Kyllä maalla...

on mukavaa. Varsinkin kauniina aurinkoisena päivänä niin kuin tänään. Jopa tuuli on täysin tyyntynyt. Järven pinta on peilityyni ja sorsapoikue tuli heti rantaan pyytämään syötävää.

Niin se taas alkoi, poikueen ruokkiminen.
15391
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Maalaiselämä tuntuu aina välillä oikein mukavalta. Viimeksi kun maalla kävin niin nähtiin paljon elämää. Merireissulla nähtiin hylkeitä. Uivat ihan veneen vieressä ja pinnalla!

Lähisaaressa oli parvi kurkia. Niitä nyt tuo oma koira pekää yli kaiken. Enkä yhtään ihmettele,e ttä pelkääkin. On ne isoja lintuja. Veneellä päästiin ihan viereen ihailemaan . Ja Rannassa kävelessä samanpäivän aikana törmättiin kolmeen kauriiseen.

Äänestä
  • ja hirviä, susista uhmattakaan. olipa joku juuri tavannut karhunkin poikasineen. kiire oli kuulemma miekkoselle tullut.

    Minä kuvailin juuri kameralla joutsenparia. Upean näköisiä lintuja.

    Äänestä

  • ex-hatam kirjoitti:

    ja hirviä, susista uhmattakaan. olipa joku juuri tavannut karhunkin poikasineen. kiire oli kuulemma miekkoselle tullut.

    Minä kuvailin juuri kameralla joutsenparia. Upean näköisiä lintuja.

    Myös tuolla alueella, missä ollaan on löydetty jälleen emokarhun ja poikasen jälki lisäksi on puhuttu isosta uroksesta. ITse en ole törmännyt kuin muutamia vuosia sitten karhun jälkeen, että kyllä nuo suurpedot ovat lisääntyneet vauhdilla.

    ITse nautin luonnossa olosta ja ympäristön seuraamisesta. Lintuja tulee pongattua jonkinverran. Enhän minä niitä kaikkia tunnista. Pitää olla välillä krija tukena. Mutta kameran kanssa minä niitä jahtaan ja katselen sitten kotona kirjasta, että mikä se sekin lintu oli :)

    Hirviä tuntuu myös oelvan nykyään enemmän. Rannassa näytti olevan jo hirvellä vasa. Ainakin jäljistä päätellen. Ensin oli iso emän jälki ja vieressä ihan pikkuruiset jäljet. Tuntui, että kävelivät meidän edessä, kun koirakin alkoi pörhisteleen niskakarvoja.

    Luontoa pitää osata arvostaa, niin saa kyllä parhaimmat nautinnot.

    Äänestä

Täälläkin on paripäivää ollut ihan kesäinen ilma... 17 varjossa....eikä tuule täälläkään...

Eilen sain jopa lakanapyykin kuivattua ulkona, ilman että olis sade tullut taas..
Nyt on kiva taas tonkia kasvejakin maahan ja nauttia kesästä ulkona ilman toppatakkia...koirat on touhussa mukana, varasteleevat mun tyhjiä muovisia istutusruukkuja ja kantaavat ne pihan kauimmaiseen nurkkaan...heh hauskaleikki heille...

Varmasti siellä järvenrannalla on toooosi ihanaa, mutta kyllä tästäkin nauttii kun on iso kesäinen piha....melkein kuin maalla......

Äänestä
  • mutta se vaatii sen pihan ja oman rauhan.

    Äänestä

se mahtava rauha kaupungin hässäkän jälkeen on ihanaa.

Äänestä
  • on vain istua laiturilla ja katsella vaikka pelkkää tyyntä järven pintaa.

    Äänestä

  • ex-hatam kirjoitti:

    on vain istua laiturilla ja katsella vaikka pelkkää tyyntä järven pintaa.

    illalla testaamassa isännän uutta silmäterää ja piipahdettiin samalla mökillä, kauris hipsi lammen rannassa ja käki kukkui innoissaan.

    Äänestä

  • old_profile_24997 kirjoitti:

    illalla testaamassa isännän uutta silmäterää ja piipahdettiin samalla mökillä, kauris hipsi lammen rannassa ja käki kukkui innoissaan.

    silmäterä isännällä mahtaa olla???
    Älävaan sano mönkijä???

    Äänestä


Luonnon eläimiä ei saisi ruokkia kesäaikaan, eivät opi poikaset etsimään itse ruokaansa luonnosta...Ja miten poikaset heti tulivat pyytämään, jolleivat ole oppineet syömään ihmisen tarjoamaa??

Ovat muuten tosi aikaisin niin pohjoisessa kuoriutuneet..

Mutta vielä ei ole liian myöhäistä viisastua!!

Äänestä
  • vaan. Me ollaan ruokittu niitä kaiket kesät ja aijotaan sitä jatkaakin. Ja sinun kuoriutumisistasi en tiedä; tuossa niitä uiskentelee 8 poikasta emonsa kanssa.

    Äänestä

  • ex-hatam kirjoitti:

    vaan. Me ollaan ruokittu niitä kaiket kesät ja aijotaan sitä jatkaakin. Ja sinun kuoriutumisistasi en tiedä; tuossa niitä uiskentelee 8 poikasta emonsa kanssa.

    Täällä ei vielä ole näkynyt sorsanpoikasia. Soidintappeluita näytää oelvan vieläkin. Häöyhenet pöllyää tuossa lähirapakossa, kun urossorsat yhteen ottaan :)

    Äänestä

  • serop1 kirjoitti:

    Täällä ei vielä ole näkynyt sorsanpoikasia. Soidintappeluita näytää oelvan vieläkin. Häöyhenet pöllyää tuossa lähirapakossa, kun urossorsat yhteen ottaan :)

    nahistelee tuossa lähistöllä keskenään.

    Äänestä

  • ex-hatam kirjoitti:

    nahistelee tuossa lähistöllä keskenään.

    siinä laiturilla sillälailla joutsen asennossa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ex-hatam kirjoitti:

on mukavaa. Varsinkin kauniina aurinkoisena päivänä niin kuin tänään. Jopa tuuli on täysin tyyntynyt. Järven pinta on peilityyni ja sorsapoikue tuli heti rantaan pyytämään syötävää.

Niin se taas alkoi, poikueen ruokkiminen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu