yhdynnystä

__tyttönen__

Tämä on tietysti yksilöllistä,mutta mietityttää vain hieman,että kuinka monta kertaa seksiä pitää harrastaa,että se ei enää satu?
Onko todennäköistä,että yhdyntä olisi jo toisella kerralla kivuttomampaa kuin ensimmäisellä?
Harrastimme kumppanini kanssa reilu viikko sitten ensimmäistä kertaa seksiä,ja se kerta oli minulle ensimmäinen ja todella kivulias :/ Kumppanillani on kyllä aikaisempaakin kokemusta seksistä ja hän tiesi mitä tehdä,enkä sen vuoksi ainakaan tietoisesti jännittänyt siinä tilanteessa..Mutta silti se teki odottamattoman kipeää,eikä sen vuoksi juurikaan innostaisi kokeilla uudestaan.. :/

5

1375

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      koska se keho on valmis siihen. Jos nyt ajattelee niin alle 18-vuotiaat, tai 20-vuotiaat eivät ole sillä tavalla luonnossakaan vielä tarkoitettuja lisäntymään joten ihan normaalia jos sattuu.

      Kipu on vain kehon tapa ilmasita että hei nyt on jotain väärässä tai et tee oikein.

      • "Jos nyt ajattelee niin alle 18-vuotiaat, tai 20-vuotiaat eivät ole sillä tavalla luonnossakaan vielä tarkoitettuja lisäntymään."

        No aivan varmasti ovat! Koskas ne sitte "luonnossa" lisääntyisivät? Kyllä varmaan alkukantaisissa yhteisöissä ruvettiin lisääntymään siinä 15-, 16-vuotiaina. Tämä teiniraskauksien dissaus on vain nykyaikaista hapatusta.

        Luolamiesten kohdalla 16-vuotiaana lapsen saamiselle ei ollut mitään estettä, mitä nyky-yhteiskunta tuottaa. Tosin silloin tytöillä toki kuukautiset alkoivat vähän myöhemmin heikomman ravinnon takia.


      • äknnjkönjikäpmk
        PikkuNäätä kirjoitti:

        "Jos nyt ajattelee niin alle 18-vuotiaat, tai 20-vuotiaat eivät ole sillä tavalla luonnossakaan vielä tarkoitettuja lisäntymään."

        No aivan varmasti ovat! Koskas ne sitte "luonnossa" lisääntyisivät? Kyllä varmaan alkukantaisissa yhteisöissä ruvettiin lisääntymään siinä 15-, 16-vuotiaina. Tämä teiniraskauksien dissaus on vain nykyaikaista hapatusta.

        Luolamiesten kohdalla 16-vuotiaana lapsen saamiselle ei ollut mitään estettä, mitä nyky-yhteiskunta tuottaa. Tosin silloin tytöillä toki kuukautiset alkoivat vähän myöhemmin heikomman ravinnon takia.

        Joskus joku sanoi, että 19-vuotias olisi parhaassa synnytysiässä FYYSISESTI.

        Aivothan vielä kehittyy yli 20 vuotiaillakin ja olishan se ammatti, asunto jne hyvä olla ennen lisääntymistä.

        'Luonnossa' ihmiset elivät kolmekymppisiksi, niin taidettiin kyllä synnyttää ennen sitä.


    • juupelisjju

      Nii ku itekin totesit niin kovin yksilöllistä se on. Toisilla ei satu eka kertakaan ja toisilla saattaa mennä puol vuottakin. Mut älä hätäile, usein eka kerta tosiaan on se kivuliain ja sitten rupee helpottamaan, muutama kerta sen ekan jälkeen saattaa kuitenkin vielä sattua. Näin ainakin itsellä kävi. Tärkeintä on oppia rentoutumaan ja olla kunnolla liukas, silloin ei satu. Vaikka susta tuntui, että et jännittäny, saattaa keho alitajuisesti jännittää ja silloinhan homma on kivuliasta. Eka kerta oli itsellänikin hyvin kivulias =(

      Jos seksi ei heti maita ekan kerran jälkeen, niin anna itselles aikaa ja opettele nauttimaan muuten, esim. hyväilystä ja suuseksistä. Sitten kun tuntuu siltä niin ottakaa toinen yritys, muista tosiaan/muistuta poikaystävääsi kunnon lämmittelystä. Myös liukuvoide tekee homman mukavemmaksi. Jos yhdyntä on kivulias vielä pitempään, mene gynekologille, hän osaa neuvoa ja tutkii mistä kipu johtuu. Tsemppiä!

      • __tyttönen__

        Kiitos vastauksista! :) Kiva kun täältä löytyy vielä näitä asiallisiakin vastaajia :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      287
      4018
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      217
      1821
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      145
      1552
    4. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      125
      1265
    5. 76
      1088
    6. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      132
      1057
    7. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      445
      976
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      788
    9. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      10
      787
    10. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      45
      686
    Aihe