tilasin netistä pleikkarin ja gta4 pelin kummatkin samalla. tilaus on vastaanotettu keskiviikkona. nyt on perjantai. milloin mahtaa olla paketti haettavissa liikkeestä?
Mulla on vanha kuvaputki tv. Varmaan pitää hankkia full hd vai kelpaako kuvaputkisella pelata? Kokemusta kenelläkään vanhanaikaisella ja uudenaikaisella televisiolla pelaamisesta. Kannattako hankkia full hd ihan pelikokemuksen takia? Rahaa olisi kyllä säästössä mutta suhtaudun rahan käyttöön ahdistuneesti ja pyrin välttämään sitä. Nyt kuitenkin toteutin unelmani.
Mulla on vanha kuvaputki tv. Varmaan pitää hankkia full hd vai kelpaako kuvaputkisella pelata? Kokemusta kenelläkään vanhanaikaisella ja uudenaikaisella televisiolla pelaamisesta. Kannattako hankkia full hd ihan pelikokemuksen takia? Rahaa olisi kyllä säästössä mutta suhtaudun rahan käyttöön ahdistuneesti ja pyrin välttämään sitä. Nyt kuitenkin toteutin unelmani.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kun PS3 ei nykyään pysty edes näyttämään peleissä teräväpiirtoa niin mitäs sitä menet tuhlaamaan rahojasi turhaan (uudestaan).
olipas katkeran oloinen kommentti, kertakaikkiaan.
jos sony on huijannut superkonetehojaan. Olet täydellinen idiootti jos vastaat että rockstar pisti ps3:n gta iv:n pyörimään 630p vain huvin vuoksi. Ei näytönohjaimen tehot riittäneet
- pieni keskusmuisti
- hidas blu-ray
- surkea ja vanha grafiikkasuoritin
- pelikäyttöön huonosti soveltuva cell-prosessori
- huonot ja bugiset kehitystyökalut
tuossapa päälimmäiset syyt siihen että ps3-pelit eivät yllä xbox360-pelien loistoon.
Jos nuo on playkan huonoja puolia niin kovin synkkää on sitten xbox-puolella?
Vituttaa oikein helvetisti pelata GTA4:n Xbox360-versiota HD-teräväpiirtoresoluutiolla, kun idän ihmelaite, PS3, tarjoaisi kymmenen superkoneen tehoillaan saman pelin rosoisella 640p-matalaresoluutiolla ja heikommalla ruudunpäivityksellä.
Oikein kateeksi käy teitä pleikkaripoikia. Kyllä teidän nyt kelpaa.
Eihän sulla ole edes hdmi-liitäntää..
"Onnea vaan" huonosta valinnasta!!.
PS3:n matalaresoluutio-GTA4 (640p) on melko täydellinen valinta, kun näyttölaitteena on kuvaputki-tv.
Tarttet vähintään 1080i telkun mm. blu-ray elokuvien katseluun eli putkitöllö ei kelpaa. Tosin kannattaa sillä vanhalla telkulla ensin pelata niin huomaat sen valtavan eron kun ostat taulu-tv:n..
Onnittelut fiksusta valinnasta.
Kun PS3 pelien (GTAIV, Haze) resoluutiot ovat miltein putkitelevision tasossa (576i) niin mitä eroa sitten näkee HD-telkussa? Kuva skaalataan, mutta se ei ole läheskään yhtä laadukasta kuvaa kun oikea HD-kuva. Kuva voi pahimmassa tapauksessa jopa huonontua, jos telkussa on huono skaalain.
Blu-Ray leffoja VOI katsoa ihan putkitelkullakin, mutta ei HD:na.
On myös pelejä 1080p:nä ja tosiaan voit katsoa vaikka mustavalkotelkulla blu-ray leffoja, mutta mitä järkeä siinä on? SD-tarkkuus ei ole tätä päivää.
Tämän sukupolven odotetuin ja arvosteluissa menestynein peli tarjotaan PS3:ssa miltein putkitelevisioresoluutiossa.
Ei kyllä se Gran Turismo 5 on ihan full-hd.