-pitäjästä kirjoitti:

Jos metsä-maalle tulee kiinteistövero, niin mielestäni jokamiehen oikeus voitaisiin poistaa. Ensinnäkin se vero ei olisi oikeuden mukainen, koska osalla on vain taimikkoa. (köyhyyttään myyty puut)
Metsästys-vuokra sopimus tulisi seuroille maksamaan luultavasti tuon kiinteistöveron verran, joka olisi mielestäni kohtuullinen. Yksityis tiethän ovat jo kovalla kulutuksella, metsästäjienkin toimesta josta eivät korvaa mitään... ajattelija

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu