Q6600 + lämpöongelma

Ziggeri

Onko normaalia, että lämmöt idlessä (Q6600 prossu intelin omalla tuulettimella) on n. 35-39 astetta ja rasituksessa paukkuu yli 70. Asensin prossutuulettimen jo uudestaan kiinni. Mikä on kriittinen raja prossulämmölle?

11

1094

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuo on aivan täysi paistinp...

      Aivan paskahan tuo intelin Q6600 prossu on kun tuollaiset lämmöt ovat rasituksessa. Siis aivan täysi paistipannuhan tuo prossu on vaikka jotkut intelin ihqdaa fanipojat väittävät intelin prossuja viileämmiksi kuin amd:n prossuja mutta näköjään tuo on täyttä paskapuhetta. Osta enemmin amd:n prossu niin käy huomattavasti viileämpänä jopa omalla boxed coolerilla. Kuin nuo intelin paistinpannut.

    • Spörglum

      Joku 75 astetta on vielä ihan ok, prossu ei ehkä kestä kuin 10 vuotta mutta tuskin haittaa. Millä muuten seuraat lämpöjä, coretemp vai joku muu?
      Ja unohda tuo AMD-provoilija, ilmeisesti jotkut saavat suurta huvia mustan väittämisestä valkoiseksi.

      • fosksdfsdf

        Eiköhän sitä mielummin osta jonkun 30e jäähyn ja pidä 2x paremman suorittimen . Kuin ostaa amd:n hitaita paskoja .


      • Gekkog
        fosksdfsdf kirjoitti:

        Eiköhän sitä mielummin osta jonkun 30e jäähyn ja pidä 2x paremman suorittimen . Kuin ostaa amd:n hitaita paskoja .

        Muilla en ole tuollaisia lämpöjä kuullut olevan rasituksessa. Olen kuullut max 55-60 asteen lämmöistä. Olisiko kuitenkin prossutuuletin vähän kehnosti kiinni?


      • sdfsdfoksdfksdf
        Gekkog kirjoitti:

        Muilla en ole tuollaisia lämpöjä kuullut olevan rasituksessa. Olen kuullut max 55-60 asteen lämmöistä. Olisiko kuitenkin prossutuuletin vähän kehnosti kiinni?

        Piitahnaa on kaiketi liikaa välissä, taikka jokin tappi on huonosti kiini.Kannattaa myös tarkistaa onko prosessorin pinta tasainen lasia taikka peiliä vasten.


      • häviää nopeudessa

      • hnvttisii

      • hnvttisii
        hnvttisii kirjoitti:

        ehkä tuon listan mukaan häviääkin.. ja ei tarvi ku kellot heilauttaa quadista 3ghz niin jää tuo phenomi ja pari toistaki vielä taakse ;DD

        kaikki phenomit jää ;D


      • kellottaa
        hnvttisii kirjoitti:

        kaikki phenomit jää ;D

        phenomin niin sinne jää sitten tuo sun intel paistinpannusi tulemaan.


      • kumpikohan
        kellottaa kirjoitti:

        phenomin niin sinne jää sitten tuo sun intel paistinpannusi tulemaan.

        noista mahtaa olla "hiukan" iloisempi kellottumaan? ;D nyt mä en enää edes jaksa väitellä enempää..


    • kun on alamäki taas

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      19
      6055
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      89
      5682
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      99
      3679
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3664
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      126
      1434
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1367
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1292
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1089
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1083
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      26
      1059
    Aihe