Nyt on uusimmasta Ubuntusta tehty joku pisipoks (busy box). Kernelistä on jollain viisaudella päätetty jättää pois VIA82CXXX chipset support.
Asennuslevyjä ei saa boottaamaan ilman laitetukea, mutta saa hienon busybox-ohjelmiston käyttöönsä, jos seillaisesta sattuu tykkäämään.
Jos sattuu olemaan upgrade-tilanne, homman voi vielä pelastaa starttaamalla vanhalla kernelillä ja kääntämällä uuden kernelin sourcesta (ym. laitetuki mukaan). Uusi asennus ei onnistu Ubuntun medioilla.
Huono yhtälö: maine käyttäjäystävällisenä distrona huono laitetuki.
Asennuslevyjä ei saa boottaamaan ilman laitetukea, mutta saa hienon busybox-ohjelmiston käyttöönsä, jos seillaisesta sattuu tykkäämään.
Jos sattuu olemaan upgrade-tilanne, homman voi vielä pelastaa starttaamalla vanhalla kernelillä ja kääntämällä uuden kernelin sourcesta (ym. laitetuki mukaan). Uusi asennus ei onnistu Ubuntun medioilla.
Huono yhtälö: maine käyttäjäystävällisenä distrona huono laitetuki.
Vastaukset 9
Vanhimmat
......merkitystä käytön kannalta, taas jotain nörttien pilkunnussintaa?
Kommentoijan ymmärrystaso on sitä luokkaa ettei kannattas kommentoida: konehan käynnistetään siitä napista, oliko se niin vai?
Minunkaan vanhaan koneeseen ei asennu mikään näistä uusista distroista, Debianin verkkoasennus CD onneksi vielä toimii, samoin winXP. jos Debiankin tekee tuon em tempun, ei ole juuri muita vaihtoehtoja kuin siirtyä Windows käyttäjäksi.
Vaikka kone uus ei noita ubuja viitsi enää käyttää tavallinen pulliainen jota ei kiinnosta perse homeessa istua koodia vääntämässä että sais jonkun laitteen toimimaan, XP:ssä toimii kaikki markkinoilla olevat laitteet uudet ja vanhat.
Xp:llä onnistuu aina.
Windowseille on omat palstatat!!!
Onko niin ettei ubuntusta saa kertoa mitään kielteistä eikä hunoista kokemuksista.
Itse olen useamman vuoden käyttänyt ubuja mutta nyt kiitos riittää.
Katsos oikeassa elämässä tietokoneella on muutakin käyttöä kuin pelailu ja leikkiminen.
Miksi pitää koneella useampia käyttöjärjestelmiä kun yhdellä kaikenkattavalla XP:llä saat hommasi hoidettua oli kysymys mistä tahansa aina toimii.
Tää uusin ubu on lähinnä vitsi.
Niin eikös tällä palstalla keskustella ubusta, kiitostako saa ainoastaan julkaista ei kielteistä?
Ystävällisin terveisin
entinen ubun käyttäjä
"Kernelistä on jollain viisaudella päätetty jättää pois VIA82CXXX chipset support."
Missä tuosta? Laita linkki.
"The Swiss Army Knife of Embedded Linux"
Busybox on ohjelmistopaketti, joka sisältää lukuisia Linux-apuohjelmia. Sitä käytetään usein Linuxiin perustuvien laitteiden yhteydessä.
http://en.wikipedia.org/wiki/BusyBox
"Busybox on ohjelmistopaketti"
Busybox ei ole ohjelmistopaketti vaan yksi ohjelma, johon on sisällytetty monien yksittäisten apuohjelmien toiminnot.
"Sitä käytetään usein Linuxiin perustuvien laitteiden yhteydessä. "
Busyboxilla ei ole mitään tekemistä laitteiden kanssa. Busybox tarvitsee laitteiden ajurit siinä missä muutkin ohjelmat.
Busybox vain säästää levytilaa koska monia erillisiä ohjelmia ei tarvita. Muistaakseni kaikki busyboxin suorittamat komennot toteutetaan aliaksilla.
Tutkailinpa asiaa lisää. Itse asiassa ongelman ydin näyttäisi olevan PATA_VIA ajurissa (vakiona ubuntun kernel 2.6.24:ssa (x86_64)), joka ei tunnista emolevyn (MSI K8T Neo) VIA-sirun ohjaamia ide-levyjä. Itse asiassa kernelin konffissa ajurista puhutaan "experimental" tittelillä (miksi hitossa pitää käyttää bugisia ajureita oletuksena?)
Asennusmedian (live-cd) saa boottaamaan kernel-optiolla 'break=modules', jonka jälkeen busy boxissa
(initramfs) modprobe ide_cd
(initramfs) modprobe ide_disk
(initramsf) modprobe ide_generic
(initramfs) exit
-> bootti toimii
Jo updeitatun version (esim netti-update, joka ei enää boottaa) pystyy boottaamaan kernel-optiolla all_generic_ide. Tällöin ei kuitenkaan kaikki levyt löydy (mulla on yksi levy sata-väylässä ja molemmissa ata-väylissä yksi, ide2/ata2 on "näkymätön")
Kaiken saa säädettyä kuntoon lisäämällä
/etc/initramfs-tools/modules -tiedostoon
ide_cd
ide_disk
ide_generic
jonka jälkeen komento
sudo update-initramfs -u
lisätään vielä /etc/modules tiedostoon vastaavat
ide_cd
ide_disk
ide_generic
Tämän jälkeen onnistuu bootti ILMAN all_generic_ide optiota ja kaikki laitteet (levyt) löytyvät normaalisti.
Tämä on siis kevyempi säätö kuin kernelin kääntäminen via82cxxx ajurilla. Vihjeeksi niille, joilla on vastaava VIA-sirulla varustettu emolevy ja useampia kiintolevyjä, eikä ubuntu suostu tunnistamaan levyjä oikeassa järjestyksessä.