Väittävät, että Suomessa käytetään rahaa ruokaan keskimäärin 13%. Niinköhän. Meillä syötäisiin 10 päivää, jonka jälkeen paastottaisiin 20 päivää.
Ruokaan 13%
Econoomi
361118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
1000 euroa jää verottajan jälkeen ja ruokaan menee noin 150-200e/kk
menoistani. Ruokaa olen ostanut hyvin kitsaasti. Silti on mennyt 18% 1.1-30.4. aikana. Toukokuuta siinä ei vielä ole. Joten 13%:lla täytyy olla omavarainen jo monessa tuotteessa. Tuolla tulevat toimeen ehkä sellaiset, joiden ei tarvitse ostaa esimerkiksi perunoita eikä vihanneksia. Kaupunkilainen, jolla ei ole mahdollisuus muuta kuin ostaa kaikki, ei tule toimeen sillä!
Ruokaan menee välttämätön tuloista riippumatta.
Teemme perusruokaa. Katsomme yksikköhinnat ja punaiset laput.
Kulut oli helppo tarkistaa luottokortin yhteenvedosta.
Maksamme kaiken sillä.
Kahden ihmisen talousmenot ml. tietenkin ruuan, ovat 200 - 250E/kk.
Harmittavan suuren osan muodostavat kurkkupastillini.
Nettoeläkkeemme on 2454E/kk.
Pääomatulot vaihtelevat vuosittain.
Jäävät kuitenkin vuodessa 10000E:n kahta puolen.
jo ihan surutta! Minä en saa kuin murto-osan tuosta. Asun yksin ja nettotulot on kuukaudessa noin 800 euroa. Siinä täytyy vähän pihistää, eikä muusta voi pihistää kuin ruuasta. Pääomatuloja minulla on 7 euroa vuodessa. (HOK-Elanto). Minusta pitäisi noin suurieläkeläisille keksiä toinen nimi. Ei sana "eläkeläinen" tuo mieleen rikasta, hyvin toimeentulevaa ihmistä!
Mainitsemani summa on eläkkeemme YHTEENSÄ!
Vaimon osuus on alle 800E.
Eli 1200 E/hlö/kk. Ei ole mikään suureläke!
Kyllä minustakin 200 - 250E/kk talousmenoihin kahdelle antaa mahdollisuuden "suruttomaan" syömiseen.
Jos pitäisi pihistää niin ensin vähentäisin Läkerolin imeskelyäni. Suun kautta hengitys kuivaa kurkkua mutta osa kulutuksesta on vain tapaimeskelyä.
Nyt liedellä porisee 3:n päivän hernekeitto.
Osan savupotkan lihoista käytin leikkeleenä.
Nahka, luu, loput lihat ja pieni pakkaus tarjousnakkeja muhii parhaillaan.
6 henkilöateriaa eikä maksa paljoa.
En ole tosin laskenutkaan.
200- 250€ kk ruokaan kahdelta ihmiseltä? Tuolla summalla ei voi puhua enää syömisestä? Se on lähinnä hengissä sinnittelemistä?
pitää paikkansa, mutta esim. pienituloisilla osuus on suurempi. Tämä ruoan osuus on elinaikanamme pienentynyt koko ajan. Toistaiseksi meillä on ruokaa riittänyt, mutta jos tuottajia koko ajan mollataan, moni luopuu. Maataloustukihan on tukea kuluttajalle. Ei ruoan tarvitse olla ilmaista. Luonto on armoton, täyskato on mahdollinen. Nytkin katselen huolestuneena omenapuita. Ne kukkivat, mutta pölyttäjiä ei näy. Vähän aikaa sitten pakkanen oli uhkana.
Yhden hengen + koiran taloudessa ruokaan menee noin 22 % nettotuloista. Tämän vuoden ruoan hinnan korotus näkyy kirjanpidossa selvästi 10% menolisänä.
Syön monipuolisesti, hedelmiä ja vihanneksia päivittäin. Punaista lihaa, makkaroita, pullaa ja eineksiä en käytä lainkaan. Halvemmalla tietysti tulisin toimeen, mutta en kapakoi enkä tupakoi ja satsaan siksi omaan hyvinvointiin.
myös koiran ruoka?
Kyllä tuossa on mukana myös koiran ruoka. Keskikokoinen kaveri kuluttaa kuivamuonaa noin 10€ edestä kuukaudessa. Vielä ei ole käyttämämme koiranruoan hinta noussut marketissa.
10€ koiran kuivamuonaan kuukaudessa? Syö itse koko elämäsi aikana vain kuiva muonaa. Voi olla että jossain vaiheessa alkaa vituttamaan?
Olen pitänyt (joskus 60-70 luvulla) vuosia kirjanpitoa talousmenoista, kuten myös käteisvaroistani pennien tarkkuudella, kunnes huomasin, että siihen voi "hurahtaa", kuin uskoon, joten lopetin pennien tarkkailun.
Yhä edelleen minua kiinnostaa ruuan hankkimiskustannukset, sillä silloin nuoruudessa, kun kerroin veljelleni meidän ruokamenot, niin hän totesi lakoonisesti, että syötte vain vettä ja leipää, leipää ja vettä! Sehän ei ollut totta.
Pitäisi(siis en itse tee)tehdä budjetti tärkeimmistä tarvikkeista kuukaudeksi per/henk.
Siis;> liha, kala (200g/per/pv/hlö)
> vihannekset
> hedelmät
> leipä (puuroain.) riisi, makaroni
> tee, kahvi, kaakao (lapsille)
> maitotuotteet ( per/2dl/hlö
Lisäksi tarvitaan mausteita ja ne listasta unohtuneet tarvikkeet, jotka muodostavat suurimman osan menoista.
Voin muuten vakuuttaa, että turhan suuret ruokamenot voi hallita muutaman kuukauden tarkalla kirjanpidolla, sillä silloin jo välttää ostamasta turhaa tuotetta, kun se pitäisi eritellä sinne kirjanpitoon.
Aikanaan, mentyämme avioon, laadin lomakkeen johon olin ryhmitellyt kuluokittain kaikki perheemme menot.
Pääluokat olin jaanut kahden tason alaryhmiin.
Merkitsimme päivittäin kaikki kulumme.
Muutaman kuukauden seuranta osoitti nautintoaineisiin ja huvituksiin menevän rahaa enemmän kuin ruokailuun kotona ja ulkona.
Pani ajattelemaan ja johti tiettyihin päätöksiin.
Nykyään ainoa seurannan muoto on luottokorttilasku ja pankin tiliote.
Maksamme kaiken mahdollisen kortilla ja päivittäistavarat ostamme samasta kaupasta.
Minä en ole kiinnostunut jakaumasta.
Vaimo on.
Lähinnä kaksi asiaa.
Könttänä kuukauden tulot ja menot.
Kuukauden päivittäistavaraostot.
Kulutuksemme on vakiintunut.
Ostamme sen mitä tarvitsemme.
Emme enempää emmekä vähempää.
Emme kalliimpaa emmekä halvempaa.
Vain tarpeidemme mukaan.
Kyllä tuo mulle riittää vaikka tulot ei kovin hääppöiset ole. Nykyisellä työttömyys päivärahalla jää tuolla prosentilla runsaat 100€/kk. Siis pelkästään ruokaan.
Kuinka pärjäät 100,-€/kk ruokaan? Onko Sinulla "porkkana ja peruna maa", siis tarkoitan onko "puutarhasi kunnossa"? Ja tällä tarkoitan todellakin vain, saatko marjat, omenat, ym.vihannekset kesäisin tallennettua pakastimeen?
Olet todellakin taikuri 100,-€/kk ruokaan, vaikka kyllähän se onnistuu tuolla ylläolevalla laskurilla, kunhan vain sillä pysyy, mutta useimmille se on ylivoimainen.
En harrasta viljelyä vaikka maata onkin. Ostan lähes kaiken. Katson kaupassa kilohinnat ja ostan isompia tarjouseriä.
Leivät ostan säkeittäin suoraan leipätehtaalta.
Marjat tulee metästä ja omista pensaista samoin käyn sienessä.
Kalaa tulee järvestä mitä tarviin.
Ruokaa teen aina 2-3 päiväksi. Mitään syötävää ei mulla mene roskiin.
100€ kk ruokaan. Se ei ole enään mitään ruokaa? Se on päivittäin kolme kaurahiutaletta, liotettuna 2 desiin vettä?
tuhannen euron eläkkeestä(netto)120.00e ruokaan.
Pesuaineet muut kodinhoitoon liittyvät on tuossa summassa.
Auto "syö" enempi kuin minä.
Minunkin vanha auto syö enemmän kuin minä, mutta siitä ei voi luopua, koska julkista liikennettä ei ole.
Ihmettelen kuitenkin ruokalaskusi pienuutta! Oliko tuo halvin kuukausi, vai oliko se keskiverto yleensäkkin vuoden mittaan? Kyllähän näitä "ruokapiikkejä" tulee esim. jouluna, vappuna ja juhannuksena, mikäli ostoksiin kuuluu vähänkin alkoholijuomat, jotka nyt ei varsinaisesti olekkaan ruokaa.
Kyllähän toisaalta ruokalaskut ovat pieniä, jos niihin ei lasketa alkoholin ja savukkeiden kustannuksia, jotka eivät ole "peruselintarvikkeita", mutta monen talouden kustannuksia kuitenkin, joihin liittyy myös terveydenhoito kustannukset.
Ihan oikeasti ja rehellisesti mistä koostuu viikkosi ruokalista jos todella elät satasella kuukaudessa?
Minusta tuolla summalla elää ainoastaan politiikkojen kuvitelmissa ja opiskelija joka käy tyhjentämässä vanhempiensa jääkaapin viikoittain.
Tästä viimeksi mainitusta on kokemusta. Oma aikuinen opiskelija tytär joka viikonloppuvierailulta lähtiessään on vienyt mukanaan niin WC-paperit kuin pesuaineet, ruoasta puhumattakaan.
Meidän talousmenoja hän kyllä kasvattaa vähintään satasella kuukaudessa. Tyttö on jo 30 vee.
Olen seurannut tämän vuoden ruokakulujani. Siirrän kuukausittain 120e ruokakauppani pankkiin, maksan kaupan etupankkikortilla ostokseni.Bonukset tulee tilille kuukausittain, niilläkin jotain ostaa. tänään katsoin 46e käyttämättä tämän kuukauden ruokarahasta.
En osta tupakkaa(loppui vuod.alusta), en juo olutta enkä muitakaan virvoitusjuomia. Ruisleivän ostan aina 50%,samoin muitakin tuotteita paitsi kalaa, kanaa,jauhelihaa.Syön pihvejä, porsaanfilettä,palapaistia 50% hintaisia.Kalaa ostan kirjolohta ja monesti savustan sen pussissa uunissa.
Valmistan keittoja, liha ja hernekeittoa isompia määriä kerralla. Puuroja aamuisin ja jos mieli tekee niin muulloinkin.
Omat marjat on loppuneet, ostan omenia joista pidän.Tuorekurkku ja paprika on jokapäiväinen ruoka jos maistuu, tomatti ei maistu.
Makkaraa ja leikkeleitä en käytä, maistuu vain suolavedelle.
Hirvenlihaa olen ostanut syksyllä 15kg, kalaa haukea naapurin poikam. joskus
tuo. Kuivattuja sieniä, suolattuja sieniä, pakasteessa omaa porkkana raastetta, parsakaalia ja mustajuurta, kun kellaria ei ole.Besel ja juusto on jokapäiväinen ruisleivän päällys. Kauppojen välillä on tuotteiden hinnassa eroja, täytyy vaan hakea se edullisin.Talouspaperia en ole käyttänyt vuosiin, jos lapsivieras niin silloin ostan.
Joulu ja muita juhlapiikkejä ei enää tule.
Juuresten viljely vuokramaalla ja ostolannoin on kalliimpaa kuin kaupasta ostaen. On vaan niin mukavaa ja tulee kova nälkä kun pellolla möyrii.
Mielestäni syön hyvin ja mitä mieleni tekee.
oletko mielestäsi liian laiha, liian lihava vai sopiva? olisko turhia mietintä aiheita? jospa mietittäisiin paljonko meillä on aitoa tunne elämää ja tunnetta elämässä. onko kaikki vaan rahaan verrattavissa? onko hyvä olla jos materiaa on ympärillä? jos tunteet puuttuu niin siihen ei raha auta ja prossat. ihmis suhteet ja rakkauden ympäröivä ilmapiiri on jotain. lässyystä ei tarvita.
saattaisin joutua uudistamaan koko garderoobini. Se se vasta maksaa!
Miksiköhän palkankorotuksista ja syönnöksistä puhutaan prosentteina. Se ei kerro oikeastaan mitään! Puhuttaisiin selvästä rahasta. 13% on aivan eri summa 500 ja 5000€:n tuloilla elävälle!
Prosentit vain pullon kyljessä antavat oikean kuvan ...tai eivät, ovatko ne tilavuus-, vai painoprosentteja.
minkä osan tulosta syödään. Mitä isommat tulot, sitä pienempi prosentti. Ihan suoraan verrannollinen ei kyllä ole. Kun on suuret tulot, ihminen ostaa kalliimpaa ruokaa ja syö hyvin. Pienituloinen eläkeläinen, saadakseen prosentin pidettyä kurissa, joutuu syömään halpaa ruokaa, tai vain joka toinen päivä. Minulla menee ruokaan noin 220 euroa kuukaudessa. Jos tuloni olisivat 2400 euroa kuukaudessa, nykyisellä ruokavaliollani ei menisi kuin alle 10%. Mutta koska tuloni ovat alle 1000 euroa kuukaudessa, ruokaan menee samalla syömisellä 24 %.
Kahden henkilön talousmenomme (ruoka + kemikaalit + paperitarvikkeet + ristikkolehdet + ym.) ovat samaa suuruusluokkaa kuin sinä ilmoitat omiksesi.
Tarkoitatko todella yhtä ihmistä?
Pakon edessä emme pihistele %:a alemmaksi vaan se on vakiintuneen käytännön seurausta.
Muuta omavaraistuotantoa ei ole kuin parvekeyrtit kesäisin.
Nyt täytyy basilikat siirtää suurempiin ruukkuihin mutta vielä ei uskalla jättää yöksi ulos.
eikä siihen summaan kuulu mikään muu kuin ruoka. Kemikaalit, paperitavara ja muu sellainen on kirjanpidossani erikseen. Tällä hetkellä (tilanne 26.5.) ruokamenoni näyttävät olevan 251 ja risat euroa. Tosin siihen olen ostanut paljon hiutaleita ja jauhoja, kun aloin tehdä itse sämpylöitä. Tasaantuu, kun eihän niitä tarvitse joka kerta kaikkia ostaa. Lisäksi olen ostanut paljon vihanneksia, kesäkurpitsaa, parsakaalia ja sen sellaista. Minulla kun on 2-tyypin diabetes ja täytyy noudattaa vähähiilihydraattista ruokavaliota, että verensokeri pysyisi parempana. Ja nämähän ovat tähän vuodenaikaan kallita! Katsoin juuri huhtikuuta. Oli mennyt pelkkään ruokaan 299 euroa. Hyvä, että olikin tällainen kirjoitus, tuli katsottua oikein tarkemmin. On tuossa summassa kyllä varaa tiukentaa! Sitä paitsi, kun ruokaa tekee kahdelle, ei se ole 1x2. Aina tulee halvemmaksi mitä suuremmalle porukalle tekee ruokaa. Siis laskettuna yhtä ihmistä kohden.
Ravintoainerajoitukset aiheuttavat ymmärrettävästi valikoiman vähenemistä.
Meillä toisen puoliskon tulee välttää rauta- ja K-vitamiinipitoisia elintarvikkeita = kalliimman pään tavaraa.
Voimme vaikeuksitta valita vuodenajan mukaan edullisimmat perustarvikkeet.
Aika ajoin olen muutaman viikon vuodenaikaleskenä jolloin totean yhden ihmisen ruokahuollon olevan pirun paljon hankalampaa verrattuna kahden vastaavaan.
Laiskuuttani ja myös käytännön ohjaamana teen 2 -3pv:n laatikoita ja keittoja.
Sunnuntaisin kokolihaa. Sekin usein broilerin koipia joista riittää vielä kahden päivän risottotarpeet.
Vihannekset ja hedelmät valitsen hintatason mukaan.
Tarvittaessa korvaan tomaatin ja/tai salaatin vaikkapa porkkanoilla.
Kävellessäni päivittäin salilta kotiin käyn kaupassa puolen päivän tietämissä ja tullaan punalappuiset.
Kuten sanoin on meillä ravintoainevalikoiman suhteen reilusti pelivaraa kunhan vältämme sisäelimiä, punaista lihaa kohtuullisesti ja olemme kaalien, varsinkin parsa- ja ruusukaalien kanssa tarkkoina.
Hyvä nähdä täällä toinenkin ihminen jolla kuluu saman verran ruokaan kuin minulla.
Kirjanpitoa olen pitänyt vuosia menoista, tämän kuukauden ruoka- sarakkeeseen on jo kirjaantunut 237,60. Siinä ei ole muu kuin ruoka. Työpaikkaruokailua ei ole, enkä juuri käy ulkona syömässä. Se menisikin sarakkeeseen huvit.
En tupakoi enkä juo. Kahvia juon kahdesti päivässä. Aamulla syön kaurapuuron + lasillisen maitoa. Hedelmiä ja vihanneksia syön varmaan sen 400 g vuorokaudessa.. Valitsen aina vuoden aikaan nähden edullisimman vaihtoehdon. Makkaraa ja punaista lihaa en syö lainkaan. En myöskään osta leivonnaisia tai keksejä. Maksavat maltaita.
Kalaa syön paljon. Ei ole naapurin kalastavaa poikamiestä ja kala on tosi kallista. Ostan kirjolohta tarjouksesta, osan pakastan suoraan , osasta teen ruokaa, mistä taas pakastan osan. Kalakeiton teen pakastesetistä, siitä edullisimmasta neljäksi päiväksi, niin kuin muutkin keitot. Ruokaa teen aina useaksi päiväksi kerralla, mm erilaisia laatikoita.
Hernekeittoa ja ruisleipää, sitä ainoaa autuaaksitekevää, en pysty syömään sairauden vuoksi. Yleensä syön näkkäriä, siinä on tuplasti enemmän kuitua kuin tavallisessa ruisleivässä. Kaupassa käyn kahdesti viikossa, kahden eri kaupan kautta, mistä toisesta ostan aina hedelmät ja vihannekset, ostan tarjouksia/ alennettuja tuotteita jos on tarjolla. Seudulla missä asun ei löydy lihatuotteita 50% hintaan, ellet itse hanki sitä toista 50% hinnasta maksavaa.
Jogurttia (rasvatonta, ilman lisättyä mitään ), syön päivittäin, samoin rahkajälkiruoan, lasin maitoa ja rasvatonta piimää ruoan kanssa. Kaikki tämä vatsasairauteni vuoksi. Vieraita käy 2 – 4 kertaa / kk. Silloin teen vaikka suolaisien piirakan ja kuivakakun tms. Joskus tarjoan ruokaa, ihan sitä mitä itsekin syön. Vichyä ostan, hui kauhistus 4 pulloa viikossa. Sekin maksaa, mutta vähemmän kuin viina ja seudullani on äärimmäisen huono vesi ajoittain ja vatsataudit jyllää.
sanottin köyhistä, että ei kannata syodä muuta kuin silliä ja perunaa. Vaan entäs nyt! Jos ei ole perunoita omasta takaa, kalliiksi tulee. Perunat maksavat maltaita (lapsuuden aikaan verrattuna)ja sillikin on hinnoissaan! Ei minulla ole ollut varaa ostaa silliä kuin kerran vuoteen. Ainoa kala, jota olen ostanut, on pakaste sei. Sekin on kallistunut niin kamalasti. Muistan joskus markka-aikaan, kun sai tarjouksesta 2-3 mk paketti. Nyt ei saa edes 2-3 euroakaan. Joten ei se kalan syöntikään enää halvaksi tule!
Asun yksin, mutta ruokapöydässä on ollut useamman kerran kuussa 4 aikuista ja 2 lasta. Vielä viime vuonna ruokaan riitti 70 €, mutta nyt menee melkein 150 €. On vain yksi kauppa ja hinnat todella korkeat, jos aikoisi mennä tarjousten perässä, niin bussimatka veisi sen, mitä ruoassa säästäisi.
Ruokaa teen yleensä noin 4 annosta ja 2 menee pakastimeen ja 1 syön seuraaavana päivänä.
Moniko teistä ajattelee, mitä maksaa se, että metsästää tarjousta, bensa kuitenkin maksaa sekä auton pitäminen.
Pakastan marjoja ja mehuja (omena ja tyrni), eipä sitten muuta omavaraisuutta olekaan.
Kun on yksi kauppa kylällä, saa hinnoitella tuotteet miten haluaa. Poikkeuksetta joka tuotteessa on 20-30 setttiä ylimääräistä.
Enkä näe ihan pikaista muutosta tähän. Tehtaat menee kiinaan ja intiaan. Vastavoimilla ei ole ponnistuspintaa.
Minusta on aika tyhmää yleistää tällä tavalla kun tuloissa on niin suuret erot!
Jos lasket 13 % esim 4000 eurosta syöt varmaan jo ihan hyvin. Mutta en usko että kukaan, joka saa kuukaudessa 800 euroa pärjää 13 %:lla!
Itse en viitsi laskea tällaisia prosentteja. Syömme mieluummin mahdollisimman hyvin ja meillä käyvät lapset usein syömässä ja paljon muitakin ruokavieraita. Jokaisella omat tapansa käyttää rahansa! Eikä niitä saa mukaansa ei ylös - eikä alas...
Brutto eläkkeet 770e (kela+työ)
ruokaan saa mennä korkeintaan 80e/kk
Tiukkaa tekee, mutta se 13% aika hyvin kuvaa tätä.
Siinä ei tietysti hedelmiä ja vihanneksia popsita, omppuja saan syksyisin ystäviltä, joilla puita. Pensaista saan lisäksi kerätä marjoja.
Muutama ystävä tuo marja-sienimetsältä tuliaisia, mitkä kiitollisuudella vastaanotan.
tuleepa edes silloin jotain vitamiinia.
Nokkosista jo keväällä ryöppäsin pitkäksi ajaksi keittoon, sämpylöihin ja lettuihin. Ne onneksi pakkasessa hyvin säilyvät.
Viimeiset saamistani puolukoista käytän viikonlopuksi vispipuuroon.
Olisihan se mukava joskus käydä noissa
eläkeläisille suunnatuissa palvelukeskuksissa syömässä, vaan ovat 3pv kotona syömisen hintaisia, joten väliin jää sekin.
seuraa kotitalouksien kulutusta noin viiden vuoden välein tehtävillä tutkimuksilla. Viimeisin tutkimus on tehty 2006 ja siitä alkaa olla erilaisia tietoja tilastokeskuksen nettisivuilla.
Arvatenkin tarkoitat ruokameneojen osuutta kuukausituloista.
Joa kuukausitulosi on 1000€, niin ruokamenosi on 130€. Noinko lasket?
Jos ruokailee halvimmissa "syomälöissä" ovat kustannukset 5-8 €/annos. Kuukausimenoiksi tulee silloin 150-240€.
En halua viisastella vaan selvittää minkälaisin ajatuksin täällä "liikutaan".