Auttakaa

Vuoden vaihteessa tuli Enaattorista kenkää ja uutta työtä ei ole löytynyt. Hakemuksia lähetetty toista sataa, pari haastattelua käytynä. 15 vuotta alan kokemusta suunnittelusta johtamiseen ja ikä 38. Vaimo lähti ja koko ansiosidonnainen menee asuntolainan hoitoon. Asunto myynnissä, mutta yhtään tarjousta ei ole tullut. Säästöt on loppu.

MITÄ TEEN?
152509
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Matti Vanhasen sanoin: Ei aina pidä puhua köyhistä ja avun tarpeessa olevista. Niiltä voi ummistaa silmät. You do your business, I'll do mine, and we fuck the rest!

Äänestä

ja muutat itse pienempään ja halvempaan vuokralle? Jäisi silloin hiukan "voittoa".Tai onko asuntosi myyntihinta kohdallaan, eikös nyt ole asuntopula?

Äänestä

Työhakemusten määrä ei ratkaise vaan laatu. Keskity laatuun. Ota yhteyksiä myös suoraan työnantajiin

Äänestä

Pankissa on aina mahdollista neuvotella kohtuulliset ehdot lainanmaksulle työttömyysaikana. Kyllä siellä tullaan vastaan, kun asioista puhutaan niiden oikeilla nimillä. Jos maksaisit vain korkoja tämän "väliajan", helpottaisiko taloutta? Huojentuneella mielellä on helpompi tutkailla niitä erilaisia työmahdollisuuksiakin!

Äänestä

Mieti mitä muita tehtäviä voisit hakea tuolla osaamisella ja kokemuksella,jos et ole vielä hakenut esim. tuotteenhallinta,myynti ?

Äänestä
  • Jos olet kerran IT-alan ammattilainen ja vielä osaat englantia niin miksi et lähtisi tekemään nettibisnistä. Siihen ei edes välttämättä tarvita paljon pääomaa. Eka vihjeen löydät tästä:
    http://www.tiedotjulki.net
    Tuon ym sivustolla olevan lisäksi on rajaton määrä mahdollisuuksia netissä, jopa ihan ilmaisia.
    Työtä sekin vaati ja paljon työtä mutta tulos voikin sitten olla jo enemmän ku mikään lottovoitto - työpaikoista puhumattakaan.

    Äänestä

  • ideapankki-1 kirjoitti:

    Jos olet kerran IT-alan ammattilainen ja vielä osaat englantia niin miksi et lähtisi tekemään nettibisnistä. Siihen ei edes välttämättä tarvita paljon pääomaa. Eka vihjeen löydät tästä:
    http://www.tiedotjulki.net
    Tuon ym sivustolla olevan lisäksi on rajaton määrä mahdollisuuksia netissä, jopa ihan ilmaisia.
    Työtä sekin vaati ja paljon työtä mutta tulos voikin sitten olla jo enemmän ku mikään lottovoitto - työpaikoista puhumattakaan.

    Mistä näitä pellejä riittää?
    Korkeintaan huijatuksi tulee noidenkin sivujen kautta.

    Äänestä

Mitä jos alkaisit tehdä omiin nimiin hommia, jos kerran kokemusta riittää?

Itse olen 38-v ja aloitin itsenäisenä tänä keväänä: heti tärppäsi ja mielestäni kelvolliseen hintaan.

Itselläni on osakeyhtiö, mutta toiminimen perustaminen käy helpommin. Jos tälle tielle lähdet, niin yrittäjäkurssi kannattaa käydä (ja koulutus on edellytyksenä starttirahan saamisellekin).

Markkinoilla toimii tahoja, jotka yhdistävät toimeksiannon ja osaajan; esim. it konsultti googleen ja todennäköisesti esim. minulle hommia löytänyt taho näkyy jossain päin sivua.

Tsemppiä!

Äänestä

> Vuoden vaihteessa tuli Enaattorista kenkää
> ja uutta työtä ei ole löytynyt. Hakemuksia
> lähetetty toista sataa, pari haastattelua
> käytynä.

Tälläistä se nykyään on näin hirvittävän työvoimapulan aikana...

Äänestä

parempia provoja. Eiku hetkinen, ei tarvikaan. Näkyihän tämäkin uppoavan porukoihin ihan täydestä :D

Äänestä
  • Kyllä tämä tilanne on ihan elävää elämää. Asunnon välittäjän sopimus menee umpeen tällä viikolla, sitten lähtee vuokralle, jossa kysyntää tuntuu olevan, kiitos vaan suosituksesta.

    Täsmäosaaminen tuntuu olevan päivän sana työllistymisessä it-alalla, mitään ohjausta tai harjoittelujaksoa ei työnantajat tunnu edes harkitsevan, olisiko sitten tarjontaa niin paljon.

    Äänestä

tenaattori heitti just 30 milliä lisää säästötavoitteeseen .... lisää potkuja tulossa ensi syksynä. Porin toimipiste (40 hlö) mennee vasaran alle, siellä kun puuhaillaan hiipuvan menneen maailman asioiden kanssa, kuten esim. MFG/PRO:n.
Samaten muut pienet toimipisteet laitettaneen kirveen alle.

Äänestä

mikä om tilanteesi nyt ? Toivottavasti sinulle sopiva !

Äänestä

voit, mikä on tilanteesi nyt? Ovatko asiat selkiytyneet ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kollegat kirjoitti:

Vuoden vaihteessa tuli Enaattorista kenkää ja uutta työtä ei ole löytynyt. Hakemuksia lähetetty toista sataa, pari haastattelua käytynä. 15 vuotta alan kokemusta suunnittelusta johtamiseen ja ikä 38. Vaimo lähti ja koko ansiosidonnainen menee asuntolainan hoitoon. Asunto myynnissä, mutta yhtään tarjousta ei ole tullut. Säästöt on loppu.

MITÄ TEEN?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu