Olemme miettineet maistraatissa vihkimistä. minä en haluaisi minkäänlaisia juhlia järjestää, ihan perheen kesken vain, eli minä, mies ja lapset. mies olisi ehkä sillä kannalla, että pienimuotoiset juhlat sukulaisille. mitä olette mieltä...? eivät kai juhlat ole välttämättömät.
Vihkiminen, ei juhlaa
4
1090
Vastaukset
- sen tiedätte
ja päätätte (toivottavasti) mikä teille ja läheisillenne on tärkeää. Eli ihan voitte tehdä niin tai näin.
- Näin miehen suvussa
Miehen veli meni maistraatissa naimisiin, niin että paikalla oli vain tuttavapariskunta todistajina. Juhlia ei järjestetty.
Miehen äiti oli vähän pahoillaan, ettei edes vanhempia oltu kutsuttu, ei vihkitilaisuuteen, eikä myöhemmin edes kahville. Pikkuisen pettymystä oli siis ilmassa, vaikka hän toisaalta olikin sitä mieltä, että tottahan hääpari sai tehdä kuten parhaaksi koki.
Ehkä miehesikin ajattelee tässä enemmän sukulaisten tunteita. Kyllähän teidänkin sukulaisten keskuudessa varmasti haluttaisiin jakaa teidän suuri päivä ja iloita kanssanne.
Mutta loppujen lopuksi te tietenkin päätätte ja muiden on siihen tyytyminen. - ....
Moi!
Mekin menemme mieheni kanssa naimisiin heinäkuussa. Emme järjestä juhlia ja kerrommekin asiasta vasta vihkimisen jälkeen. Tehkää tekin vaan rohkeasti omat päätökset asiasta! - meni..!
Mekin menimme "salaa" vihille maistraatissa. Oli ihana päivä kaksistaan! Ei stressiä juhlista, vaan vihkiminen sekä rento lounas kahdenkesken.
Nyt monta kuukautta jälkikäteen paljastimme avioitumisen lähimmille. Yllätys se useimmille oli ja minua ihmetyttää miksi. Aikuisia ihmisiä, vuosia yhdessä ja yhteinen kotikin: ei tarvetta hössöttää! Mihin siinä muita ihmisiä tarvitaan? Kahden kauppa se on. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 485947
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2555707Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?885664Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k324776Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️494709Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2064007- 1443529
Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe43311Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!293149Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.253117