Ostin pelkästään lehden testin perusteella SH HD 595. Nyt olen pari päivää kuunnellut, matkaradion, tietokoneen ja JVC Bloomblasterin kautta. Kuulokkeissa ei ole bassoa ollenkaan! Todella ohut ääni. Muutoin kyllä tuntuu laadukkaalta ja ilmavalta. Mikä vikana? Entä jos kuuntelisi kótiHIFI -kärjestelmän kautta, paranisiko tilanne? Olen todella pettynyt sokkovalintaani.
Sennheiser HD 595
6
3848
Vastaukset
- ei mainittu
bassonpuutteesta lainkaan?
Suosittelen kokeilemaan kunnon hifilaitteella ja kunnon äänitteellä. Noiden kannettavien yms. kuulokeliitännät voi olla sitä sun tätä. Eikä ne perustason hifilaitteissakaan mitään kummoisia välttämättä ole.
Jos ei kunnon laitteillakaan tule bassoja, alan epäilemään, että kuuntelutottumuksesi voivat olla ns. 'väärät'. Tai kuulokkeissa on vikaa.- >=edelliseen=>
http://www.audioreview.com/cat/headphones-home-audio/headphones/sennheiser/PRD_292618_2750crx.aspx
Tuolla joku kertoo myös heikoista bassoista, 'weak bass'.
Toinen taas: 'For bass enthusiasts, HD-595 may be a bit weak on the bass response. But it's nothing that EQ settings cannot correct for you. Bass is deep but not muddy' ja 'deep and clean bass'.
Eli olisikos kyse mieltymyksistä ja osin myös laitteistosta?
- mega-bassoihin?
itse vasta ostin kyseiset 595:et. olen kuunnellut ipod videon, läppärin ja kannettavan cd-soittimen kanssa. eli ei pitäisi olla mikään noista mikään loistava kaveri noille kuulokkeille. kuitenkin pelaavat oikein hyvin!
entiset kuulokkeet olivat koss porta pro, joissa on korostettu basso. täytyy sanoa, että mieluummin kuuntelen 595:en bassotoistoa.
Ettet vaan ole tottunut hirveisiin loudness-tyyppisiin "megabassoihin"? :) - Studio
Eivätkös nuo Sennheiserin HD 595 kuulokkeet ovat suunniteltu musiikin tuottamiseen? Kun eivätkös ne avoimet ole? Ideana siis ei ole saada kunnon bassojytkettä aikaan, vaan mahdollisimman puhdas ääni, joka taas on suuri mitä tulee musiikin TUOTTAMISEEN. Musiikin kuunteluun suosittelen ns "suljettuja" kuulokkeita. Hölmöt :D
- juupa juu
Niin, minulla on juurikin nämä Sennheiser HD 595, ja kyllä niissä sitä bassoa on. Mutta, jos haluat kuulokkeistasi ylikorostuneet bassot, et niitä näistä kuulokkeista saa, sillä nämä toistavat musiikin paljon neutraalimmin kuin jotkut Super Mega Bass -markkinointikuulokkeet.
- Kuollut hiiri
Tuleeko tarpeeksi ohmeja lähteestä? Ja moni sanoo että bassoa on liian vähän, kun sitä on tarpeeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1208407Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4187630Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-95235Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite824889Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294659Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2043009- 1252934
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os342802Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin732760Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps242426