ennakkoperinnöstä

Onko ennakkoperintövero edullisempi kuin varsinainen perintövero? Paljonko saa vuodessa lahjoittaa rahaa ilman veroa? Voiko antaa lapsilleen esim. opiskelua varten rahaa tuon lahjoituksen lisäksi ettei siitä mene veroa?
41736
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei ennakkoperintöveroa ole olemassakaan.
Ennakkoperintö on lahja, jonka perinnönjättäjä lahjoittaa perillisilleen elinaikanaan ja joka perinnönjättäjän kuoltua lasketaan saajalleen perinnöksi.
Nykytilanteessa perinnöstä maksetaan vähemmän veroa kuin lahjasta.
Verollisen lahjan alaraja 3 vuoden jaksossa on 4000 € eli voi lahjoittaa 3 vuoden aikana 3999 euroa eikä siitä mene lahjaveroa. Perinnössä sama alaraja on 20000 €.
Voit maksaa lapsesi elinkustannuksia tai opiskelukustannuksia ilman että muodostuisi verollista lahjaa. Perinökaaressa on selostettu atrkemmin. tarkoituksen kuitenkin on, että ko. tukemiset on tehtävä niin, ettei lapsi voi käyttää sitä rahaa mihinkään omavalintaiseen tarkoitukseen.

Äänestä
  • eli voisiko isäni antaa rahaa ilman mitään maksettavia veroja esim. näin: yhdelle lapselleen 20 000 autotallin rakentamista varten, yhdelle talon rakentamista varten, yhdelle velan lyhennyksiin ja yhdelle mökin ostoon saman vuoden aikana ja kaikilla on dokumentit että raha myös meni näin?

    Äänestä

  • ap.kysyjä..... kirjoitti:

    eli voisiko isäni antaa rahaa ilman mitään maksettavia veroja esim. näin: yhdelle lapselleen 20 000 autotallin rakentamista varten, yhdelle talon rakentamista varten, yhdelle velan lyhennyksiin ja yhdelle mökin ostoon saman vuoden aikana ja kaikilla on dokumentit että raha myös meni näin?

    uitu uivelo:
    "Verollisen lahjan alaraja 3 vuoden jaksossa on 4000 € eli voi lahjoittaa 3 vuoden aikana 3999 euroa eikä siitä mene lahjaveroa."

    >>eli voisiko isäni antaa rahaa ilman mitään maksettavia veroja esim. näin: yhdelle lapselleen 20 000 autotallin rakentamista varten...

    Äänestä

  • nix nax kirjoitti:

    uitu uivelo:
    "Verollisen lahjan alaraja 3 vuoden jaksossa on 4000 € eli voi lahjoittaa 3 vuoden aikana 3999 euroa eikä siitä mene lahjaveroa."

    >>eli voisiko isäni antaa rahaa ilman mitään maksettavia veroja esim. näin: yhdelle lapselleen 20 000 autotallin rakentamista varten...

    ...siksi täällä kyselenkin. No, tuossa sanottiin eri lauseessa että voi antaa erillisiin tarkoituksiin....luulin että se on sitten taas eri asia kun se lahja!!!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yksi lapsista kirjoitti:

Onko ennakkoperintövero edullisempi kuin varsinainen perintövero? Paljonko saa vuodessa lahjoittaa rahaa ilman veroa? Voiko antaa lapsilleen esim. opiskelua varten rahaa tuon lahjoituksen lisäksi ettei siitä mene veroa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu