Koiran ikä

Minkä ikäiseksi rotikat yleensä elävät?
21281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

asiasta.. Rotikka voi elää jopa 15-vuotiaaksi tai kuolla jo 5-vuotiaana..
Nyt varsinkin kun monet vakavat sairaudet rotikoilla ovat yleistyneet, on koirienkin keskimääräinen elinikä laskenut. Mutta sanotaanko että kohtalaisen terveestä suvusta, hyvällä ruualla ja sopivalla aktiviteetilla kasvatettu rotikka elää n. 10-vuotiaaksi. Tämä on vain ihan maallikon ajatus asiasta, korjatkaa jos olen väärässä tai olette eri mieltä asiasta..

Äänestä

Itse olen kuullut, että keski-ikä on 8-10v., mutta olen kyllä kuullut useista myös 13-15v. eläneistäkin...

Itselläni on nyt syksyllä kymmenen vuotta täyttävä ihana "rotikkapoikanen" : ), eikä sitä oikein vieläkään voi vanhukseksi sanoa, 3 vuotta vaivanneesta diabeteksestä huolimatta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


..? kirjoitti:

Minkä ikäiseksi rotikat yleensä elävät?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu