Lugesteronin

Kävin keskiviikkonan alkion siirrossa ja nyt siis käytän lugesteronia, mitä sivuvaikutuksia muilla on ollut? Minkälainen olo muilla on ollut siirron jälkeen ja mistä mä nyt tiedän oonko raskaana vai en, siis ennen verikoetta? Ootteko te muut tehneet apteekin raskaustestin samana päivänä kun on ollut verikokeet? Kertokaa minkälaisia olotiloja teillä muilla on ollut. Tämä oli meidän ekä IVF ja yhtään ei saatu pakkaseen joten jos ei tärppää niin lisätutkimuksiin miks mulle tuli niin vähän siirrettäviä munasoluja. Et kiva kiva ku muutenkin hoitoon pääsy on kestänyt noin 3 vuotta ku on ollut kaiken maailan tekosyitä miks meitä ei oo päästetty hoidoissa eteenpäin.
Kerokaa minkälaisia olotiloja teillä muilla on ollut, olisin kiinnostunut.
75414
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

..mitään oireita lugesteronista. Pari plussaa saatu, jotka molemmat menneet kesken, eka rv:lla 21 ja toka rv:lla 6. Ennen raskaustestiä ei mitään oireita, ei raskaudesta eikä lääkityksestä. Sama juttu, kun on negaa pukannut, ei mitään oireita mihinkään suuntaan.

Itsellä PAS tehtiin torstaina ja pakkanen tyhjä. Tämä on meidän 4.ICSI ja ainut pakkasalkio. Muilla kerroilla ei meilläkään saatu pakkaseen yhtään mitään. Usko on jo mennyt onnistumiseen, mutta toivoa vielä jäljellä..

Tsemppiä! Pupi

Äänestä

aikana mulla oli väsymystä,rinnat kipeät,välillä kuvottava olo ja vatsa aika turvoksissa.(Vieläkin)
Joka saattoi myös olla oireilua alkavasta raskaudesta.Raskautta nyt 7 4
Raskaustestin hätähousuna tein pp10 ja haalea viiva tuli.Varsinaisena testipäivänä oli sitten kunnon viiva.
Kun olen lukenut näitä viestejä kummastuttaa omalla kohdallani,kun moni puhuu verikokeista.
Itselläni ei ole verikokeita vaan 8 2 kun on täynnä menen ultraan ja siellä sit selviää onko kaikki ok!
Kaikkein tärkeintä on ettet nyt stressaa itseäsi näillä asioilla.
Toivotan onnea,että raskaus alkaisi:)

Äänestä

Moikka! Mulle on tehty jo kolme alkionsiirtoa, kaikissa tukilääkityksenä lugersteroni. Lugejen vaikutukset ovat vaihdelleen hieman joka kerta. Aina on kuitenkin ollut huimausta, lämpöjen nousua, rintojen kipeytymistä ja vihlovia/repiviä kipuja alavatsassa ja selässä - eli ikävä kyllä juuri samoja tuntoja, joita voi olla alkuraskaudessakin. Nyt olen lopulta oppinut olemaan kiinnittämättä mitään huomiota näihin tuntemuksiin, sillä sen verran petollisia ne ovat. Sitten kun luget vielä pitävät vuodon poissa, niin kaikki ainekset valtaisaan pettymykseen ovat kasassa... Mutta toivottavasti sinä pääset vähemmillä oireilla (monillehan luget eivät aiheuta mitään) ja saat testiin komeat kaksi viivaa! Tsemppiä piinailuun :)

Äänestä

mutta minen tienny oireista ja jos rehellisii ollaan,en todellakaan jaksanut lukea ohjeita vaan sitten tääl sivuilla haukuin lääkkeet ja kaik pettureiksi. se oli kauheaa.yökötti,tissit kävely arat, tietty menkat poissa.olin niin polleeta että huhhuh...Kunnes korkeelta tultiin ja kovaa alas. sen jälkeen masennuin.hain sairaslomaa koska mikään ei tuntunut enää miltään..menin kuitenkin 2kk päästä pas suunnitteluun ja siirtoon.. ei tuntunut yhtään siltä et olis ollu mitään hoitoa ees kohalla.samat lääkkeet,mutta olo oli vaan ja ainoastaan masentunut. kunnes.. VIISI päivää ennen testipv tein ärrältä saatavan (2kpl 4,90) testin ja jumakekka se oli haalee plussa. siitä se riemu alkoi !! nyt 2 verikoetta (omasta tahdosta) ja 2 ultraa takana,ja kaikki hyvin.raskaus on nyt 6 3
onnea teille sinne hoitoihin.kyllä se vielä nappaa :)

Äänestä

on aiheuttanut rintojen arkuutta ja kasvua sekä lievää vatsan turvotusta. Ainakin siis olettaisin, että ne johtuvat Lugeista, mutta tietysti toivon, että ne olisikin raskausoireita... Mulla alkionsiirto oli pe 16.5. ja testipäivä on pe 30.5.

Äänestä

mä en oikeen osaa sanoa mitä luget on milloinkin tehneet..käyttänyt niitä jo niin moneen kertan ja eri annoksina. Mutta varmaankin just noita perus rintojen arkuus, väsymys, vatsa kivut...tässä kierrossa olivat voimakkaammat (icsin jälkeen) ja tuli plussaa viime viikolla!
itseä huolestuttaa kun mulla ei noita lugeja jatketa ekaan ultraan saakka niinkuin olen kuullut monilla tehtävän..huolestuttaa ja halauaisin jatkaa ettei sitten se aiheuta keskenmenoa tms...

Äänestä
  • Minun käskettiin luget jättämään heti plussauksen jälkeen.
    Itse myös epäilin jättää pois,kun sain eri ohjeet eri lääkäriltä.
    Lugen käyttö määrätään aina henilökohtaisesti jokaiselle.
    Nauti nyt raskaudesta ja unohda huolet.Niin teen minäkin :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaikutus kirjoitti:

Kävin keskiviikkonan alkion siirrossa ja nyt siis käytän lugesteronia, mitä sivuvaikutuksia muilla on ollut? Minkälainen olo muilla on ollut siirron jälkeen ja mistä mä nyt tiedän oonko raskaana vai en, siis ennen verikoetta? Ootteko te muut tehneet apteekin raskaustestin samana päivänä kun on ollut verikokeet? Kertokaa minkälaisia olotiloja teillä muilla on ollut. Tämä oli meidän ekä IVF ja yhtään ei saatu pakkaseen joten jos ei tärppää niin lisätutkimuksiin miks mulle tuli niin vähän siirrettäviä munasoluja. Et kiva kiva ku muutenkin hoitoon pääsy on kestänyt noin 3 vuotta ku on ollut kaiken maailan tekosyitä miks meitä ei oo päästetty hoidoissa eteenpäin.
Kerokaa minkälaisia olotiloja teillä muilla on ollut, olisin kiinnostunut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu