Haluaisin tanssia häävalssina Leif Wagerin Romanssin, mutta pelkään, ettei se olekaan valssi. Tietääkö joku, onko se vai eikö se ole valssi.
Romanssi Leif Wager
9
8615
Vastaukset
- Nimetön
meidänkin häävalssi. Mielestäni se on hidas valssi. Valssina sitä tanssittiin eikä kukaan moittinut. Eräs "musiikki"vieras piti valintaamme hyvänä.
Siitä vaan ja paljon onnea teille. - Eppo
Tajuttoman kaunis kappale
- Anonyymi
Aloittajalle vinkiksi, kysy sitä Lefalta? Minkälaisena hän on sitä ajatellut, silloin saat varmimmin vastauksen, eikä tarvetta epäröidä enää sen jälkeen? Asiat voi todeta helpoimman tai vaikeamman kautta? On sinun valinta loppujen lopuksi.
- se on ihan
selvästi (valssihan on kolmijakoinen, eli yks-kaks-kol-yks-kaks-kol, aivan suoraan kuultavissa kappaleesta).
Oikein hyvä ja romanttinen valinta! - valssi!
Nättihän se kappale on, mutta missään nimessä se ei ole valssi! Kappale on 4/4 tahtinen ja sen tanssiminen valssina ei onnistu. Biisin voi tanssia foksin askeleella eli hidas-hidas-nopea-nopea.
Vielä nätimmältä näyttää, jos tanssisitte sen askel-tap,askel-tap,askel-askel-askel-askel-tyyliin, se siihen sopii parhaiten.
Tietysti, jos joku taitava sovittaja osaa sovittaa sen valssiksi, mutta sitten se ei ehkä kuulosta enää niin hyvältä...
Nykyäänhän häätanssina voi olla muukin tanssi kuin valssi, joten tanssikaa mieluumin foksina kuin valssina. - Maryam2
Terve!Leif Wagerin "Romanssi"ei todellakaan ole valssi,perustuu aivan tavalliselle nelijakoiselle tahdille.Toki mielikuvitusta käyttämällä "tämänkin"voi tanssia kolme neljäs osa tahdin mukaan,mutta mutta,saattaapi askelluksessa tulla poikkeavuuksia.Se on moro!
- Anonyymi
Hidas valssi
- Anonyymi
Eikö ihmiset tiedä musiikista mitään? Apua. Kappale ei todellakaan ole valssi, toki ilman mitään musiikillista ymmärrystä sen voi varmaan yrittää valssina tanssia, mutta tuskin näyttää hyvältä.
- Anonyymi
Kaunis laulu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004353
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!421996- 611657
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331353Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26913Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10889Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696