millä perusteella

tarvitsisin asianajajan apua kuolinpesämme osituksen alkamiseksi ja tilanteeni selvittämiseksi. Tuntipalkkio on kuulemma
190€. En yhtään tiedä , montako tuntia tulee menemään. Voinko pyytää kustannusarviota etukäteen?
6514
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tuskin onnistuu, sillä kuolinpesistähän ei koskaan etukäteen tiedä, kuinka sotkuisia ne ovat ja millaisia känkkäränkkiä sen osakkaat ovat.

Äänestä

Eli aina kannattaa kilpailuttaa ,oli sitten kyseessä mikä tahansa palvelu.Eli tässä tapauksessa voit kilpailuttaa se perustuntitaksan,lisäksi voit sopia jonkun ajankohdan jossa itse toivot asioiden tulevan käsitellyiksi ja ainakin välitilanne arvoi kannattaa pyytää.

Äänestä

Aina voit pyytää asianajajalta kustannusarviota. Asianajajien tapaohjeiden mukaan asianajajan ei tosin ole pakko arviota antaa, mutta jos antaa niin laskutus ei saa ylittää sitä. Tästä syystä riitaisessa asiassa voi olla vaikea saada kokonaisarvioa. Toisaalta miksi palkata monimutkaisia asioita hoitamaan asiamies, joka ei osaa edes arvioida omaa palkkiotaan? Kannattaa kilpailuttaa asianajajia, yhtenä kriteerinä juuri halukkuus arvioida kokonaiskulut.

Äänestä

Osituksen vai ehkä perinnönjaon käynnistämiseen ei tarvita juuri tuntia enempää lakimiestä, jos sinulla on perukirja ja sukuselvityksen on vahvistanut maistraatti (tai virkatodistukset). Tilanteesi selvittäminen onkin oudompi juttu, mutta en hoksaa mikä perillisasemassasi voisi olla kovin kalliisti epäselvää.
Mikäli ajattelit palkata oman lakimiehen varsinaista perinnönjakoa varten, niin mieti kahdesti millaisia erimielisyyksiä on edessä. Jos kuvittelit kaikkien osakkaiden hyväksyvän sovintojaon, niin palkatkaa yhteinen lakimies.
Huomaa, että yhdenkin osakkaan vastustaessa jakoa, niin sinun tai yhteisesti palkattu lakimies voi tehdä jakoa, mutta laskutus pelaa.

Mikäli odotettavissa erimielisyyttä ja pesässä on muutaman kymppitonnin varat, niin teetä lakimiehellä (1h) hakemus, että käräjäoikeus määrää pesänselvittäjä/-jakajan pesään. Varsinaisen selvittelyn ja osakkaiden kuulemiseksi pidettyjen kokousten kulut otetaan pesästä ennen perinnön jakamista.
Myös em. toimenpiteistä on hyvä kysyä heti kättelyn jälkeen kustannusarviota, mutta pesän maksettavaksi tulevaa summaa on todella mahdoton arvioida sitovasti. Vähänkin erimieliset jaot voivat viedä varakkaassa pesässä vuosia.

Äänestä

Jokaisesta puhelinsoitosta, sähköpostiviestistä,hankittavista asiakirjoista, kopioista...alkavan tunnin mukaan, todennäköisesti tuohon hintaan lisäksi vielä ALV. Pesänjakokulut eivät ole verovähennyskelpoisia. Sovi, että hankit itse kaikki tarvittavat asiapaperit, jos mahdollista. Virkatodistuksia voi puuttua, vaikka perunkirjoitus on tehty, hanki ne ainakin itse. Itsellä omakohtaisia kokemuksia; testamentin kautta tullut omaisuus, paljon ns."legaatinsaajia", selvitys n. 5kk, lasku n. 30 000;-eur...luit aivan oikein;).Toisaalta oli ns."hankala ja laaja jako", itse en olisi siihen pystynyt, joten palkkansa on ansainnut, vaikka vähän hatuttaakin.

Äänestä
  • Jos pesä ei ole riitainen, pankki hoitaa jaon kohtuuhintaan.
    Jos tulee riitaa, kannattaa riidellä ilman käräjäoikeuden määräämää pesänjakajaa ja omaa lakimiestä. Laihakin sovinto on parempi kuin pesää kuppaavat asianajajat.
    Meidän tapauksessamme kaksi toissijaista perillistä nosti riidan pienistä, lesken testamentissa mainituista ennakkoperinnöistä, vaikka olivat saaneet ensiksi kuolleelta testamentin perusteella kaiken mahdollisen.Omille lapsille jäi vain lakiosa.Pientilan jaosta käräjäoikeuden määräämä pesänjakaja otti n. 39 000€, eli suuren osan vanhempiemme kituuttamalla saaduista säästöistä. Huomautan, että kyseessä ei ollut pesänjakajan tekemä toimitusjako vaan hänen junailemansa sopimusjako. Sopimusjako ilman pesänjakajaa ei olisi maksanut kuin pakolliset, pankille suoritettavat juoksevat kulut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


asianajaja laskuttaa ? kirjoitti:

tarvitsisin asianajajan apua kuolinpesämme osituksen alkamiseksi ja tilanteeni selvittämiseksi. Tuntipalkkio on kuulemma
190€. En yhtään tiedä , montako tuntia tulee menemään. Voinko pyytää kustannusarviota etukäteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu