ns. uutisvideon jonnekin nettiin, ja videon taustalla on joku "selostus" jossa mainitaan nimeltä henkilö jolla ei ole mitään tekemistä ko. tapahtuman kanssa, niin kannattaisiko tehdä mitään oikeustoimenpiteitä? Sama myös YouTuben osalta.
jos joku
pitstää jonkun
1130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
jutusta. Jos pääset vaikka kymmpiuutisen taustalle jossa kuvataan steissiä ja puhutaan kerjäläisistä ja satut kuvassa vilahtamaan tai olemaan niin ei jutun tarkoitus ole tietenkään sinua kerjäläiseksi leimata.
Tietenkin jos tunnet kunniaasi loukatun tai muuta selliasta ainahan voit tehdä rikosilmoitukse asiasta. Poliisi tutkii ja katsoo meneekö syyttäjälle ja sitten syyttäjä vielä päättää meneekö eteenpäin. Toki voi nostaa siviilikanteenkin jos siltä tuntuu.
Et vaan kertonut tarpeeksi tarkemmin millaisesta jutusta on kyse joten hieman vaikea antaa mielipidettä asiassa..