HUOMIO M36!!!

apua kaivataan(N)

Sinä kun todellakin näytät tietävän nämä asiat, niin selventäisitkö vielä varmuuden vuoksi tämän(kin) asian:


Jossain oli joskus puhetta (olikohan juuri sinun sanomaasi), että jos "toisella puolisolla on paljon velkaa, niin avioehtoa kannattaa harkita", eli perustuuko tämä siihen, että jos/kun potentiaalisen avioeron takia omaisuutta ruvetaan jakamaan, niin siihen lasketaan ensin molempien puolisoiden varallisuus ja VELAT, ennenkuin tasinko suoritetaan?

Eli VOIKO KÄYDÄ NÄIN:

Henkilö A:lla on suuren luokan huusholli ja sen mukaiset velat (= asuntolainat)

Henkilö B:llä on "pienen" luokan huusholli ja sen mukaiset velat (jos velkaa ollenkaan - siis asuntolainaa)


Jos oltaisiin ILMAN avioehtoa, voisiko käydä niin, että "köyhempi" joutuisikin sponssaamaan "rikasta" loppupelissä, jos "rikkaalla" kuitenkin velat ylittävät varallisuuden suuren asuntolainan muodossa?

Vai saako "köyhempi" osapuoli kuitenkin sentään "pitää omansa" vai joutuuko hän siis kenties maksamaan vähistään jotain ihme tasinkoa puolisolle, jolla on siis suuren luokan asuntolainat.

Toivottavasti ymmärsit mitä tarkoitin...jos et, voin kyllä tarkentaa vielä.

2

726

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eri henkilö

      Osituksessa lasketaan nettovarallisuudet ja tasataan varallisuuserot. Jos A:lla on miljoonakämppä ja miljoonavelka, niin hän on tyhjätasku. Jos taas B:llä on nettovarallisuutta, niin hän maksaa tasinkoa A:lle.

      • ap.

        Joo, kiitos. Näin epäilinkin.

        Eli siis avioehto kannattaa tehdä muulloinkin kun silloin kun on itse "liian varakas". Se siis kannattaa tehdä myös silloin, jos toisella (= tulevalla puolisolla) on paljon velkaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      49
      1278
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      15
      1008
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      967
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      673
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      668
    6. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      441
    7. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      430
    8. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      23
      427
    9. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      15
      419
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      413
    Aihe