Omakotitalon putkiremontti - mitä maksaa?

1970-luvun talon osto ajatuksissa, talo täysin remontoitavassa kunnossa, ja ajateltu pistää kaikki kerralla uusiksi - katto, salaojat, putket sun muut.

Toistaiseksi kokemusta vain rivariasunnon putkiremontista, joka ilmeisesti kalliimpi kuin omk:n.

Eli mitä maksaa omk:n putkiremontti (ei vain käyttövesiputket vaan hela hoito), talon koko vajaa 200m2, jos sillä merkitystä, ja sijainti pk-seutu.

Haussa hintahaarukka, ei niinkään eksakti summa, jota mahdoton tietysti sanoa (jossain ketjussa oli arviona 20 000e joka kuulostaisi olevan alakanttiin imo).
44717
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

arvioida mitä maksaa kun mennään viemäreitä uusimaan lattioiden alle ja lähimpään kaivoon ehkä kadulle asti.

No haarukka 10000 usein riittää jos itse tekee kaiken kaivun ja purun ja täytöt mutta avaimet käteen tuo 20000 kin voipi mennä rikki.

Äänestä

Minulla lie sama urakka edessä, 70-luvun okt, 360 m2. Hinnasta en osaa sanoa, mutta suunnittelija ehdotti jo pari vuotta sitten vesijohtojen vetämistä välikattoon. Vanhat putket jäisivät paikalleen, ei lattian avausta tms. vesijohtojen osalta. Kuulosti ihan hyvältä ajatukselta, myös kustannusten suhteen.

Äänestä
  • Meillä myös ideana laittaa uudet putket välikattoon eikä alkaa availemaan mitään lattioita. Sanoivat että kustannukset tulevat sen mukaan, miten uudet putket saadaan vedettyä (=paljonko pitää hajottaa kattomateriaaleja että saadaan putket kulkemaan). Meillä on öljylämmitys ja vesikiertoinen patterilämmitys. Sanoivat että näitä putkia ei kannata lähteä vaihtamaan sillä ne ovat lähes ikuisia. Ainut paikka mistä nämä voivat hajota on esim peruhuoneen alla jos pääsee kosteutta putkiin. Samoin esim saunassa jos on patterin putki lattiakosketuksessa(eli menee suoraan maan sisään) niin hapertuu siitä kohtaa ja voi rikkoutua.

    Äänestä

  • välikattoon kirjoitti:

    Meillä myös ideana laittaa uudet putket välikattoon eikä alkaa availemaan mitään lattioita. Sanoivat että kustannukset tulevat sen mukaan, miten uudet putket saadaan vedettyä (=paljonko pitää hajottaa kattomateriaaleja että saadaan putket kulkemaan). Meillä on öljylämmitys ja vesikiertoinen patterilämmitys. Sanoivat että näitä putkia ei kannata lähteä vaihtamaan sillä ne ovat lähes ikuisia. Ainut paikka mistä nämä voivat hajota on esim peruhuoneen alla jos pääsee kosteutta putkiin. Samoin esim saunassa jos on patterin putki lattiakosketuksessa(eli menee suoraan maan sisään) niin hapertuu siitä kohtaa ja voi rikkoutua.

    Ei tarvitse avata edes kattoja, kun laittaa nykyisen katon alle pienen kotelon jossa putket menee. Tulee ihan siisti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Likka kirjoitti:

1970-luvun talon osto ajatuksissa, talo täysin remontoitavassa kunnossa, ja ajateltu pistää kaikki kerralla uusiksi - katto, salaojat, putket sun muut.

Toistaiseksi kokemusta vain rivariasunnon putkiremontista, joka ilmeisesti kalliimpi kuin omk:n.

Eli mitä maksaa omk:n putkiremontti (ei vain käyttövesiputket vaan hela hoito), talon koko vajaa 200m2, jos sillä merkitystä, ja sijainti pk-seutu.

Haussa hintahaarukka, ei niinkään eksakti summa, jota mahdoton tietysti sanoa (jossain ketjussa oli arviona 20 000e joka kuulostaisi olevan alakanttiin imo).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu