olen muuttamassa kajaaniin takasin Tampereelta
.mistä kannattas kysellä hintoja ja mielelläään kunnon palvelua kun koko omaisuua on kyseessä.Järkyttäviä hintoja ainakin täällä päin!!
.mistä kannattas kysellä hintoja ja mielelläään kunnon palvelua kun koko omaisuua on kyseessä.Järkyttäviä hintoja ainakin täällä päin!!
Vastaukset 20
Vanhimmat
Voi kultapieni...minkäs hintoja mahdollisesti haluaisit tietää? entäs minkä alan palveluita? voit muuttaa luokseni pientä korvausta vastaan...ei rahallista vaan jotain muuta mukavaa ;)
Ulkonäkö suojaa sukupuolitaudeilta.;)Yhtä kallista se lekurilla käyni täällä on.Jos joku on vahingossa sua päin sohassu.
Onko tilanteesi kuten entisellä tytöllä: Rahaa, vaikka millä mitalla, mutta kaikki "tavarassa" kiinni. Vuosien saatossa varmaan kerrot olleesi "etelässä", vaikket viihtynyt kuin muutaman tilivälin. Tällaista paatosta kertovat suuri osa kainuun vätyksistä, joiden ego ei kestä naurunpyrähdyksiä, kun vääntää näläkämoan murretta.
Kuljetus ässää kehuivat tuossa huonon palvelun ketjussa..
tuolta etelästä tälle seuvulle muuttanut :) Kyllä se ihminen kaipaa tänne luonnon ja mukavien ihmisten keskelle, kun on ensin muutaman vuojen kitunut stressissä ja paineessa tuolla etelämpänä.
Kajaanissa kannattaa kysellä hintoja Oksmanin Matilta, (Kuljetus-Ässä), numero löytyy esim. Eniron sivuilta.
Toinen hyvä palvelu on J. Tervosen muutto- ja tilauskuljetus.
Tervetulua vielä kerran! =)
Voi helekkari minkään virheen oot tekemässä jos sinne juorujen ja kateitten pesään menet,elämäsi pahin munaus.Itse sinne paluu muutin suurin toivein ja koko perhe oli niin kurkkuaan myöten pian täynnä kajaanilaisten kyttäystä ja nurkkakuntalaisuutta että pois oli lähettävä.
Mieti nyt vielä kerran.En haluais sinun kärsivän esim. sitä samaa naapurivihaa ja ilkeyttä mihin me jouduttiin.Mene ennen vaikka mihin mutta älä hyvä ihminen Kajaaniin!!!
"Kyllä se ihminen kaipaa tänne luonnon ja mukavien ihmisten keskelle, kun on ensin muutaman vuojen kitunut stressissä ja paineessa tuolla etelämpänä."
Nuo tuollaiset ovat pelkkiä kliseitä ja todellisuus voi olla täysin toinen.
Ja muuttajalle! Tervetuloa mukaan kainuulaiseen ahistukseen.
täällä kajaanilaisten palstalla roikut! Nyt me vasta ollaan kateellisia kun täältä oikein pääsit pois!!
ROFLMAO HAHAHA!!!
Itse muutin juuri tuota jatkuvaa kiirettä ja stressiä pois etelämmästä ja kainuuseen tulimme. ja pitänyt olen, eikä takaisin etelämmäksi saa
Sitä naapurikateutta ja kyttäilyä on ihan joka puolella suomea !!!
stressaa toista ja mikä sopii yhdelle välttämättä sovi toiselle, on vaikeaa laittaa eri ihmisiä samaan muottiin ja niin päin pois.
Kainuulainen toivoo aina kaikkea mahdollisimman pahaa ja suuria onnettomuuksia naapureilleen ja jopa ystävilleen. Tämä on nähty ja se on fakta.Voi kamalaa sitä uteliaisuutta vielä omakotialueilla.Verhot heiluu ja naamoja on ikkuna täynnä. Ja jos satut vaikka viinakaupassa käymään niin juopon leima tulee heti.Ei ole Suomessa samanlaista junttirotua muualla kuin on kainuussa ja varsinkin Kajaanissa.
Älä muuta ainakaan Kättöön, se on Matin aluetta.
jos siis käy Alkossa niin on juoppo.
jos alkaa harrastaa liikuntaa niin on jotenkin sairas. Sama pätee laihtumiseen.
jos käy kirpputorilla niin on taloudellisissa vaikeuksissa.
jos on mies ja laittaa ruokaa saatikka leipoo tai tekee pihatöitä on homo.
jos on aikuinen ja käyttää pyöräilykypärää on pimahtanut.
jos käy ulkomailla niin on leventelijä.
jne.
on tehnyt? mulle se on ollut aivan mahtava asuinpaikka, varsinkin etelä-suomesta muuton jälkeen.
tuosta kyttäyksestä ja kateellisesta paskan puhunnasta selän takana... kärsin siitä enemmän etelämpänä...
koska minä käyn Alkossa enkä ole saanu mitään juopon leimaa.
Käyn lenkillä ja laidutan aina välillä ja en ole sairas päästäni.Moni on jopa kyselly että pääsiskö mukaan lenkille.
Käyn kirpparilla ja jokainen tietää että mulla on rahaa vaikka ostaa uusia jos haluan.
Mun mies tekee ruokaa viikonloppusin ja laittaa pihaa ja tekee remonttia.Kukaan ei ole haukkunu homoksi.Mulla on kuulemma niin hyvä mies.
Pyöräilykypärää en käytä koska en pyöräile usein ja en omista sellaista.Miks ois pimatanu päästä?No sillon vois pimahtaa päästä jos ei ois kypärää ja sattuis onnettomuus.
Ja käyn ulkomailla enkä leventele sillä ja kukaan ei ole kateellinen.
Oisko niin että olet vanhempaa sukupolvee joka itse kyylää ja tuomitsee ihmisiä...
Koska kukaan alle 35v ei ajattele edes tämmöisiä asoita mitä luettelit tuossa.
Kenties asut sellaisella asuinalueella jossa on vaan vanhempaa porukkaa ja ovat neljänseinän vankeja.Jotka ei enää osaa tehdä muuta kun seurata toisten menoja.Kannatas vaihtaa asuinpaikkaa koska ei tää minusta kuvasta Kajaania ollenkaan.Minulla kyllä on nuorempaa porukkaa naapureina jotka on aina menossa että on sitä elämää vielä eikä istuta verhojen takana kylää minne meen.
Ja aika paljon tää on itsestään kiinni minkä kuvan antaa toisille.Jos makaat sammuneena Alkossa käynnin jälkeen ei ole ihme jos kaikki luulee juopoks.
Miten sulla edes tämmöiset asiat käy mielessä? Koska itse ajattelet näin muista ihmisistä.
paremmin en olisi itse voinut sanoa.
viestiketjun aloittajalle:
tervetuloa kajaaniin!
huhhuh...
siis jos ihminen huomaa eron etelä- ja pohjois-suomessa elämisessä, niin se ei ole klisee. on nimittäin omakohtaista kokemusta tuosta etelä-suomen stressistä. ja täällä päin sellaista hullunmyllyä ei ole !
itse asiassa en tiedä, voiko kajaania edes pohjoiseksi sanoa. melko lailla keskellähän tämä taitaa olla :)
jos yrität kertoa vitsin niin kukaan ei ymmärrä ja voit saada vaikka turpaasi.
Eli parempi vaan naureskella ihan vain issekseen.
0505490666
Viitisen vuotta olen Kajaanissa asunut, tulin eteläsuomalaisen junan mukana. Kajaanin/Kainuun plussia ja miinuksia, olé.
luonto, talvi
hiljaisuus
ei liikenneruuhkia
Kajaanissa kaikki lähellä
Vuokatti, Paljakka, Ukkohalla
ihmiset eivät ole mitään pinnallisia keikareita
kainuulaisilla on mahtava huumorintaju
- asunnot kalliita palkkatasoon nähden
- shoppailuholistille ja kulttuurin himokuluttajalle vähänlaisesti vaihtoehtoja
- turkasen kalliit lentoliput Helsinkiin
- kainuulainen kateus, mieti tarkkaan mitä haluat itsestäsi kertoa esim. työpaikalla
- ihmisten pessimistisyys - oikeesti täällä olisi paljonkin aihetta röyhistää rintaansa