Tanaan kotiin Maltalta. Saat suosineet, on ihanan lamminta ja satanut ei ole kertaakaan.
Qawra Palace on ihan jees. muttei mikaan 4 tahtea. Kallista on ja hinnat ihan suomen malliin.Bussiajelu sentaan halpaa. Sisilian reissu oli kiva. Ruoka aika mautonta, ainakin tassa hotellissa. Kannattaa syoda muualla esim. Dolmen oli hyva. Yolento aika kurja. Seutulassa oli yksi baari auki ja finnair plus kauppa.
Hyvaa matkaa maltalle tanaan lahtijat.
terkkuja maltalta
6
1351
Vastaukset
- hakusessa !
Millainen paikkana Qawra on, löytyykö hiekkarantaa vai onko täynnä turisteja ?
- kunnon rannalle
Ihan Qawrassa ei taida olla kunnon hiekkarantaa, mutta kun ajaa bussilla esim. Golden Baylle tai
sinne Gozolle päin niin ihan kivoja rantoja on.Toki siinäkin on rantaa, mutta kivistä. Uimaan pääsee. Rannalla näytti olevan paljon jengia eli ihan rauhallista paikkaa ei taida löytyä. Bussilla ajo halpaa (0,47-1,1,16) Kannattaa ostaa
esim. kolmen päivän lippu. Paikkana Qawra on ihan jees. Paljon brittejä. Pieni kaupunki. Paljon turisteja, kauppoja, ravintoloita yms. Aika karun näköistä, kun vertaa Sisiliaan, jonne ehdottomasti kannattaa mennä. - löytyy
ainakin yksi hyva rantakahvila, siinä Bugibban ja Qawran rajalla, rantakadulla. Harmony Kiosk nimeltään. Hyvät Ftirat (taytetty leipä, sis. tonnikalaa )ja jäätelöt ja aika edullinenkin. Sitten Bugibban puolelle La Stalle ravintola, Triq il-Turisti kadulla, ainakin hyvat pizzat, kohtuuhintainen. Bugibba on täynnä ravintoloita, varmaan löytyy joka makuun ruokaa.
Qawrassa reilusti turisteja.. eikä hiekkarantaa. Kuten tässä jo mainittiinkin, niin mene bussilla Melliehaan tai Golden Bay:hin.
- Ruupovaara
Millä kielillä siellä pärjää ?
- ...
oikein mainiosti! Jos joku ei ole lukenut, niin Malta on Englannin entinen alusmaa - lähes tulkoon kaikki puhuvat englantia toisena kielenään - ja jos löydät Maltalaisen, joka ei englantia osaa, niin ihmettelen suuresti!
- maltan matkaaja
Palasimme su maltalta ja matka oli omatoimimatka. Majoituimme Qawrassa,Sunny Coast -hotellissa, ranta lähellä ja palvelu kohtalainen. Sää mitä ihanin, ei sadetta. Sukeltaa emme saaneet, sitäkin enemmän snorklasimme ja se oli aivan hulppee kokemus. Bussilla ajelimme ristiin rastiin Maltaa, kannatta kokeilla=). Ruoka Ok ja vettä pystyi ainakin hotellissa juomaan. Kaupoissa ei tungosta eikä pakkomyyntiä. Hinnat suomen tasoa, ainakin keskustoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1266673MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny575763Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.854477NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun944376Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1524199Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.851496- 3851407
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301315- 811297
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411084