Tanaan kotiin Maltalta. Saat suosineet, on ihanan lamminta ja satanut ei ole kertaakaan.
Qawra Palace on ihan jees. muttei mikaan 4 tahtea. Kallista on ja hinnat ihan suomen malliin.Bussiajelu sentaan halpaa. Sisilian reissu oli kiva. Ruoka aika mautonta, ainakin tassa hotellissa. Kannattaa syoda muualla esim. Dolmen oli hyva. Yolento aika kurja. Seutulassa oli yksi baari auki ja finnair plus kauppa.
Hyvaa matkaa maltalle tanaan lahtijat.
Qawra Palace on ihan jees. muttei mikaan 4 tahtea. Kallista on ja hinnat ihan suomen malliin.Bussiajelu sentaan halpaa. Sisilian reissu oli kiva. Ruoka aika mautonta, ainakin tassa hotellissa. Kannattaa syoda muualla esim. Dolmen oli hyva. Yolento aika kurja. Seutulassa oli yksi baari auki ja finnair plus kauppa.
Hyvaa matkaa maltalle tanaan lahtijat.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Millainen paikkana Qawra on, löytyykö hiekkarantaa vai onko täynnä turisteja ?
Ihan Qawrassa ei taida olla kunnon hiekkarantaa, mutta kun ajaa bussilla esim. Golden Baylle tai
sinne Gozolle päin niin ihan kivoja rantoja on.Toki siinäkin on rantaa, mutta kivistä. Uimaan pääsee. Rannalla näytti olevan paljon jengia eli ihan rauhallista paikkaa ei taida löytyä. Bussilla ajo halpaa (0,47-1,1,16) Kannattaa ostaa
esim. kolmen päivän lippu. Paikkana Qawra on ihan jees. Paljon brittejä. Pieni kaupunki. Paljon turisteja, kauppoja, ravintoloita yms. Aika karun näköistä, kun vertaa Sisiliaan, jonne ehdottomasti kannattaa mennä.
ainakin yksi hyva rantakahvila, siinä Bugibban ja Qawran rajalla, rantakadulla. Harmony Kiosk nimeltään. Hyvät Ftirat (taytetty leipä, sis. tonnikalaa )ja jäätelöt ja aika edullinenkin. Sitten Bugibban puolelle La Stalle ravintola, Triq il-Turisti kadulla, ainakin hyvat pizzat, kohtuuhintainen. Bugibba on täynnä ravintoloita, varmaan löytyy joka makuun ruokaa.
Qawrassa reilusti turisteja.. eikä hiekkarantaa. Kuten tässä jo mainittiinkin, niin mene bussilla Melliehaan tai Golden Bay:hin.
Millä kielillä siellä pärjää ?
oikein mainiosti! Jos joku ei ole lukenut, niin Malta on Englannin entinen alusmaa - lähes tulkoon kaikki puhuvat englantia toisena kielenään - ja jos löydät Maltalaisen, joka ei englantia osaa, niin ihmettelen suuresti!
Palasimme su maltalta ja matka oli omatoimimatka. Majoituimme Qawrassa,Sunny Coast -hotellissa, ranta lähellä ja palvelu kohtalainen. Sää mitä ihanin, ei sadetta. Sukeltaa emme saaneet, sitäkin enemmän snorklasimme ja se oli aivan hulppee kokemus. Bussilla ajelimme ristiin rastiin Maltaa, kannatta kokeilla=). Ruoka Ok ja vettä pystyi ainakin hotellissa juomaan. Kaupoissa ei tungosta eikä pakkomyyntiä. Hinnat suomen tasoa, ainakin keskustoissa.